IDNO: 1016600008727
ActivEcoScan-D SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 22.03.2016, cu sediul în CHIȘINĂU CENTRU. Compania este identificată prin codul IDNO 1016600008727 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de SOLOMON VIOLETA. Capitalul social este deținut de SOLOMON VIOLETA (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Fabricarea de dispozitive, aparate şi instrumente medicale stomatologice. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), EcoScan-D SRL a raportat o cifră de afaceri de 1.843.915 lei și un profit net de 78.679 lei, având 7 angajați. Scorul de bonitate estimat este 40/100 (clasa BBB).
+373 68 ●●● ●●●
+373 69 ●●● ●●●
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Niciuna listată
Hartă bazată pe adresa: MD-2028, CHIȘINĂU CENTRU, mun. Chișinău, Hâncești șos., 71, ap.(of.) 3
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: Q8623 — Activităţi de asistenţă stomatologică · vezi toate companiile din domeniu
Poziția companiei: #291 din 847.
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
1.8 M MDL
9.3% vs 2024Profit net 2025
79 K MDL
36% vs 2024Total Active
1.6 M MDL
7 salariațiCapital Propriu
619 K MDL
ROE 12.7%Scor Bonitate
40/100
BBB · Risc mediuTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 716 K | 700 K | 595 K | 587 K | 1.1 M | 981 K | 912 K |
| Active circulante | 72 K | 141 K | 428 K | 315 K | 252 K | 607 K | 656 K |
| Total Activ | 788 K | 841 K | 1.0 M | 903 K | 1.4 M | 1.6 M | 1.6 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 202 K | 237 K | 286 K | 348 K | 417 K | 540 K | 619 K |
| Datorii termen lung | 427 K | 427 K | 427 K | 427 K | 838 K | 776 K | 738 K |
| Datorii curente | 160 K | 177 K | 311 K | 128 K | 108 K | 271 K | 211 K |
| Total Datorii | 587 K | 604 K | 737 K | 555 K | 946 K | 1.0 M | 949 K |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 487 K | 586 K | 805 K | 1.1 M | 1.5 M | 1.7 M | 1.8 M |
| Costul vânzărilor | — | 483 K | 634 K | 931 K | 1.2 M | 1.3 M | 1.5 M |
| Profit brut | 487 K | 103 K | 171 K | 186 K | 261 K | 389 K | 352 K |
| Rezultat operațional | -27 K | 46 K | 64 K | 60 K | 76 K | 99 K | 52 K |
| Profit net | 221 K | 35 K | 49 K | 62 K | 70 K | 123 K | 79 K |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 0.45 | 0.80 | 1.38 | 2.46 | 2.33 | 2.24 | 3.11 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 0.06 | 0.12 | 0.77 | 0.04 | 0.58 | 0.12 | 0.47 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.02 | 0.09 | 0.01 | 0.00 | 0.53 | 0.10 | 0.28 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 74.4% | 71.8% | 72.1% | 61.5% | 69.4% | 66.0% | 60.5% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.26 | 0.28 | 0.28 | 0.39 | 0.31 | 0.34 | 0.40 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 100.0% | 17.6% | 21.3% | 16.7% | 17.9% | 23.0% | 19.1% |
| Marjă netă % | 45.4% | 6.0% | 6.1% | 5.5% | 4.8% | 7.3% | 4.3% |
| ROA % | 28.0% | 4.2% | 4.8% | 6.8% | 5.1% | 7.7% | 5.0% |
| ROE % | 109.7% | 14.9% | 17.1% | 17.7% | 16.7% | 22.8% | 12.7% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | — | 4.03 | 3.38 | 3.00 | 6.31 | 2.26 | 2.68 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | — | 91 | 108 | 122 | 58 | 162 | 136 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 92.07 | 104.30 | 3.38 | 274.62 | 294.70 | 360.79 | 45.58 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "EcoScan-D" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 9.3% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.
Marja netă de 4.3% se situează la un nivel moderat.
Lichiditatea curentă de 3.11 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).
Scorul de bonitate BBB (40 puncte) este satisfăcător, însă există indicatori care necesită îmbunătățire.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).