indice logo
Login

RAPID IT SERVICII SRL

IDNO: 1016600037343

Activ
MD-2060, CHIȘINĂU BOTANICA, mun. Chișinău, Constantin Brâncuși, 146, ap.(of.) 107 Înființat: 11.11.2016

RAPID IT SERVICII SRL – profil companie

RAPID IT SERVICII SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 11.11.2016, cu sediul în CHIȘINĂU BOTANICA. Compania este identificată prin codul IDNO 1016600037343 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de CHICERMAN STELUȚA. Capitalul social este deținut de CHICERMAN STELUȚA (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Comerţ cu amănuntul al calculatoarelor, unităţilor periferice şi software-lui în magazine specializate. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), RAPID IT SERVICII SRL a raportat o cifră de afaceri de 9.623.599 lei și un profit net de 2.780.328 lei, având 3 angajați. Scorul de bonitate estimat este 82/100 (clasa AA).

Date Generale

IDNO: 1016600037343
Cod CUIIO 41155016
Activitate (CAEN) J6201
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 2016-11-11
Adresă: MD-2060, CHIȘINĂU BOTANICA, mun. Chișinău, Constantin Brâncuși, 146, ap.(of.) 107

Contacte

+373 22 ●●● ●●●

+373 22 ●●● ●●●

+373 69 ●●● ●●●

+373 67 ●●● ●●●

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: J6201 — Activităţi de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client) · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 Întreprinderea cu Capital Străin ENDAVA S.R.L. 685 165 657 MDL
  2. #2 ORANGE SYSTEMS SA 433 860 917 MDL
  3. #3 AMDARIS SRL 396 404 808 MDL
  4. #4 GRID DYNAMICS SRL 249 529 473 MDL
  5. #5 STEFANINI MOL SRL 221 122 902 MDL
  6. #6 Instituția Publică CENTRUL DE TEHNOLOGII INFORMAȚIONALE ÎN FINANȚE 192 458 943 MDL
  7. #7 CRUNCHYROLL SRL 188 560 879 MDL
  8. #8 SOFTWARE MIND SRL 187 953 636 MDL
  9. #9 PENTALOG CHI SRL 185 901 894 MDL
  10. #10 SUCCESS GAMES SRL 177 744 735 MDL

Poziția companiei: #193 din 2 028.

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

9.6 M MDL

14.4% vs 2024

Profit net 2025

2.8 M MDL

97% vs 2024

Total Active

2.8 M MDL

3 salariați

Capital Propriu

2.2 M MDL

ROE 123.6%

Scor Bonitate

82/100

AA · Risc scăzut
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate 19 K 10 K 3 K 137 47 K 30 K
Active circulante 371 K 160 K 326 K 324 K 446 K 900 K 2.8 M
Total Activ 391 K 170 K 329 K 324 K 446 K 948 K 2.8 M

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu 76 K 125 K 316 K 292 K 390 K 844 K 2.2 M
Datorii termen lung 400 400
Datorii curente 315 K 45 K 13 K 33 K 56 K 103 K 536 K
Total Datorii 315 K 45 K 13 K 33 K 56 K 104 K 536 K

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 485 K 828 K 1.1 M 1.2 M 3.4 M 8.4 M 9.6 M
Costul vânzărilor 205 K 435 K 503 K 496 K 2.5 M 6.1 M 5.5 M
Profit brut 280 K 393 K 562 K 676 K 894 K 2.3 M 4.1 M
Rezultat operațional 101 K 165 K 383 K 495 K 640 K 1.6 M 3.2 M
Profit net 84 K 132 K 340 K 448 K 561 K 1.4 M 2.8 M

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 1.18 3.56 25.17 9.93 7.99 8.72 5.15
Lichiditate rapidă > 1.0 1.15 2.36 24.44 9.68 6.65 8.21
Lichiditate imediată > 0.3 0.99 2.06 22.66 8.59 4.57 2.33 3.71
Rata datoriilor % < 50% 80.5% 26.5% 3.9% 10.1% 12.6% 10.9% 19.2%
Autonomie financiară > 0.5 0.20 0.74 0.96 0.90 0.87 0.89 0.81

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 57.7% 47.4% 52.8% 57.7% 26.6% 27.7% 42.8%
Marjă netă % 17.3% 15.9% 31.9% 38.2% 16.7% 16.8% 28.9%
ROA % 21.4% 77.8% 103.4% 138.1% 125.6% 148.9% 99.8%
ROE % 110.1% 105.8% 107.7% 153.5% 143.7% 167.2% 123.6%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 24.41 8.02 53.43 59.03 33.05 114.42
Durata stocajului (zile) < 60 15 46 7 6 11 3
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 9.43 63.38 46.09 33.09 28.90 13.85 12.54
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
AA · 82 / 100 · Bonitate foarte bună
25/25
Lichiditate
5.15
20/25
Solvabilitate
80.8%
25/25
Profitabilitate
28.9%
12/25
Rentabilitate
123.6%
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
10

Analiza Datoriilor

Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt

Structura datoriilor (MDL)

Rata datoriilor (%)

11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "RAPID IT SERVICII" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 14.4% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.

Marja netă de 28.9% reflectă o profitabilitate solidă.

Lichiditatea curentă de 5.15 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).

Scorul de bonitate AA (82 puncte) indică un profil financiar excelent, cu risc scăzut pentru creditori și parteneri.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).

Licitații publice

Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.

17
Participări
17
Câștigate
1 074 144 MDL
Valoare câștigată
17.07.2026
Ultima activitate

RAPID IT SERVICII SRL a participat la 17 proceduri de achiziții publice, dintre care 17 prin atribuire directă. A câștigat 17 proceduri, în valoare totală de 1 074 144 MDL.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.