indice logo
Login

Instituția Medico-Sanitară Publică CENTRUL DE SĂNĂTATE IVANCEA

Inactiv IDNO: 1013606002818
MD-3532, rl. Orhei, s. Ivancea Înființat: 26.09.2013

Instituția Medico-Sanitară Publică CENTRUL DE SĂNĂTATE IVANCEA – profil companie

Instituția Medico-Sanitară Publică CENTRUL DE SĂNĂTATE IVANCEA este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Instituţie publică” la data de 26.09.2013, cu sediul în Orhei. Compania este identificată prin codul IDNO 1013606002818 și în prezent figurează ca inactivă (lichidată la 07.05.2026). Funcția de administrator este deținută de CUZUIOC RITA. Capitalul social este deținut de CONSILIUL RAIONAL ORHEI. Domeniul principal de activitate declarat este: Închirierea bunurilor imobiliare proprii. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), Instituția Medico-Sanitară Publică CENTRUL DE SĂNĂTATE IVANCEA a raportat o cifră de afaceri de 5.250.905 lei și un profit net de 64.975 lei, având 20 angajați.

Date Generale

IDNO: 1013606002818
Cod CUIIO 40923370
Activitate (CAEN) Q8621
Forma Juridică Instituţie publică
Data Înregistrării: 2013-09-26
Data Lichidării: 2026-05-07
Adresă: MD-3532, rl. Orhei, s. Ivancea
Cod ATU: 6440

Contacte

+373 23 ●●● ●●●

+373 78 ●●● ●●●

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Administratori

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: Q8621 — Activităţi de asistenţă medicală generală · vezi toate companiile din domeniu

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

5.3 M MDL

9.2% vs 2024

Profit net 2025

65 K MDL

117.5% vs 2024

Total Active

2.6 M MDL

20 salariați

Capital Propriu

-347 K MDL

Scor Bonitate

0/100

B · Risc f. ridicat
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate 2.4 M 2.3 M 2.2 M 2.2 M 2.2 M 2.1 M 2.4 M
Active circulante 64 K 126 K 123 K 88 K 141 K 191 K 232 K
Total Activ 2.4 M 2.4 M 2.4 M 2.3 M 2.3 M 2.3 M 2.6 M

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu -288 K -388 K -825 K -708 K -440 K -811 K -347 K
Datorii termen lung — — — — — — —
Datorii curente 2.7 M 2.8 M 3.2 M 3.0 M 2.7 M 3.1 M 3.0 M
Total Datorii 2.7 M 2.8 M 3.2 M 3.0 M 2.7 M 3.1 M 3.0 M

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 2.3 M 2.6 M 3.6 M 3.8 M 4.5 M 4.8 M 5.3 M
Costul vânzărilor 2.2 M 2.6 M 3.9 M 3.6 M 4.1 M 4.7 M 5.0 M
Profit brut 137 K -13 K -321 K 236 K 423 K 133 K 238 K
Rezultat operațional 20 K -101 K -437 K 117 K 267 K -371 K 65 K
Profit net 20 K -101 K -437 K 117 K 267 K -371 K 65 K

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 0.02 0.05 0.04 0.03 0.05 0.06 0.08
Lichiditate rapidă > 1.0 0.00 0.03 0.02 0.01 0.01 0.02 0.03
Lichiditate imediată > 0.3 0.00 0.01 0.00 0.01 0.01 0.00 0.01
Rata datoriilor % < 50% 111.8% 116.1% 135.0% 130.7% 119.1% 135.3% 113.2%
Autonomie financiară > 0.5 -0.12 -0.16 -0.35 -0.31 -0.19 -0.35 -0.13

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 5.8% -0.5% -9.0% 6.2% 9.4% 2.8% 4.5%
Marjă netă % 0.8% -3.9% -12.3% 3.1% 6.0% -7.7% 1.2%
ROA % 0.8% -4.2% -18.5% 5.1% 11.6% -16.1% 2.5%
ROE % — — — — — — —

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 43.37 50.07 62.38 58.46 33.88 35.09 38.40
Durata stocajului (zile) < 60 8 7 6 6 11 10 10
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 245.99 51.94 68.63 39106.04 5158.66 84.20 66.98
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
B · 0 / 100 · Bonitate nesatisfăcătoare
1/25
Lichiditate
0.08
0/25
Solvabilitate
-13.2%
1/25
Profitabilitate
1.2%
0/25
Rentabilitate
—
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Instituția Medico-Sanitară Publică "CENTRUL DE SĂNĂTATE IVANCEA" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 9.2% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.

Marja netă de 1.2% este scăzută și indică presiune asupra profitabilității.

Lichiditatea curentă de 0.08 este sub pragul critic (1.0) – risc de incapacitate de plată pe termen scurt.

Scorul de bonitate B (0 puncte) indică un risc financiar foarte ridicat. Sunt necesare măsuri urgente de restructurare.

Recomandări:

  • Optimizarea structurii costurilor pentru îmbunătățirea marjei nete.
  • Îmbunătățirea lichidității prin gestionarea mai eficientă a datoriilor curente.
  • Reducerea gradului de îndatorare (rata datoriilor: 113.2%) prin consolidarea capitalului propriu.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).