IDNO: 1020600002447
ActivOPTIMALL VIEW SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 23.01.2020, cu sediul în Chişinău (MD-2011, mun. Chișinău, or. Codru, Valea Apelor str-la 3, 12). Compania este identificată prin codul IDNO 1020600002447 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de ANGHELUȚA MARINA. Capitalul social este deținut de ANGHELUȚA MARINA (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Fabricarea pîinii; fabricarea prăjiturilor şi a produselor proaspete de patiserie. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), OPTIMALL VIEW SRL a raportat o cifră de afaceri de 3.382.735 lei și un profit net de 1.266.890 lei, având 4 angajați. Scorul de bonitate estimat este 48/100 (clasa BBB).
+373 79 ●●● ●●●
+373 79 ●●● ●●●
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Niciuna listată
Hartă bazată pe adresa: MD-2011, mun. Chișinău, or. Codru, Valea Apelor str-la 3, 12
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: G4649 — Comerţ cu ridicata al altor bunuri de uz gospodăresc · vezi toate companiile din domeniu
Poziția companiei: #68 din 189.
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
3.4 M MDL
38.3% vs 2024Profit net 2025
1.3 M MDL
162.6% vs 2024Total Active
8.9 M MDL
4 salariațiCapital Propriu
3.8 M MDL
ROE 33.0%Scor Bonitate
48/100
BBB · Risc mediuTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | — | 20 K | 3.1 M | 3.7 M | 4.0 M | 4.6 M | 4.2 M |
| Active circulante | — | 4.8 M | 2.1 M | 3.3 M | 2.9 M | 4.2 M | 4.7 M |
| Total Activ | — | 4.8 M | 5.1 M | 7.0 M | 6.9 M | 8.8 M | 8.9 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | — | 419 K | 928 K | 1.6 M | 2.1 M | 2.6 M | 3.8 M |
| Datorii termen lung | — | — | — | — | — | — | — |
| Datorii curente | — | 4.4 M | 4.2 M | 5.4 M | 4.8 M | 6.2 M | 5.1 M |
| Total Datorii | — | 4.4 M | 4.2 M | 5.4 M | 4.8 M | 6.2 M | 5.1 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | — | 733 K | 1.4 M | 1.8 M | 2.3 M | 2.4 M | 3.4 M |
| Costul vânzărilor | — | 221 K | 456 K | 562 K | 648 K | 700 K | 1.1 M |
| Profit brut | — | 511 K | 925 K | 1.2 M | 1.6 M | 1.7 M | 2.3 M |
| Rezultat operațional | — | 451 K | 586 K | 718 K | 607 K | 456 K | 1.3 M |
| Profit net | — | 419 K | 509 K | 631 K | 534 K | 482 K | 1.3 M |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | — | 1.09 | 0.49 | 0.61 | 0.61 | 0.68 | 0.93 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | — | 0.81 | 0.26 | 0.30 | 0.38 | 0.46 | 0.71 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | — | 0.00 | 0.01 | 0.01 | 0.07 | 0.07 | 0.10 |
| Rata datoriilor % | < 50% | — | 91.3% | 82.0% | 77.6% | 69.6% | 70.8% | 56.8% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | — | 0.09 | 0.18 | 0.22 | 0.30 | 0.29 | 0.43 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | — | 69.8% | 67.0% | 68.9% | 71.5% | 71.4% | 67.9% |
| Marjă netă % | — | 57.2% | 36.9% | 34.9% | 23.5% | 19.7% | 37.5% |
| ROA % | — | 8.7% | 9.9% | 9.1% | 7.7% | 5.5% | 14.2% |
| ROE % | — | 100.0% | 54.8% | 40.5% | 25.5% | 18.7% | 33.0% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | — | 0.18 | 0.48 | 0.34 | 0.60 | 0.52 | 0.96 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | — | 2028 | 760 | 1074 | 608 | 702 | 380 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | — | 0.21 | 1.30 | 1.12 | 1.49 | 0.99 | 1.10 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "OPTIMALL VIEW" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 38.3% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.
Marja netă de 37.5% reflectă o profitabilitate solidă.
Lichiditatea curentă de 0.93 este sub pragul critic (1.0) – risc de incapacitate de plată pe termen scurt.
Scorul de bonitate BBB (48 puncte) este satisfăcător, însă există indicatori care necesită îmbunătățire.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).