IDNO: 1009603003860
ActivInstituția Medico-Sanitară Publică SPITALUL RAIONAL CAHUL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Instituţie publică” la data de 16.11.2009, cu sediul în Cahul. Compania este identificată prin codul IDNO 1009603003860 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de ROTARU VASILE. Capitalul social este deținut de "MINISTERUL SANATATII" AL REPUBLICII MOLDOVA. Domeniul principal de activitate declarat este: Activitatea spitalelor de profil larg şi a spitalelor specializate. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), Instituția Medico-Sanitară Publică SPITALUL RAIONAL CAHUL a raportat o cifră de afaceri de 203.819.944 lei și un profit net de 4.592.234 lei, având 544 angajați. Scorul de bonitate estimat este 37/100 (clasa BB).
+373 29 ●●● ●●●
+373 29 ●●● ●●●
+373 29 ●●● ●●●
+373 76 ●●● ●●●
ims●●●●●●@●●.md
off●●●●●●●●●●●@●●●●●.com
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Niciuna listată
Hartă bazată pe adresa: MD-3901, CAHUL, mun. Cahul, Ștefan cel Mare, 23
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: Q8610 — Activităţi de asistenţă spitalicească · vezi toate companiile din domeniu
Poziția companiei: #13 din 73.
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
203.8 M MDL
11.8% vs 2024Profit net 2025
4.6 M MDL
0.7% vs 2024Total Active
158.8 M MDL
544 salariațiCapital Propriu
87.1 M MDL
ROE 5.3%Scor Bonitate
37/100
BB · Risc ridicatTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 44.5 M | 48.8 M | 65.3 M | 71.5 M | 76.5 M | 101.9 M | 108.1 M |
| Active circulante | 29.2 M | 42.4 M | 50.5 M | 49.9 M | 42.3 M | 49.0 M | 50.7 M |
| Total Activ | 73.7 M | 91.2 M | 115.7 M | 121.4 M | 118.8 M | 151.0 M | 158.8 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 58.5 M | 75.0 M | 98.6 M | 94.8 M | 80.8 M | 84.0 M | 87.1 M |
| Datorii termen lung | 1.7 M | 2.1 M | 2.8 M | 6.8 M | 15.0 M | 43.6 M | 46.1 M |
| Datorii curente | 13.5 M | 14.1 M | 14.3 M | 19.7 M | 23.1 M | 23.3 M | 25.6 M |
| Total Datorii | 15.2 M | 16.2 M | 17.1 M | 26.5 M | 38.1 M | 66.9 M | 71.7 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 98.5 M | 126.3 M | 158.3 M | 148.4 M | 147.7 M | 182.4 M | 203.8 M |
| Costul vânzărilor | 77.0 M | 112.7 M | 145.8 M | 143.7 M | 155.2 M | 171.7 M | 192.2 M |
| Profit brut | 21.5 M | 13.5 M | 12.6 M | 4.8 M | -7.5 M | 10.7 M | 11.6 M |
| Rezultat operațional | 19.1 M | 10.3 M | 7.6 M | -5.0 M | -13.2 M | 4.6 M | 4.6 M |
| Profit net | 19.0 M | 10.3 M | 7.5 M | -5.0 M | -13.2 M | 4.6 M | 4.6 M |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 2.17 | 3.01 | 3.54 | 2.53 | 1.83 | 2.10 | 1.98 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 0.88 | 1.63 | 1.78 | 1.13 | 0.60 | 0.81 | 0.84 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.52 | 1.42 | 1.52 | 1.07 | 0.59 | 0.60 | 0.64 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 20.7% | 17.8% | 14.8% | 21.9% | 32.0% | 44.3% | 45.1% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.79 | 0.82 | 0.85 | 0.78 | 0.68 | 0.56 | 0.55 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 21.8% | 10.7% | 7.9% | 3.2% | -5.1% | 5.9% | 5.7% |
| Marjă netă % | 19.3% | 8.1% | 4.7% | -3.3% | -8.9% | 2.5% | 2.3% |
| ROA % | 25.8% | 11.3% | 6.4% | -4.1% | -11.1% | 3.1% | 2.9% |
| ROE % | 32.5% | 13.7% | 7.6% | -5.2% | -16.3% | 5.5% | 5.3% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 4.46 | 5.82 | 5.82 | 5.19 | 5.46 | 5.69 | 6.59 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 82 | 63 | 63 | 70 | 67 | 64 | 55 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 20.23 | 41.98 | 42.61 | 132.81 | 488.97 | 36.83 | 39.32 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Instituția Medico-Sanitară Publică "SPITALUL RAIONAL CAHUL" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 11.8% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.
Marja netă de 2.3% este scăzută și indică presiune asupra profitabilității.
Lichiditatea curentă de 1.98 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).
Scorul de bonitate BB (37 puncte) indică un risc financiar ridicat. Se recomandă prudență în relațiile comerciale.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.
Instituția Medico-Sanitară Publică SPITALUL RAIONAL CAHUL a participat la 27 proceduri de achiziții publice, dintre care 26 prin atribuire directă și 1 prin licitație competitivă. A câștigat 27 proceduri, în valoare totală de 595 864 MDL.
Compania apare și ca autoritate contractantă în 571 proceduri (nu sunt incluse mai sus).
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.
Se încarcă...