indice logo
Login

FARMACIA-NATALI SRL

Activ IDNO: 1003601001848
MD-3715, rl. Strășeni, s. Cojușna, Centinarului, 2/C Înființat: 13.02.1996

FARMACIA-NATALI SRL – profil companie

FARMACIA-NATALI SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 13.02.1996, cu sediul în Strășeni. Compania este identificată prin codul IDNO 1003601001848 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de DUMBRAVĂ NATALIA. Capitalul social este deținut de DUMBRAVĂ ȘTEFAN (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Fabricarea produselor farmaceutice de bază. Conform ultimei situații financiare disponibile (2024), FARMACIA-NATALI SRL a raportat o cifră de afaceri de 6.881.247 lei și un profit net de 52.881 lei, având 7 angajați. Scorul de bonitate estimat este 13/100 (clasa B).

Date Generale

IDNO: 1003601001848
Cod CUIIO 37693972
Activitate (CAEN) G4773
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 1996-02-13
Adresă: MD-3715, rl. Strășeni, s. Cojușna, Centinarului, 2/C
Cod ATU: 8015

Contacte

+373 23 ●●● ●●●

+373 23 ●●● ●●●

+373 79 ●●● ●●●

far●●●●●●●●●●●●@●●●●●.com

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Liderii pieții conform anului 2024

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: G4773 — Comerţ cu amănuntul al produselor farmaceutice, în magazine specializate · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 FARMACIA FAMILIEI SRL 2 311 007 175 MDL
  2. #2 BIRIVOFARM SRL 1 315 877 317 MDL
  3. #3 S. C. PRODIAFARM S.R.L. 984 661 860 MDL
  4. #4 3M-FARM SRL 521 885 509 MDL
  5. #5 Întreprinderea Mixtă ELODI - FARM SRL 338 852 759 MDL
  6. #6 PEON-FARM SRL 290 845 674 MDL
  7. #7 FARMACIA SALUT SRL 180 145 630 MDL
  8. #8 FARMCOMPLEX PRIM SRL 148 593 276 MDL
  9. #9 TREIV-FARM SRL 124 387 608 MDL
  10. #10 FARMINA PLUS SRL 95 089 312 MDL

Poziția companiei: #58 din 295.

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2024 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2024

6.9 M MDL

8.4% vs 2023

Profit net 2024

53 K MDL

233.8% vs 2023

Total Active

9.1 M MDL

7 salariați

Capital Propriu

1.6 M MDL

ROE 3.3%

Scor Bonitate

13/100

B · Risc f. ridicat
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 6 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Active imobilizate 5.9 M 6.2 M 5.5 M 4.7 M 3.8 M 3.1 M
Active circulante 21.3 M 16.0 M 17.3 M 18.1 M 8.7 M 6.0 M
Total Activ 27.1 M 22.3 M 22.8 M 22.8 M 12.5 M 9.1 M

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Capital Propriu 2.5 M 2.2 M 1.9 M 1.7 M 1.6 M 1.6 M
Datorii termen lung — — — — — —
Datorii curente 24.6 M 20.1 M 20.9 M 21.1 M 11.0 M 7.5 M
Total Datorii 24.6 M 20.1 M 20.9 M 21.1 M 11.0 M 7.5 M

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Venituri din vânzări 28.3 M 20.2 M 9.3 M 7.6 M 7.5 M 6.9 M
Costul vânzărilor 26.0 M 17.4 M 7.4 M 6.4 M 5.7 M 4.8 M
Profit brut 2.3 M 2.8 M 1.9 M 1.2 M 1.8 M 2.1 M
Rezultat operațional 12 K -366 K -248 K -172 K -60 K 48 K
Profit net 9 K -330 K -314 K -186 K -40 K 53 K

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Lichiditate curentă > 1.5 0.86 0.80 0.83 0.86 0.79 0.80
Lichiditate rapidă > 1.0 0.69 0.66 0.77 0.78 0.68 0.64
Lichiditate imediată > 0.3 0.01 0.00 0.01 0.01 0.13 0.04
Rata datoriilor % < 50% 90.8% 90.2% 91.8% 92.6% 87.6% 82.3%
Autonomie financiară > 0.5 0.09 0.10 0.08 0.07 0.12 0.18

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Marjă brută % 8.2% 14.0% 20.3% 15.3% 23.9% 30.7%
Marjă netă % 0.0% -1.6% -3.4% -2.5% -0.5% 0.8%
ROA % 0.0% -1.5% -1.4% -0.8% -0.3% 0.6%
ROE % 0.4% -15.2% -16.8% -11.1% -2.5% 3.3%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 6.03 6.29 6.41 3.87 4.47 4.07
Durata stocajului (zile) < 60 61 58 57 94 82 90
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 2.18 1.94 0.59 0.47 1.37 3.94
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2024

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
B · 13 / 100 · Bonitate nesatisfăcătoare
8/25
Lichiditate
0.80
4/25
Solvabilitate
17.7%
1/25
Profitabilitate
0.8%
0/25
Rentabilitate
3.3%
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "FARMACIA-NATALI" pentru perioada 2019–2024 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri a scăzut cu 8.4% față de 2023, ceea ce necesită monitorizare atentă.

Marja netă de 0.8% este scăzută și indică presiune asupra profitabilității.

Lichiditatea curentă de 0.80 este sub pragul critic (1.0) – risc de incapacitate de plată pe termen scurt.

Scorul de bonitate B (13 puncte) indică un risc financiar foarte ridicat. Sunt necesare măsuri urgente de restructurare.

Recomandări:

  • Optimizarea structurii costurilor pentru îmbunătățirea marjei nete.
  • Îmbunătățirea lichidității prin gestionarea mai eficientă a datoriilor curente.
  • Reducerea gradului de îndatorare (rata datoriilor: 82.3%) prin consolidarea capitalului propriu.
  • Creșterea rentabilității capitalului propriu (ROE: 3.3%) prin maximizarea eficienței operaționale.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).

Licitații publice

Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.

105
Participări
81
Câștigate
5 975 158 MDL
Valoare câștigată
05.10.2026
Ultima activitate

FARMACIA-NATALI SRL a participat la 105 proceduri de achiziții publice, dintre care 18 prin atribuire directă și 87 prin licitație competitivă. A câștigat 81 proceduri, în valoare totală de 5 975 158 MDL.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.