Publicitate
Publicitate prin bannere aiciPublicitate
Publicitate prin bannere aiciTRANS-AGROSELECT SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 11.02.2015, cu sediul în CHIȘINĂU RÎȘCANI (MD-2020, CHIŞINĂU, RÎŞCANI CHIŞINĂU, str. SOCOLENI, 31, ap.(of.) 13). Compania este identificată prin codul IDNO 1015600004294 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de JURJIU PETRU. Capitalul social este deținut de JURJIU PETRU (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Intermedieri în comerţul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile şi cu semifabricate. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), TRANS-AGROSELECT SRL a raportat o cifră de afaceri de 78.090.391 lei și un profit net de 1.903.710 lei, având 3 angajați. Scorul de bonitate estimat este 29/100 (clasa BB).
+373 60 ●●● ●●●
+373 60 ●●● ●●●
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Niciuna listată
Hartă bazată pe adresa: MD-2020, CHIŞINĂU, RÎŞCANI CHIŞINĂU, str. SOCOLENI, 31, ap.(of.) 13
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: G4621 — Comerţ cu ridicata al cerealelor, seminţelor, furajelor şi tutunului neprelucrat · vezi toate companiile din domeniu
Poziția companiei: #51 din 440.
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
78.1 M MDL
120.1% vs 2024Profit net 2025
1.9 M MDL
122% vs 2024Total Active
10.1 M MDL
3 salariațiCapital Propriu
2.8 M MDL
ROE 67.8%Scor Bonitate
29/100
BB · Risc ridicatTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | — | 122 | — | 857 K | 706 K | 519 K | 348 K |
| Active circulante | 110 K | 55 K | 55 K | 929 K | 3.8 M | 3.3 M | 9.8 M |
| Total Activ | 110 K | 55 K | 55 K | 1.8 M | 4.5 M | 3.8 M | 10.1 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 34 K | 27 K | 27 K | 595 K | 3.0 M | 1.5 M | 2.8 M |
| Datorii termen lung | — | — | — | — | — | — | — |
| Datorii curente | 76 K | 28 K | 28 K | 1.2 M | 1.5 M | 2.3 M | 7.3 M |
| Total Datorii | 76 K | 28 K | 28 K | 1.2 M | 1.5 M | 2.3 M | 7.3 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 381 K | 143 K | — | 25.3 M | 60.0 M | 35.5 M | 78.1 M |
| Costul vânzărilor | 370 K | 139 K | — | 24.3 M | 53.4 M | 32.3 M | 71.2 M |
| Profit brut | 11 K | 4 K | — | 999 K | 6.6 M | 3.1 M | 6.9 M |
| Rezultat operațional | -5 K | -6 K | -121 | 649 K | 2.9 M | 943 K | 2.4 M |
| Profit net | -5 K | -6 K | -121 | 567 K | 2.4 M | 857 K | 1.9 M |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 1.44 | 1.98 | 1.98 | 0.78 | 2.59 | 1.43 | 1.33 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 1.33 | 1.68 | 1.68 | 0.76 | 2.12 | 1.00 | 1.20 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.04 | 0.03 | 0.03 | 0.01 | 0.06 | 0.38 | 0.52 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 69.3% | 50.3% | 50.5% | 66.7% | 32.5% | 60.6% | 72.4% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.31 | 0.50 | 0.50 | 0.33 | 0.68 | 0.39 | 0.28 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 2.8% | 3.0% | — | 3.9% | 10.9% | 8.9% | 8.8% |
| Marjă netă % | -1.3% | -4.3% | — | 2.2% | 4.0% | 2.4% | 2.4% |
| ROA % | -4.5% | -11.2% | -0.2% | 31.8% | 53.8% | 22.5% | 18.8% |
| ROE % | -14.8% | -22.5% | -0.4% | 95.4% | 79.7% | 57.0% | 67.8% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 44.15 | 16.56 | — | 1092.05 | 77.59 | 32.75 | 74.24 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 8 | 22 | — | 0 | 5 | 11 | 5 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 3.87 | 3.10 | — | 28.52 | 20.05 | 24.69 | 15.52 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Societate cu Răspundere Limitată TRANS-AGROSELECT pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 120.1% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.
Marja netă de 2.4% este scăzută și indică presiune asupra profitabilității.
Lichiditatea curentă de 1.33 este la limita acceptabilă – se recomandă prudență în angajarea de noi datorii curente.
Scorul de bonitate BB (29 puncte) indică un risc financiar ridicat. Se recomandă prudență în relațiile comerciale.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
| Indicator | Cod | An | An |
|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 020 | 1 234 567 | 1 345 678 |
| Active circulante | 190 | 987 654 | 1 012 345 |
| Total active | 410 | 2 222 221 | 2 358 023 |
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Publicitate
Publicitate prin bannere aiciAdăugați datele de contact pentru această companie. Echipa noastră va verifica informațiile înainte de publicare.