Publicitate
Publicitate prin bannere aiciPublicitate
Publicitate prin bannere aiciLINEARC SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 17.03.2017, cu sediul în CHIȘINĂU CIOCANA. Compania este identificată prin codul IDNO 1017600013351 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de PETROVA IULIA. Capitalul social este deținut de PETROVA IULIA (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Comerţ cu ridicata al mobilei, covoarelor şi a articolelor de iluminat. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), LINEARC SRL a raportat o cifră de afaceri de 10.503.387 lei și un profit net de 1.606.468 lei, având 6 angajați. Scorul de bonitate estimat este 54/100 (clasa BBB).
+373 68 ●●● ●●●
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Hartă bazată pe adresa: MD-2044, CHIȘINĂU CIOCANA, mun. Chișinău, Mihail Sadoveanu, 9/2, ap.(of.) 37
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: G4759 — Comerţ cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat şi al articolelor de uz casnic n.c.a., în magazine specializate · vezi toate companiile din domeniu
Poziția companiei: #75 din 468.
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
10.5 M MDL
49.4% vs 2024Profit net 2025
1.6 M MDL
11.1% vs 2024Total Active
4.4 M MDL
6 salariațiCapital Propriu
2.2 M MDL
ROE 73.6%Scor Bonitate
54/100
BBB · Risc mediuTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 41 K | 118 K | 181 K | 210 K | 154 K | 98 K | 175 K |
| Active circulante | 623 K | 940 K | 3.1 M | 5.0 M | 3.0 M | 3.4 M | 4.2 M |
| Total Activ | 664 K | 1.1 M | 3.3 M | 5.2 M | 3.1 M | 3.5 M | 4.4 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 602 K | 434 K | 1.0 M | 2.4 M | 1.5 M | 2.3 M | 2.2 M |
| Datorii termen lung | — | — | — | — | — | — | — |
| Datorii curente | 62 K | 623 K | 2.3 M | 2.8 M | 1.6 M | 1.2 M | 2.2 M |
| Total Datorii | 62 K | 623 K | 2.3 M | 2.8 M | 1.6 M | 1.2 M | 2.2 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 1.8 M | 5.1 M | 9.3 M | 7.4 M | 6.8 M | 7.0 M | 10.5 M |
| Costul vânzărilor | 526 K | 3.7 M | 7.9 M | 5.7 M | 4.9 M | 4.8 M | 8.4 M |
| Profit brut | 1.3 M | 1.4 M | 1.4 M | 1.7 M | 1.9 M | 2.2 M | 2.1 M |
| Rezultat operațional | 555 K | 493 K | 1.1 M | 1.3 M | 1.4 M | 1.7 M | 1.8 M |
| Profit net | 489 K | 434 K | 954 K | 1.2 M | 1.1 M | 1.4 M | 1.6 M |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 10.10 | 1.51 | 1.36 | 1.80 | 1.81 | 2.83 | 1.92 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 9.10 | 1.44 | 0.89 | 1.33 | 1.03 | 1.28 | 0.72 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 9.04 | 0.77 | 0.35 | 0.29 | 0.09 | 0.68 | 0.01 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 9.3% | 58.9% | 69.3% | 53.4% | 52.6% | 34.4% | 49.9% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.91 | 0.41 | 0.31 | 0.47 | 0.47 | 0.66 | 0.50 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 71.0% | 27.2% | 15.4% | 22.7% | 27.4% | 31.6% | 19.8% |
| Marjă netă % | 27.0% | 8.5% | 10.2% | 15.9% | 16.4% | 20.6% | 15.3% |
| ROA % | 73.6% | 41.0% | 29.0% | 22.8% | 35.8% | 41.6% | 36.9% |
| ROE % | 81.1% | 100.0% | 94.7% | 48.8% | 75.4% | 63.5% | 73.6% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 8.51 | 89.33 | 7.37 | 4.38 | 3.87 | 2.61 | 3.22 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 43 | 4 | 50 | 83 | 94 | 140 | 113 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 450.45 | 12.27 | 7.59 | 2.58 | 4.38 | 9.76 | 6.84 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "LINEARC" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 49.4% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.
Marja netă de 15.3% reflectă o profitabilitate solidă.
Lichiditatea curentă de 1.92 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).
Scorul de bonitate BBB (54 puncte) este satisfăcător, însă există indicatori care necesită îmbunătățire.
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
| Indicator | Cod | An | An |
|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 020 | 1 234 567 | 1 345 678 |
| Active circulante | 190 | 987 654 | 1 012 345 |
| Total active | 410 | 2 222 221 | 2 358 023 |
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Publicitate
Publicitate prin bannere aiciAdăugați datele de contact pentru această companie. Echipa noastră va verifica informațiile înainte de publicare.