indice logo
Login

DANCON-GRUP SRL

IDNO: 1002603001074

Activ
MD-5314, rl. Cahul, s. Alexanderfeld Înființat: 02.12.2002

DANCON-GRUP SRL – profil companie

DANCON-GRUP SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 02.12.2002, cu sediul în Cahul. Compania este identificată prin codul IDNO 1002603001074 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de ȘERBAN ILIA. Capitalul social este deținut de ȘERBAN ILIA (40,00%), ȘCERBAN IURI (40,00%), ȘERBAN DUMITRU (20,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: AGRICULTURĂ, ECONOMIA VÎNATULUI ŞI SERVICII AUXILIARE. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), DANCON-GRUP SRL a raportat o cifră de afaceri de 13.073.378 lei și un profit net de 811.686 lei, având 20 angajați. Scorul de bonitate estimat este 46/100 (clasa BBB).

Date Generale

IDNO: 1002603001074
Cod CUIIO 40010652
Activitate (CAEN) A0111
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 2002-12-02
Adresă: MD-5314, rl. Cahul, s. Alexanderfeld

Contacte

+373 69 ●●● ●●●

+373 29 ●●● ●●●

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: A0111 — Cultivarea cerealelor (exclusiv orez), plantelor leguminoase şi a plantelor producătoare de seminţe oleaginoase · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 GLOBAL FARMING INTERNATIONAL SRL 1 435 802 076 MDL
  2. #2 S. C. CLIMĂUȚANUL-AGRO S.R.L. 253 083 981 MDL
  3. #3 AGRO-SZM SRL 249 474 753 MDL
  4. #4 MONDIAG-COM SRL 193 703 592 MDL
  5. #5 COOPERATIVA AGRICOLĂ DE PRODUCȚIE GLIA 192 858 024 MDL
  6. #6 AGROTERA SUD SRL 187 579 677 MDL
  7. #7 AGROGLED-INVEST SRL 137 981 857 MDL
  8. #8 VALENAGRO COM SRL 133 622 928 MDL
  9. #9 CETERONIS - ST SRL 132 645 682 MDL
  10. #10 TERRASEM-GRUP SRL 129 724 195 MDL

Poziția companiei: #332 din 3 327.

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

13.1 M MDL

57.1% vs 2024

Profit net 2025

812 K MDL

133.2% vs 2024

Total Active

24.7 M MDL

20 salariați

Capital Propriu

16.6 M MDL

ROE 4.9%

Scor Bonitate

46/100

BBB · Risc mediu
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate 8.8 M 7.6 M 11.3 M 17.9 M 20.2 M 17.8 M 15.4 M
Active circulante 3.6 M 4.6 M 7.0 M 7.2 M 6.9 M 6.7 M 9.3 M
Total Activ 12.5 M 12.3 M 18.3 M 25.1 M 27.1 M 24.4 M 24.7 M

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu 10.1 M 10.3 M 14.1 M 16.3 M 18.2 M 15.8 M 16.6 M
Datorii termen lung 7.8 M 6.6 M 5.9 M 4.1 M
Datorii curente 2.3 M 2.0 M 4.3 M 943 K 2.3 M 2.8 M 4.0 M
Total Datorii 2.3 M 2.0 M 4.3 M 8.8 M 8.9 M 8.7 M 8.1 M

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 7.3 M 6.9 M 11.6 M 11.8 M 14.1 M 8.3 M 13.1 M
Costul vânzărilor 7.1 M 4.3 M 5.6 M 5.8 M 9.3 M 8.8 M 9.1 M
Profit brut 238 K 2.6 M 6.0 M 6.1 M 4.8 M -437 K 4.0 M
Rezultat operațional -1.2 M 1.2 M 3.9 M 2.2 M 1.9 M -2.4 M 812 K
Profit net -1.2 M 1.1 M 3.7 M 2.2 M 1.9 M -2.4 M 812 K

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 1.56 2.32 1.65 7.67 2.98 2.40 2.30
Lichiditate rapidă > 1.0 0.46 0.78 0.57 2.08 0.77 0.69 0.33
Lichiditate imediată > 0.3 0.20 0.08 0.24 0.62 0.03 0.26
Rata datoriilor % < 50% 18.8% 16.3% 23.2% 34.9% 32.8% 35.6% 33.0%
Autonomie financiară > 0.5 0.81 0.84 0.77 0.65 0.67 0.64 0.67

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 3.3% 38.4% 51.7% 51.1% 34.1% -5.2% 30.3%
Marjă netă % -16.3% 16.3% 32.3% 18.9% 13.4% -29.4% 6.2%
ROA % -9.5% 9.1% 20.4% 8.9% 6.9% -10.0% 3.3%
ROE % -11.8% 10.9% 26.5% 13.7% 10.3% -15.5% 4.9%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 2.75 1.38 1.22 1.10 1.80 1.85 1.15
Durata stocajului (zile) < 60 133 264 299 332 203 197 317
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 11.75 4.95 8.27 8.59 7.84 4.52 48.50
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
BBB · 46 / 100 · Bonitate satisfăcătoare
23/25
Lichiditate
2.30
17/25
Solvabilitate
67.0%
6/25
Profitabilitate
6.2%
0/25
Rentabilitate
4.9%
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
10

Analiza Datoriilor

Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt

Structura datoriilor (MDL)

Rata datoriilor (%)

11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei SOCIETATEA CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ "DANCON-GRUP" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 57.1% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.

Marja netă de 6.2% se situează la un nivel moderat.

Lichiditatea curentă de 2.30 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).

Scorul de bonitate BBB (46 puncte) este satisfăcător, însă există indicatori care necesită îmbunătățire.

Recomandări:

  • Creșterea rentabilității capitalului propriu (ROE: 4.9%) prin maximizarea eficienței operaționale.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).