IDNO: 1006600057919
ActivS. C. GFT AMBROS S.R.L. este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 13.12.2006, cu sediul în CHIȘINĂU CIOCANA. Compania este identificată prin codul IDNO 1006600057919 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de AMBROS CAROLINA. Capitalul social este deținut de POSTOLACHI ALEXEI (60,00%), AMBROS CAROLINA (40,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Comerţ cu amănuntul al produselor farmaceutice, în magazine specializate. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), S. C. GFT AMBROS S.R.L. a raportat o cifră de afaceri de 20.539.291 lei și un rezultat net negativ de 118.073 lei, având 32 angajați. Scorul de bonitate estimat este 43/100 (clasa BBB).
+373 68 ●●● ●●●
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Hartă bazată pe adresa: MD-2075, CHIȘINĂU CIOCANA, mun. Chișinău, Mircea cel Bătrân bd., 39, ap.(of.) 278
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: G4776 — Comerţ cu amănuntul al florilor, plantelor şi seminţelor; comerţ cu amănuntul al animalelor de companie şi a hranei pentru acestea, în magazine specializate · vezi toate companiile din domeniu
Poziția companiei: #15 din 391.
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
20.5 M MDL
0.8% vs 2024Profit net 2025
-118 K MDL
129.5% vs 2024Total Active
12.5 M MDL
32 salariațiCapital Propriu
8.7 M MDL
ROE -1.3%Scor Bonitate
43/100
BBB · Risc mediuTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 618 K | 973 K | 654 K | 1.1 M | 521 K | 391 K | 477 K |
| Active circulante | 6.0 M | 7.1 M | 9.4 M | 12.5 M | 10.7 M | 11.5 M | 12.0 M |
| Total Activ | 6.6 M | 8.0 M | 10.0 M | 13.7 M | 11.2 M | 11.9 M | 12.5 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 6.2 M | 5.1 M | 7.3 M | 9.3 M | 8.5 M | 8.9 M | 8.7 M |
| Datorii termen lung | — | — | 212 K | 135 K | 57 K | — | — |
| Datorii curente | 462 K | 2.9 M | 2.6 M | 4.3 M | 2.7 M | 3.1 M | 3.8 M |
| Total Datorii | 462 K | 2.9 M | 2.8 M | 4.4 M | 2.8 M | 3.1 M | 3.8 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 12.9 M | 13.8 M | 15.7 M | 18.4 M | 19.3 M | 20.4 M | 20.5 M |
| Costul vânzărilor | 9.1 M | 9.4 M | 10.6 M | 12.2 M | 12.8 M | 13.2 M | 12.7 M |
| Profit brut | 3.7 M | 4.4 M | 5.1 M | 6.2 M | 6.5 M | 7.2 M | 7.8 M |
| Rezultat operațional | 1.4 M | 2.2 M | 2.5 M | 2.3 M | 1.3 M | 411 K | 24 K |
| Profit net | 1.2 M | 1.9 M | 2.1 M | 2.0 M | 1.0 M | 400 K | -118 K |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 13.03 | 2.43 | 3.67 | 2.95 | 3.94 | 3.76 | 3.20 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 3.26 | 1.00 | 1.24 | 1.04 | 0.68 | 0.86 | 0.63 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.81 | 0.50 | 0.56 | 0.66 | 0.25 | 0.35 | 0.15 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 7.0% | 36.2% | 27.6% | 32.1% | 24.7% | 25.7% | 30.0% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.93 | 0.64 | 0.72 | 0.68 | 0.75 | 0.74 | 0.70 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 29.1% | 32.0% | 32.5% | 33.7% | 33.7% | 35.2% | 38.0% |
| Marjă netă % | 9.5% | 13.6% | 13.7% | 11.0% | 5.4% | 2.0% | -0.6% |
| ROA % | 18.4% | 23.4% | 21.4% | 14.7% | 9.3% | 3.4% | -0.9% |
| ROE % | 19.8% | 36.7% | 29.5% | 21.7% | 12.4% | 4.5% | -1.3% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 2.02 | 2.26 | 1.70 | 1.50 | 1.44 | 1.48 | 1.32 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 181 | 162 | 215 | 243 | 253 | 247 | 277 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 11.68 | 9.55 | 9.08 | 11.67 | 16.27 | 13.22 | 11.44 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Societatea Comercială "GFT AMBROS" S.R.L. pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri este relativ stabilă, cu o variație de 0.8% față de 2024.
Compania înregistrează pierdere netă (-0.6%), situație care necesită măsuri corective urgente.
Lichiditatea curentă de 3.20 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).
Scorul de bonitate BBB (43 puncte) este satisfăcător, însă există indicatori care necesită îmbunătățire.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).