Publicitate
Publicitate prin bannere aiciPublicitate
Publicitate prin bannere aiciVASMOCONS SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 08.04.2016, cu sediul în Strășeni. Compania este identificată prin codul IDNO 1016600012243 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de MOISEENCO VASILE. Capitalul social este deținut de MOISEENCO VASILE (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Comerţ cu autoturisme şi autovehicule uşoare (sub 3,5 tone). Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), VASMOCONS SRL a raportat o cifră de afaceri de 12.117.145 lei și un profit net de 1.297.880 lei, având 3 angajați. Scorul de bonitate estimat este 53/100 (clasa BBB).
+373 69 ●●● ●●●
+373 60 ●●● ●●●
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Niciuna listată
Hartă bazată pe adresa: MD-3701, STRĂȘENI, or. Strășeni, Alecu Russo, 18
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: G4759 — Comerţ cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat şi al articolelor de uz casnic n.c.a., în magazine specializate · vezi toate companiile din domeniu
Poziția companiei: #65 din 468.
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
12.1 M MDL
9.6% vs 2024Profit net 2025
1.3 M MDL
14.6% vs 2024Total Active
8.6 M MDL
3 salariațiCapital Propriu
4.9 M MDL
ROE 26.6%Scor Bonitate
53/100
BBB · Risc mediuTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 6 K | 9 K | 4 K | 101 K | 83 K | 739 K | 627 K |
| Active circulante | 2.6 M | 3.0 M | 3.5 M | 5.3 M | 6.3 M | 9.4 M | 7.9 M |
| Total Activ | 2.6 M | 3.0 M | 3.5 M | 5.4 M | 6.4 M | 10.1 M | 8.6 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 745 K | 1.5 M | 2.6 M | 3.3 M | 3.6 M | 4.2 M | 4.9 M |
| Datorii termen lung | 595 K | 794 K | 406 K | 84 K | 1.2 M | 2.4 M | 2.9 M |
| Datorii curente | 1.3 M | 708 K | 487 K | 2.0 M | 1.6 M | 3.5 M | 804 K |
| Total Datorii | 1.9 M | 1.5 M | 893 K | 2.1 M | 2.8 M | 5.8 M | 3.7 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 4.4 M | 5.1 M | 7.0 M | 7.4 M | 9.5 M | 11.1 M | 12.1 M |
| Costul vânzărilor | 3.4 M | 3.8 M | 5.3 M | 5.7 M | 7.0 M | 8.0 M | 8.8 M |
| Profit brut | 995 K | 1.3 M | 1.7 M | 1.7 M | 2.5 M | 3.1 M | 3.3 M |
| Rezultat operațional | 629 K | 859 K | 1.2 M | 1.0 M | 1.6 M | 1.8 M | 1.5 M |
| Profit net | 485 K | 751 K | 1.1 M | 944 K | 1.4 M | 1.5 M | 1.3 M |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 2.05 | 4.22 | 7.09 | 2.66 | 3.94 | 2.70 | 9.87 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 0.51 | 1.22 | 1.23 | 0.62 | 1.88 | 0.82 | 3.28 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.04 | 0.23 | 0.21 | 0.06 | 0.93 | 0.16 | 0.60 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 71.4% | 50.1% | 25.8% | 38.5% | 44.2% | 57.9% | 43.0% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.29 | 0.50 | 0.74 | 0.62 | 0.56 | 0.42 | 0.57 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 22.7% | 25.0% | 24.0% | 23.1% | 26.3% | 28.1% | 27.4% |
| Marjă netă % | 11.1% | 14.8% | 15.5% | 12.8% | 14.3% | 13.7% | 10.7% |
| ROA % | 18.6% | 25.0% | 31.6% | 17.6% | 21.2% | 15.0% | 15.2% |
| ROE % | 65.1% | 50.2% | 42.6% | 28.7% | 37.9% | 35.8% | 26.6% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 1.74 | 1.79 | 1.87 | 1.40 | 2.11 | 1.22 | 1.66 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 210 | 204 | 195 | 261 | 173 | 299 | 220 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 7.32 | 7.26 | 14.13 | 6.73 | 6.21 | 4.82 | 5.61 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "VASMOCONS" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 9.6% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.
Marja netă de 10.7% reflectă o profitabilitate solidă.
Lichiditatea curentă de 9.87 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).
Scorul de bonitate BBB (53 puncte) este satisfăcător, însă există indicatori care necesită îmbunătățire.
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
| Indicator | Cod | An | An |
|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 020 | 1 234 567 | 1 345 678 |
| Active circulante | 190 | 987 654 | 1 012 345 |
| Total active | 410 | 2 222 221 | 2 358 023 |
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.
VASMOCONS SRL a participat la 1 proceduri de achiziții publice, dintre care 1 prin atribuire directă. A câștigat 1 proceduri, în valoare totală de 10 000 MDL.
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.
Se încarcă...
Se încarcă...
Publicitate
Publicitate prin bannere aiciAdăugați datele de contact pentru această companie. Echipa noastră va verifica informațiile înainte de publicare.