indice logo
Login

GAVRILAȘ GRUP SRL

Activ IDNO: 1017600025736
MD-3701, STRĂȘENI, mun. Strășeni, Chișinău, 16 Înființat: 09.06.2017

GAVRILAȘ GRUP SRL – profil companie

GAVRILAȘ GRUP SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 09.06.2017, cu sediul în Strășeni. Compania este identificată prin codul IDNO 1017600025736 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de GAVRILAȘ SERGIU. Capitalul social este deținut de GAVRILAȘ SERGIU (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Intermedieri în comerţul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile şi cu semifabricate. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), GAVRILAȘ GRUP SRL a raportat o cifră de afaceri de 1.170.000 lei și un profit net de 740.610 lei, având 1 angajat.

Date Generale

IDNO: 1017600025736
Cod CUIIO 41198988
Activitate (CAEN) G4611
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 2017-06-09
Adresă: MD-3701, STRĂȘENI, mun. Strășeni, Chișinău, 16
Cod ATU: 8001

Contacte

+373 60 ●●● ●●●

+373 69 ●●● ●●●

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: G4611 — Intermedieri în comerţul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile şi cu semifabricate · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 S. C. VADCOM-PRIM S.R.L. 265 576 734 MDL
  2. #2 GLOBAL CEREALE SRL 131 251 736 MDL
  3. #3 CEREAL-UNAGRO SRL 119 852 393 MDL
  4. #4 SV-RUTAPRIM SRL 100 251 802 MDL
  5. #5 GRANVET SRL 69 986 338 MDL
  6. #6 PRIMLUX CONTINENT SRL 67 283 250 MDL
  7. #7 NATURE LAND SRL 59 505 460 MDL
  8. #8 VIDPAS-TRADE SRL 57 385 022 MDL
  9. #9 ALIS AUTO LUX SRL 55 156 644 MDL
  10. #10 ALOTEX GRUP SRL 52 217 937 MDL

Poziția companiei: #51 din 141.

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

1.2 M MDL

21.6% vs 2024

Profit net 2025

741 K MDL

27.4% vs 2024

Total Active

253 K MDL

1 salariați

Capital Propriu

-301 K MDL

Scor Bonitate

0/100

B · Risc f. ridicat
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate — 847 K 726 K 605 K 615 K 363 K 242 K
Active circulante 607 K 492 K 482 K 130 K 130 K 13 K 11 K
Total Activ 607 K 1.3 M 1.2 M 735 K 745 K 376 K 253 K

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu 550 K 628 K 706 K 487 K 497 K -336 K -301 K
Datorii termen lung — — — — — — —
Datorii curente 57 K 711 K 501 K 248 K 248 K 712 K 554 K
Total Datorii 57 K 711 K 501 K 248 K 248 K 712 K 554 K

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 1.0 M 1.0 M 974 K 986 K 986 K 962 K 1.2 M
Costul vânzărilor 44 K 55 K 90 K 96 K 96 K 97 K 97 K
Profit brut 997 K 947 K 884 K 890 K 890 K 865 K 1.1 M
Rezultat operațional 981 K 916 K 628 K 646 K 656 K 620 K 787 K
Profit net 939 K 875 K 589 K 606 K 616 K 581 K 741 K

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 10.57 0.69 0.96 0.52 0.52 0.02 0.02
Lichiditate rapidă > 1.0 — — — — — — —
Lichiditate imediată > 0.3 0.09 0.01 0.02 0.03 0.03 0.00 0.00
Rata datoriilor % < 50% 9.5% 53.1% 41.5% 33.7% 33.3% 189.3% 218.9%
Autonomie financiară > 0.5 0.91 0.47 0.59 0.66 0.67 -0.89 -1.19

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 95.8% 94.5% 90.8% 90.2% 90.2% 89.9% 91.7%
Marjă netă % 90.2% 87.3% 60.4% 61.5% 62.5% 60.4% 63.3%
ROA % 154.8% 65.4% 48.8% 82.5% 82.8% 154.5% 292.4%
ROE % 170.9% 139.4% 83.4% 124.5% 124.0% — —

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 — — — — — — —
Durata stocajului (zile) < 60 — — — — — — —
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 1.73 2.07 2.07 7.99 7.99 1418.88 20892.86
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
B · 0 / 100 · Bonitate nesatisfăcătoare
0/25
Lichiditate
0.02
0/25
Solvabilitate
-118.9%
25/25
Profitabilitate
63.3%
0/25
Rentabilitate
—
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "GAVRILAȘ GRUP" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 21.6% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.

Marja netă de 63.3% reflectă o profitabilitate solidă.

Lichiditatea curentă de 0.02 este sub pragul critic (1.0) – risc de incapacitate de plată pe termen scurt.

Scorul de bonitate B (0 puncte) indică un risc financiar foarte ridicat. Sunt necesare măsuri urgente de restructurare.

Recomandări:

  • Îmbunătățirea lichidității prin gestionarea mai eficientă a datoriilor curente.
  • Reducerea gradului de îndatorare (rata datoriilor: 218.9%) prin consolidarea capitalului propriu.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).