IDNO: 1005603002544
ActivCORIDA SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 25.03.1996, cu sediul în Cahul. Compania este identificată prin codul IDNO 1005603002544 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de CHELBAN RODICA. Capitalul social este deținut de CHELBAN GHEORGHE (26,79%), CHELBAN DOINA (3,26%), CHELBAN VIORICA (1,97%), SAS MIHAIL (1,96%) și alți fondatori. Domeniul principal de activitate declarat este: Comerţul cu amănuntul al produselor farmaceutice. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), CORIDA SRL a raportat o cifră de afaceri de 1.478.182 lei și un profit net de 9.333 lei, având 2 angajați. Scorul de bonitate estimat este 17/100 (clasa B).
+373 29 ●●● ●●●
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Hartă bazată pe adresa: MD-5320, rl. Cahul, s. Slobozia Mare
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: G4773 — Comerţ cu amănuntul al produselor farmaceutice, în magazine specializate · vezi toate companiile din domeniu
Poziția companiei: #146 din 272.
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
1.5 M MDL
31.5% vs 2024Profit net 2025
9 K MDL
170% vs 2024Total Active
449 K MDL
2 salariațiCapital Propriu
33 K MDL
ROE 28.0%Scor Bonitate
17/100
B · Risc f. ridicatTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 4 K | 3 K | 2 K | 2 K | 986 | 4 K | 3 K |
| Active circulante | 221 K | 249 K | 269 K | 277 K | 367 K | 548 K | 446 K |
| Total Activ | 225 K | 252 K | 271 K | 279 K | 368 K | 552 K | 449 K |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 12 K | 19 K | 21 K | 22 K | 24 K | 27 K | 33 K |
| Datorii termen lung | — | — | — | — | — | — | — |
| Datorii curente | 213 K | 233 K | 250 K | 257 K | 345 K | 525 K | 416 K |
| Total Datorii | 213 K | 233 K | 250 K | 257 K | 345 K | 525 K | 416 K |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 1.2 M | 1.3 M | 1.3 M | 1.2 M | 1.2 M | 1.1 M | 1.5 M |
| Costul vânzărilor | 973 K | 1.1 M | 1.0 M | 953 K | 920 K | 774 K | 1.0 M |
| Profit brut | 206 K | 199 K | 228 K | 252 K | 284 K | 350 K | 438 K |
| Rezultat operațional | 3 K | 9 K | 2 K | 1 K | 2 K | 4 K | 11 K |
| Profit net | 2 K | 7 K | 1 K | 1 K | 1 K | 3 K | 9 K |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 1.04 | 1.07 | 1.07 | 1.08 | 1.07 | 1.04 | 1.07 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 0.28 | 0.15 | 0.12 | 0.08 | 0.07 | 0.03 | 0.08 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.19 | 0.10 | 0.04 | 0.01 | 0.01 | 0.00 | 0.05 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 94.6% | 92.3% | 92.3% | 92.1% | 93.6% | 95.1% | 92.6% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.05 | 0.08 | 0.08 | 0.08 | 0.06 | 0.05 | 0.07 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 17.4% | 15.6% | 18.1% | 20.9% | 23.6% | 31.2% | 29.6% |
| Marjă netă % | 0.2% | 0.6% | 0.1% | 0.1% | 0.1% | 0.3% | 0.6% |
| ROA % | 1.0% | 3.0% | 0.5% | 0.4% | 0.4% | 0.6% | 2.1% |
| ROE % | 17.9% | 38.6% | 6.7% | 5.6% | 6.0% | 12.8% | 28.0% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 5.98 | 4.99 | 4.30 | 3.70 | 2.68 | 1.46 | 2.52 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 61 | 73 | 85 | 99 | 136 | 250 | 145 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 63.04 | 107.60 | 69.59 | 67.65 | 54.88 | 77.83 | 125.08 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei SOCIETATEA CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ "CORIDA" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 31.5% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.
Marja netă de 0.6% este scăzută și indică presiune asupra profitabilității.
Lichiditatea curentă de 1.07 este la limita acceptabilă – se recomandă prudență în angajarea de noi datorii curente.
Scorul de bonitate B (17 puncte) indică un risc financiar foarte ridicat. Sunt necesare măsuri urgente de restructurare.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.
CORIDA SRL a participat la 1 proceduri de achiziții publice, dintre care 1 prin atribuire directă. A câștigat 1 proceduri, în valoare totală de 485 MDL.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.
Se încarcă...