IDNO: 1003603006799
ActivMAGNIC-NICU ÎI este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Întreprindere individuală” la data de 10.07.1992, cu sediul în Cahul. Compania este identificată prin codul IDNO 1003603006799 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de NICU GRIGORE. Capitalul social este deținut de NICU GRIGORE. Domeniul principal de activitate declarat este: Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vînzare predominantă de produse nealimentare. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), MAGNIC-NICU ÎI a raportat o cifră de afaceri de 2.616.419 lei și un profit net de 10.138 lei, având 7 angajați. Scorul de bonitate estimat este 48/100 (clasa BBB).
+373 29 ●●● ●●●
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Niciuna listată
Hartă bazată pe adresa: MD-3901, CAHUL, mun. Cahul, Naumov str-la, 19
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: G4759 — Comerţ cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat şi al articolelor de uz casnic n.c.a., în magazine specializate · vezi toate companiile din domeniu
Poziția companiei: #169 din 468.
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
2.6 M MDL
7.3% vs 2024Profit net 2025
10 K MDL
60.2% vs 2024Total Active
2.7 M MDL
7 salariațiCapital Propriu
2.5 M MDL
ROE 0.4%Scor Bonitate
48/100
BBB · Risc mediuTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 924 | 924 | 924 | 924 | 924 | 924 | 924 |
| Active circulante | 2.3 M | 2.3 M | 2.4 M | 2.5 M | 2.6 M | 2.6 M | 2.7 M |
| Total Activ | 2.3 M | 2.3 M | 2.4 M | 2.5 M | 2.6 M | 2.6 M | 2.7 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 2.2 M | 2.2 M | 2.3 M | 2.4 M | 2.5 M | 2.5 M | 2.5 M |
| Datorii termen lung | — | — | — | — | — | — | — |
| Datorii curente | 56 K | 17 K | 117 K | 42 K | 46 K | 34 K | 199 K |
| Total Datorii | 56 K | 17 K | 117 K | 42 K | 46 K | 34 K | 199 K |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 2.3 M | 1.9 M | 2.8 M | 2.9 M | 3.2 M | 2.8 M | 2.6 M |
| Costul vânzărilor | 1.9 M | 1.6 M | 2.3 M | 2.3 M | 2.5 M | 2.2 M | 2.0 M |
| Profit brut | 462 K | 372 K | 514 K | 622 K | 661 K | 616 K | 654 K |
| Rezultat operațional | 77 K | 40 K | 77 K | 132 K | 114 K | 29 K | 12 K |
| Profit net | 68 K | 35 K | 68 K | 117 K | 100 K | 26 K | 10 K |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 40.45 | 135.05 | 20.77 | 58.32 | 55.77 | 75.91 | 13.64 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 4.11 | 17.22 | 2.34 | 7.39 | 8.40 | 9.63 | 1.40 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.46 | 3.68 | 0.99 | 1.75 | 2.86 | 3.23 | 0.28 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 2.5% | 0.7% | 4.8% | 1.7% | 1.8% | 1.3% | 7.3% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.98 | 0.99 | 0.95 | 0.98 | 0.98 | 0.99 | 0.93 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 19.9% | 19.3% | 18.6% | 21.4% | 20.8% | 21.8% | 25.0% |
| Marjă netă % | 2.9% | 1.8% | 2.5% | 4.0% | 3.2% | 0.9% | 0.4% |
| ROA % | 3.0% | 1.5% | 2.8% | 4.7% | 3.9% | 1.0% | 0.4% |
| ROE % | 3.1% | 1.6% | 2.9% | 4.8% | 4.0% | 1.0% | 0.4% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 0.92 | 0.79 | 1.05 | 1.06 | 1.15 | 0.98 | 0.80 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 397 | 462 | 348 | 344 | 317 | 372 | 456 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 11.42 | 8.53 | 17.69 | 12.18 | 12.47 | 12.96 | 11.77 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Întreprinderea Individuală "MAGNIC-NICU" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri a scăzut cu 7.3% față de 2024, ceea ce necesită monitorizare atentă.
Marja netă de 0.4% este scăzută și indică presiune asupra profitabilității.
Lichiditatea curentă de 13.64 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).
Scorul de bonitate BBB (48 puncte) este satisfăcător, însă există indicatori care necesită îmbunătățire.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.
MAGNIC-NICU ÎI a participat la 4 proceduri de achiziții publice, dintre care 4 prin atribuire directă. A câștigat 4 proceduri, în valoare totală de 8 809 MDL.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.
Se încarcă...