indice logo
Login

INVESTCONSTRUCT PRO SRL

Activ IDNO: 1018605000018
MD-3401, HÎNCEȘTI, mun. Hîncești, Mușatinii, 41 Înființat: 09.01.2018

INVESTCONSTRUCT PRO SRL – profil companie

INVESTCONSTRUCT PRO SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 09.01.2018, cu sediul în Hîncești. Compania este identificată prin codul IDNO 1018605000018 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de UNGUREANU ION. Capitalul social este deținut de UNGUREANU ION (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Fabricarea articolelor din material plastic pentru construcţii. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), INVESTCONSTRUCT PRO SRL a raportat o cifră de afaceri de 41.011.729 lei și un profit net de 5.134.922 lei, având 27 angajați. Scorul de bonitate estimat este 44/100 (clasa BBB).

Date Generale

IDNO: 1018605000018
Cod CUIIO 41228732
Activitate (CAEN) C2363
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 2018-01-09
Adresă: MD-3401, HÎNCEȘTI, mun. Hîncești, Mușatinii, 41
Cod ATU: 5301

Contacte

+373 68 ●●● ●●●

+373 68 ●●● ●●●

+373 79 ●●● ●●●

inv●●●●●●●●●●●●●●●●@●●●●●.com

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Activități

Activități Licențiate (0)

Niciuna listată

Activități Nelicențiate (23)

Locație pe Hartă

Hartă bazată pe adresa: MD-3401, HÎNCEȘTI, mun. Hîncești, Mușatinii, 41

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: C2363 — Fabricarea betonului · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 K 1 BETON SRL 581 406 227 MDL
  2. #2 MATERIMCONS SRL 246 758 367 MDL
  3. #3 S. C. BETON SERVICE SRL 227 383 041 MDL
  4. #4 CARACON IMOBIL SRL 203 532 988 MDL
  5. #5 EUROACCENT SRL 160 378 427 MDL
  6. #6 SIATREND SRL 92 904 373 MDL
  7. #7 Societatea cu Răspundere Lmitată BETON-INDUSTRIE 90 541 905 MDL
  8. #8 BPM-STROY SRL 83 254 274 MDL
  9. #9 FIRMA TEHNICĂ DE PRODUCȚIE V.A.R. S.R.L. 62 140 205 MDL
  10. #10 BETACON PLUS SRL 52 292 090 MDL

Poziția companiei: #13 din 29.

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

41.0 M MDL

15.4% vs 2024

Profit net 2025

5.1 M MDL

79.8% vs 2024

Total Active

21.5 M MDL

27 salariați

Capital Propriu

9.9 M MDL

ROE 51.7%

Scor Bonitate

44/100

BBB · Risc mediu
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate 466 K 3.9 M 8.1 M 7.8 M 6.5 M 7.0 M 7.0 M
Active circulante 5.9 M 7.7 M 6.8 M 3.6 M 4.3 M 10.5 M 14.4 M
Total Activ 6.4 M 11.5 M 14.9 M 11.4 M 10.9 M 17.5 M 21.5 M

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu 1.9 M 1.8 M 2.3 M 2.4 M 2.0 M 4.8 M 9.9 M
Datorii termen lung — — — — — 646 K 1.4 M
Datorii curente 4.5 M 9.7 M 12.6 M 9.0 M 8.9 M 12.1 M 10.2 M
Total Datorii 4.5 M 9.7 M 12.6 M 9.0 M 8.9 M 12.7 M 11.5 M

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 17.0 M 20.2 M 24.3 M 23.2 M 16.7 M 35.5 M 41.0 M
Costul vânzărilor 15.0 M 18.2 M 21.3 M 19.2 M 14.4 M 26.7 M 32.2 M
Profit brut 1.9 M 2.0 M 3.0 M 4.0 M 2.3 M 8.9 M 8.8 M
Rezultat operațional 796 K 63 K 602 K -103 K -167 K 5.0 M 6.1 M
Profit net 660 K -13 K 493 K -388 K -333 K 2.9 M 5.1 M

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 1.31 0.79 0.54 0.40 0.49 0.87 1.42
Lichiditate rapidă > 1.0 0.67 0.47 0.25 0.12 0.19 0.58 0.60
Lichiditate imediată > 0.3 0.01 0.08 0.00 0.00 0.00 0.09 0.06
Rata datoriilor % < 50% 70.8% 84.2% 84.4% 78.7% 81.8% 72.6% 53.7%
Autonomie financiară > 0.5 0.29 0.16 0.16 0.21 0.18 0.27 0.46

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 11.4% 10.0% 12.3% 17.2% 13.6% 24.9% 21.4%
Marjă netă % 3.9% -0.1% 2.0% -1.7% -2.0% 8.0% 12.5%
ROA % 10.3% -0.1% 3.3% -3.4% -3.1% 16.3% 23.9%
ROE % 35.3% -0.7% 21.2% -16.0% -16.9% 59.6% 51.7%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 5.19 5.84 5.97 7.45 5.37 7.57 3.88
Durata stocajului (zile) < 60 70 63 61 49 68 48 94
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 5.70 5.35 7.73 22.20 10.15 6.02 7.46
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
BBB · 44 / 100 · Bonitate satisfăcătoare
14/25
Lichiditate
1.42
12/25
Solvabilitate
46.3%
13/25
Profitabilitate
12.5%
5/25
Rentabilitate
51.7%
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
10

Analiza Datoriilor

Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt

Structura datoriilor (MDL)

Rata datoriilor (%)

11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "INVESTCONSTRUCT PRO" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 15.4% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.

Marja netă de 12.5% reflectă o profitabilitate solidă.

Lichiditatea curentă de 1.42 este la limita acceptabilă – se recomandă prudență în angajarea de noi datorii curente.

Scorul de bonitate BBB (44 puncte) este satisfăcător, însă există indicatori care necesită îmbunătățire.

Recomandări:

  • Îmbunătățirea lichidității prin gestionarea mai eficientă a datoriilor curente.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).

Licitații publice

Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.

47
Participări
17
Câștigate
5 686 630 MDL
Valoare câștigată
25.09.2026
Ultima activitate

INVESTCONSTRUCT PRO SRL a participat la 47 proceduri de achiziții publice, dintre care 7 prin atribuire directă și 40 prin licitație competitivă. A câștigat 17 proceduri, în valoare totală de 5 686 630 MDL.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.