indice logo
Login

S. C. VISAGRUP S.R.L.

IDNO: 1007603002973

Activ
MD-3901, CAHUL, mun. Cahul, Ioan Vodă cel Cumplit, 72b Înființat: 29.05.2007

S. C. VISAGRUP S.R.L. – profil companie

S. C. VISAGRUP S.R.L. este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 29.05.2007, cu sediul în Cahul. Compania este identificată prin codul IDNO 1007603002973 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de SAITARLÎ ALEXANDR. Capitalul social este deținut de SAITARLÎ ALEXANDR (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Comerţul cu ridicata al produselor alimentare, băuturilor şi produselor din tutun. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), S. C. VISAGRUP S.R.L. a raportat o cifră de afaceri de 33.552.915 lei și un profit net de 759.924 lei, având 31 angajați. Scorul de bonitate estimat este 21/100 (clasa B).

Date Generale

IDNO: 1007603002973
Cod CUIIO 40397220
Activitate (CAEN) G4690
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 2007-05-29
Adresă: MD-3901, CAHUL, mun. Cahul, Ioan Vodă cel Cumplit, 72b

Contacte

+373 79 ●●● ●●●

+373 79 ●●● ●●●

+373 79 ●●● ●●●

vis●●●●●●@●●●●.ru

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: G4690 — Comerţ cu ridicata nespecializat · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 Întreprinderea cu Capital Străin METRO CASH & CARRY MOLDOVA S.R.L. 3 258 469 717 MDL
  2. #2 Întreprinderea cu Capital Străin ORBICO MA SRL 912 098 800 MDL
  3. #3 CEGOLTAR SRL 437 094 516 MDL
  4. #4 GLOBAL STORE SRL 430 641 142 MDL
  5. #5 BUCURIA DULCE SRL 424 500 741 MDL
  6. #6 CENTAUR SRL 286 369 424 MDL
  7. #7 Sales House HENDRIX BAIL SRL 259 634 398 MDL
  8. #8 S. C. HABSEV GRUP S.R.L. 217 220 852 MDL
  9. #9 TELEDIRECT SRL 193 842 251 MDL
  10. #10 RAMAIANA SRL 189 574 647 MDL

Poziția companiei: #78 din 938.

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

33.6 M MDL

6.4% vs 2024

Profit net 2025

760 K MDL

22.4% vs 2024

Total Active

12.5 M MDL

31 salariați

Capital Propriu

4.2 M MDL

ROE 17.9%

Scor Bonitate

21/100

B · Risc f. ridicat
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate 5.3 M 5.9 M 5.7 M 5.7 M 5.4 M 5.2 M 5.5 M
Active circulante 10.3 M 9.2 M 6.2 M 9.8 M 4.4 M 6.6 M 7.0 M
Total Activ 15.6 M 15.1 M 11.8 M 15.5 M 9.8 M 11.7 M 12.5 M

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu 1.5 M 1.7 M 1.8 M 2.6 M 2.7 M 3.5 M 4.2 M
Datorii termen lung 3.3 M 2.7 M 2.1 M 1.5 M 869 K 126 K 232 K
Datorii curente 10.9 M 10.8 M 7.9 M 11.4 M 6.3 M 8.1 M 8.1 M
Total Datorii 14.1 M 13.5 M 10.0 M 12.9 M 7.1 M 8.3 M 8.3 M

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 36.3 M 32.6 M 36.3 M 40.0 M 33.6 M 31.5 M 33.6 M
Costul vânzărilor 32.2 M 28.5 M 31.4 M 33.7 M 28.1 M 26.0 M 27.5 M
Profit brut 4.1 M 4.1 M 5.0 M 6.2 M 5.5 M 5.5 M 6.1 M
Rezultat operațional 56 K 437 K 332 K 1.1 M 308 K 557 K 897 K
Profit net 56 K 195 K 125 K 808 K 183 K 621 K 760 K

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 0.95 0.85 0.78 0.86 0.71 0.81 0.87
Lichiditate rapidă > 1.0 0.31 0.18 0.31 0.20 0.28 0.32 0.32
Lichiditate imediată > 0.3 0.04 0.01 0.03 0.01 0.01 0.02 0.01
Rata datoriilor % < 50% 90.5% 88.9% 84.7% 83.1% 72.6% 70.3% 66.1%
Autonomie financiară > 0.5 0.10 0.11 0.15 0.17 0.27 0.30 0.34

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 11.3% 12.5% 13.7% 15.6% 16.4% 17.5% 18.1%
Marjă netă % 0.2% 0.6% 0.3% 2.0% 0.5% 2.0% 2.3%
ROA % 0.4% 1.3% 1.1% 5.2% 1.9% 5.3% 6.1%
ROE % 3.7% 11.6% 6.9% 30.8% 6.8% 17.8% 17.9%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 4.66 3.93 8.34 4.49 10.56 6.60 6.21
Durata stocajului (zile) < 60 78 93 44 81 35 55 59
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 12.17 18.07 16.55 18.07 19.75 12.86 13.17
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
B · 21 / 100 · Bonitate nesatisfăcătoare
9/25
Lichiditate
0.87
8/25
Solvabilitate
33.9%
2/25
Profitabilitate
2.3%
2/25
Rentabilitate
17.9%
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
10

Analiza Datoriilor

Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt

Structura datoriilor (MDL)

Rata datoriilor (%)

11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Societatea Comercială "VISAGRUP" S.R.L. pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 6.4% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.

Marja netă de 2.3% este scăzută și indică presiune asupra profitabilității.

Lichiditatea curentă de 0.87 este sub pragul critic (1.0) – risc de incapacitate de plată pe termen scurt.

Scorul de bonitate B (21 puncte) indică un risc financiar foarte ridicat. Sunt necesare măsuri urgente de restructurare.

Recomandări:

  • Optimizarea structurii costurilor pentru îmbunătățirea marjei nete.
  • Îmbunătățirea lichidității prin gestionarea mai eficientă a datoriilor curente.
  • Reducerea gradului de îndatorare (rata datoriilor: 66.1%) prin consolidarea capitalului propriu.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).

Licitații publice

Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.

3
Participări
3
Câștigate
10 987 MDL
Valoare câștigată
22.06.2026
Ultima activitate

S. C. VISAGRUP S.R.L. a participat la 3 proceduri de achiziții publice, dintre care 3 prin atribuire directă. A câștigat 3 proceduri, în valoare totală de 10 987 MDL.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.