IDNO: 1018600036476
ActivDENTAL SPA SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 10.08.2018, cu sediul în CHIȘINĂU BOTANICA. Compania este identificată prin codul IDNO 1018600036476 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de CHIPERI ANNA. Capitalul social este deținut de CREIMER MARC (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Fabricarea de dispozitive, aparate şi instrumente medicale stomatologice. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), DENTAL SPA SRL a raportat o cifră de afaceri de 15.576.977 lei și un profit net de 1.630.536 lei, având 23 angajați. Scorul de bonitate estimat este 31/100 (clasa BB).
+373 22 ●●● ●●●
+373 69 ●●● ●●●
+373 69 ●●● ●●●
+373 79 ●●● ●●●
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Niciuna listată
Hartă bazată pe adresa: MD-2038, CHIȘINĂU BOTANICA, mun. Chișinău, Decebal bd., 6/2
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: Q8623 — Activităţi de asistenţă stomatologică · vezi toate companiile din domeniu
Poziția companiei: #35 din 847.
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
15.6 M MDL
9.4% vs 2024Profit net 2025
1.6 M MDL
39.2% vs 2024Total Active
10.4 M MDL
23 salariațiCapital Propriu
3.5 M MDL
ROE 46.3%Scor Bonitate
31/100
BB · Risc ridicatTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 2.2 M | 2.3 M | 2.2 M | 2.0 M | 1.2 M | 1.5 M | 7.0 M |
| Active circulante | 343 K | 513 K | 1.4 M | 1.1 M | 1.2 M | 6.4 M | 3.4 M |
| Total Activ | 2.6 M | 2.8 M | 3.6 M | 3.1 M | 2.4 M | 7.9 M | 10.4 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 816 K | 1.9 M | 2.1 M | 1.9 M | 1.3 M | 2.2 M | 3.5 M |
| Datorii termen lung | 310 K | — | — | — | — | — | 1.9 M |
| Datorii curente | 1.4 M | 979 K | 1.5 M | 1.2 M | 1.1 M | 5.7 M | 5.0 M |
| Total Datorii | 1.7 M | 979 K | 1.5 M | 1.2 M | 1.1 M | 5.7 M | 6.9 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 797 K | 4.0 M | 7.3 M | 9.2 M | 9.5 M | 14.2 M | 15.6 M |
| Costul vânzărilor | — | 1.1 M | 2.5 M | 2.6 M | 4.0 M | 5.9 M | 7.5 M |
| Profit brut | 797 K | 2.9 M | 4.8 M | 6.6 M | 5.5 M | 8.3 M | 8.1 M |
| Rezultat operațional | -674 K | 1.5 M | 2.7 M | 4.1 M | 2.9 M | 3.1 M | 2.2 M |
| Profit net | -684 K | 1.0 M | 2.2 M | 3.4 M | 2.3 M | 2.7 M | 1.6 M |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 0.24 | 0.52 | 0.98 | 0.95 | 1.07 | 1.13 | 0.69 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 0.06 | 0.24 | 0.56 | 0.36 | 0.23 | 1.07 | 0.58 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.06 | 0.24 | 0.56 | 0.36 | 0.22 | 0.97 | 0.42 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 68.0% | 34.4% | 40.6% | 37.9% | 47.2% | 72.2% | 66.1% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.32 | 0.66 | 0.59 | 0.62 | 0.53 | 0.28 | 0.34 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 100.0% | 73.1% | 65.8% | 71.3% | 58.2% | 58.3% | 52.0% |
| Marjă netă % | -85.9% | 26.5% | 30.1% | 36.7% | 24.5% | 18.8% | 10.5% |
| ROA % | -26.8% | 36.9% | 61.0% | 109.8% | 98.2% | 34.1% | 15.7% |
| ROE % | -83.8% | 56.2% | 102.7% | 176.9% | 185.9% | 122.6% | 46.3% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | — | 3.88 | 4.01 | 3.83 | 4.21 | 16.65 | 13.29 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | — | 94 | 91 | 95 | 87 | 22 | 27 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 124.82 | 1487.90 | 2302.81 | 2437.89 | 694.17 | 26.69 | 19.38 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "DENTAL SPA" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 9.4% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.
Marja netă de 10.5% reflectă o profitabilitate solidă.
Lichiditatea curentă de 0.69 este sub pragul critic (1.0) – risc de incapacitate de plată pe termen scurt.
Scorul de bonitate BB (31 puncte) indică un risc financiar ridicat. Se recomandă prudență în relațiile comerciale.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).