IDNO: 1008600041909
ActivANDRAGRUP SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 28.08.2008, cu sediul în CHIȘINĂU RÎȘCANI. Compania este identificată prin codul IDNO 1008600041909 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de HMELIC IGOR. Capitalul social este deținut de HMELIC IGOR (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Cultura plantelor cerealiere, tehnice şi a plantelor furajere. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), ANDRAGRUP SRL a raportat o cifră de afaceri de 1.357.209 lei și un profit net de 2.858 lei, având 3 angajați. Scorul de bonitate estimat este 24/100 (clasa B).
+373 69 ●●● ●●●
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Hartă bazată pe adresa: MD-2059, CHIȘINĂU RÎȘCANI, mun. Chișinău, L. Damian, 43
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: H4931 — Transporturi urbane terestre şi suburbane de călători · vezi toate companiile din domeniu
Poziția companiei: #127 din 286.
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
1.4 M MDL
18.9% vs 2024Profit net 2025
3 K MDL
103% vs 2024Total Active
3.3 M MDL
3 salariațiCapital Propriu
2.1 M MDL
ROE 0.1%Scor Bonitate
24/100
B · Risc f. ridicatTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 2.3 M | 3.6 M | 3.1 M | 2.8 M | 2.4 M | 2.4 M | 2.5 M |
| Active circulante | 2.8 M | 1.1 M | 1.1 M | 1.3 M | 1.1 M | 746 K | 786 K |
| Total Activ | 5.2 M | 4.7 M | 4.3 M | 4.0 M | 3.5 M | 3.1 M | 3.3 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 3.5 M | 3.5 M | 2.8 M | 2.5 M | 2.2 M | 2.1 M | 2.1 M |
| Datorii termen lung | 241 K | 126 K | 80 K | 66 K | — | — | 167 K |
| Datorii curente | 1.4 M | 1.1 M | 1.4 M | 1.5 M | 1.3 M | 1.0 M | 1.0 M |
| Total Datorii | 1.6 M | 1.2 M | 1.4 M | 1.5 M | 1.3 M | 1.0 M | 1.2 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 3.6 M | 1.6 M | 246 K | 948 K | 1.0 M | 1.1 M | 1.4 M |
| Costul vânzărilor | 2.4 M | 1.3 M | 826 K | 1.2 M | 1.2 M | 1.1 M | 1.3 M |
| Profit brut | 1.2 M | 218 K | -580 K | -241 K | -198 K | 33 K | 64 K |
| Rezultat operațional | 898 K | 17 K | -653 K | -314 K | -241 K | -101 K | 6 K |
| Profit net | 788 K | -51 K | -607 K | -318 K | -231 K | -96 K | 3 K |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 2.07 | 0.97 | 0.83 | 0.86 | 0.85 | 0.72 | 0.75 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 1.90 | 0.77 | 0.65 | 0.67 | 0.70 | 0.57 | 0.64 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.00 | 0.15 | 0.14 | 0.15 | 0.17 | 0.03 | 0.05 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 31.3% | 26.2% | 33.7% | 38.1% | 36.4% | 33.1% | 37.1% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.69 | 0.74 | 0.66 | 0.62 | 0.64 | 0.67 | 0.63 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 33.1% | 14.0% | -235.7% | -25.4% | -19.6% | 2.9% | 4.7% |
| Marjă netă % | 21.7% | -3.2% | -246.5% | -33.5% | -22.8% | -8.4% | 0.2% |
| ROA % | 15.3% | -1.1% | -14.2% | -7.9% | -6.6% | -3.1% | 0.1% |
| ROE % | 22.3% | -1.5% | -21.4% | -12.8% | -10.4% | -4.6% | 0.1% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 10.82 | 5.97 | 3.27 | 4.31 | 6.41 | 7.27 | 11.49 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 34 | 61 | 112 | 85 | 57 | 50 | 32 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 1.39 | 2.32 | 0.35 | 1.25 | 1.50 | 2.03 | 2.18 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "ANDRAGRUP" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 18.9% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.
Marja netă de 0.2% este scăzută și indică presiune asupra profitabilității.
Lichiditatea curentă de 0.75 este sub pragul critic (1.0) – risc de incapacitate de plată pe termen scurt.
Scorul de bonitate B (24 puncte) indică un risc financiar foarte ridicat. Sunt necesare măsuri urgente de restructurare.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).