IDNO: 1015603004561
ActivCooperativa de Întreprinzător FRUITAGRO este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Cooperative de întreprinzător” la data de 23.12.2015, cu sediul în Cahul. Compania este identificată prin codul IDNO 1015603004561 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de DAVIDESCU ANDRIAN. Domeniul principal de activitate declarat este: Cultivarea cerealelor (exclusiv orez), plantelor leguminoase şi a plantelor producătoare de seminţe oleaginoase. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), Cooperativa de Întreprinzător FRUITAGRO a raportat o cifră de afaceri de 14.955.853 lei și un profit net de 2.774.501 lei, având 10 angajați. Scorul de bonitate estimat este 56/100 (clasa A).
+373 22 ●●● ●●●
+373 22 ●●● ●●●
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Hartă bazată pe adresa: MD-5320, rl. Cahul, s. Slobozia Mare
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: G4631 — Comerţ cu ridicata al fructelor şi legumelor · vezi toate companiile din domeniu
Poziția companiei: #118 din 460.
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
15.0 M MDL
23.6% vs 2024Profit net 2025
2.8 M MDL
9255.3% vs 2024Total Active
43.7 M MDL
10 salariațiCapital Propriu
20.1 M MDL
ROE 13.8%Scor Bonitate
56/100
A · Risc moderatTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 18.6 M | 24.3 M | 25.8 M | 23.5 M | 23.6 M | 25.5 M | 28.4 M |
| Active circulante | 5.9 M | 9.3 M | 11.7 M | 11.2 M | 11.4 M | 15.3 M | 15.4 M |
| Total Activ | 24.5 M | 33.6 M | 37.5 M | 34.7 M | 35.0 M | 40.8 M | 43.7 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 12.3 M | 12.7 M | 16.2 M | 17.0 M | 17.3 M | 17.3 M | 20.1 M |
| Datorii termen lung | — | 972 K | 14.7 M | 13.0 M | 15.6 M | 18.4 M | 22.4 M |
| Datorii curente | 12.2 M | 20.0 M | 6.6 M | 4.7 M | 2.1 M | 5.1 M | 1.3 M |
| Total Datorii | 12.2 M | 20.9 M | 21.3 M | 17.7 M | 17.7 M | 23.5 M | 23.7 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 14.8 M | 10.7 M | 21.0 M | 16.9 M | 13.1 M | 19.6 M | 15.0 M |
| Costul vânzărilor | 9.0 M | 7.2 M | 11.5 M | 11.2 M | 9.1 M | 14.4 M | 9.0 M |
| Profit brut | 5.8 M | 3.5 M | 9.5 M | 5.7 M | 4.0 M | 5.2 M | 5.9 M |
| Rezultat operațional | 1.4 M | 165 K | 3.9 M | 1.1 M | 391 K | 370 K | 2.8 M |
| Profit net | 335 K | 389 K | 3.5 M | 824 K | 231 K | 30 K | 2.8 M |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 0.49 | 0.47 | 1.78 | 2.39 | 5.40 | 2.99 | 12.01 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 0.44 | 0.37 | 0.96 | 1.92 | 3.29 | 1.70 | 7.06 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.05 | 0.08 | 0.11 | 0.06 | 0.75 | 0.37 | 0.56 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 49.8% | 62.3% | 56.8% | 51.0% | 50.7% | 57.6% | 54.1% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.50 | 0.38 | 0.43 | 0.49 | 0.49 | 0.42 | 0.46 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 39.3% | 32.8% | 45.1% | 33.8% | 30.4% | 26.6% | 39.7% |
| Marjă netă % | 2.3% | 3.6% | 16.7% | 4.9% | 1.8% | 0.2% | 18.6% |
| ROA % | 1.4% | 1.2% | 9.4% | 2.4% | 0.7% | 0.1% | 6.3% |
| ROE % | 2.7% | 3.1% | 21.7% | 4.8% | 1.3% | 0.2% | 13.8% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 15.70 | 3.67 | 2.16 | 5.09 | 2.05 | 2.17 | 1.42 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 23 | 99 | 169 | 72 | 178 | 168 | 257 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 3.10 | 1.83 | 3.77 | 1.94 | 2.45 | 2.89 | 1.80 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Cooperativa de Întreprinzător "FRUITAGRO" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri a scăzut cu 23.6% față de 2024, ceea ce necesită monitorizare atentă.
Marja netă de 18.6% reflectă o profitabilitate solidă.
Lichiditatea curentă de 12.01 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).
Scorul de bonitate A (56 puncte) indică o situație financiară bună, cu risc moderat.
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).