indice logo
Login

S. C. SERMAL - COM S.R.L.

Activ IDNO: 1005608002309
MD-4237, rl. Ștefan Vodă, s. Talmaza, Nistrului, 120 Înființat: 21.12.2005

S. C. SERMAL - COM S.R.L. – profil companie

S. C. SERMAL - COM S.R.L. este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 21.12.2005, cu sediul în Ștefan Vodă. Compania este identificată prin codul IDNO 1005608002309 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de PURCĂREANU SERGIU. Capitalul social este deținut de PURCĂREANU SERGIU (95,00%), PLEȘCA LILIA (5,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Cultura cerealelor şi leguminoaselor boabe, inclusiv producerea seminţelor. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), S. C. SERMAL - COM S.R.L. a raportat o cifră de afaceri de 2.701.585 lei și un profit net de 140.179 lei, având 4 angajați. Scorul de bonitate estimat este 31/100 (clasa BB).

Date Generale

IDNO: 1005608002309
Cod CUIIO 40238007
Activitate (CAEN) A0113
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 2005-12-21
Adresă: MD-4237, rl. Ștefan Vodă, s. Talmaza, Nistrului, 120
Cod ATU: 8535

Contacte

+373 79 ●●● ●●●

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: A0113 — Cultivarea legumelor şi a pepenilor, a rădăcinoaselor şi tuberculilor · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 BIAGRO EURO TRADING SRL 40 791 944 MDL
  2. #2 AGRO-PAPUROS SRL 36 441 630 MDL
  3. #3 SOCIETATE COMERCIALĂ SANDUNELU S.R.L. 31 538 933 MDL
  4. #4 GOA TERITORIU SRL 24 903 460 MDL
  5. #5 SERA NOASTRĂ SRL 20 049 670 MDL
  6. #6 BIAGRO-INVEST SRL 18 678 195 MDL
  7. #7 PANAXORIUM-C.N. SRL 16 093 981 MDL
  8. #8 PAI-MAXIM-GRUP-NORD SRL 15 554 672 MDL
  9. #9 Gospodăria Țărănească CECOI TAMARA din satul Gura Bîcului raionul Anenii Noi 15 276 817 MDL
  10. #10 S. C. ECOSPIRIT S.R.L. 15 157 621 MDL

Poziția companiei: #47 din 224.

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

2.7 M MDL

29.3% vs 2024

Profit net 2025

140 K MDL

156.8% vs 2024

Total Active

8.7 M MDL

4 salariați

Capital Propriu

3.0 M MDL

ROE 4.6%

Scor Bonitate

31/100

BB · Risc ridicat
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate 2.0 M 2.4 M 2.2 M 1.2 M 2.0 M 1.8 M 1.9 M
Active circulante 5.9 M 5.6 M 5.8 M 6.6 M 5.0 M 5.1 M 6.9 M
Total Activ 7.9 M 8.0 M 8.0 M 7.8 M 7.0 M 6.9 M 8.7 M

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu 3.8 M 3.8 M 3.7 M 5.0 M 2.9 M 2.9 M 3.0 M
Datorii termen lung 22 K 203 K 174 K 145 K 397 K 1.1 M 1.7 M
Datorii curente 4.1 M 4.0 M 4.1 M 2.7 M 3.7 M 2.9 M 4.0 M
Total Datorii 4.1 M 4.2 M 4.3 M 2.8 M 4.1 M 4.0 M 5.7 M

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 4.2 M 4.5 M 2.0 M 4.4 M 2.0 M 3.8 M 2.7 M
Costul vânzărilor 2.7 M 3.4 M 1.4 M 2.6 M 2.9 M 2.8 M 1.8 M
Profit brut 1.5 M 1.1 M 604 K 1.7 M -879 K 1.0 M 951 K
Rezultat operațional 789 K 141 K 365 K 1.7 M -2.0 M 304 K 511 K
Profit net 713 K 568 50 K 1.3 M -2.1 M 55 K 140 K

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 1.45 1.40 1.41 2.46 1.34 1.76 1.72
Lichiditate rapidă > 1.0 0.99 0.82 0.78 1.19 0.74 1.01 0.53
Lichiditate imediată > 0.3 0.00 0.01 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00
Rata datoriilor % < 50% 51.9% 52.8% 54.0% 36.0% 59.0% 57.9% 65.2%
Autonomie financiară > 0.5 0.48 0.47 0.46 0.64 0.41 0.42 0.35

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 34.8% 23.6% 30.7% 39.4% -42.9% 26.7% 35.2%
Marjă netă % 16.9% 0.0% 2.5% 30.4% -104.7% 1.4% 5.2%
ROA % 9.0% 0.0% 0.6% 17.0% -30.9% 0.8% 1.6%
ROE % 18.8% 0.0% 1.4% 26.5% -75.2% 1.9% 4.6%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 1.45 1.48 0.52 0.78 1.32 1.30 0.37
Durata stocajului (zile) < 60 252 247 702 468 277 281 986
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 1.06 1.68 1.18 2.00 1.05 2.16 1.58
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
BB · 31 / 100 · Bonitate slabă
17/25
Lichiditate
1.72
9/25
Solvabilitate
34.8%
5/25
Profitabilitate
5.2%
0/25
Rentabilitate
4.6%
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
10

Analiza Datoriilor

Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt

Structura datoriilor (MDL)

Rata datoriilor (%)

11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Societatea Comercială "SERMAL - COM" S.R.L. pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri a scăzut cu 29.3% față de 2024, ceea ce necesită monitorizare atentă.

Marja netă de 5.2% se situează la un nivel moderat.

Lichiditatea curentă de 1.72 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).

Scorul de bonitate BB (31 puncte) indică un risc financiar ridicat. Se recomandă prudență în relațiile comerciale.

Recomandări:

  • Reducerea gradului de îndatorare (rata datoriilor: 65.2%) prin consolidarea capitalului propriu.
  • Creșterea rentabilității capitalului propriu (ROE: 4.6%) prin maximizarea eficienței operaționale.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).