IDNO: 1002603000435
ActivCOOPERATIVA AGRICOLĂ DE PRODUCȚIE PENTRU PRODUCEREA SEMINȚELOR ELITA-ALEXANDERFELD este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Cooperativă de producţie (inclusiv agricole)” la data de 05.01.2001, cu sediul în Cahul. Compania este identificată prin codul IDNO 1002603000435 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de BATÎRI ALLA. Domeniul principal de activitate declarat este: Cultura cerealelor şi leguminoaselor boabe, inclusiv producerea seminţelor. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), COOPERATIVA AGRICOLĂ DE PRODUCȚIE PENTRU PRODUCEREA SEMINȚELOR ELITA-ALEXANDERFELD a raportat o cifră de afaceri de 39.804.876 lei și un profit net de 1.691.001 lei, având 143 angajați. Scorul de bonitate estimat este 47/100 (clasa BBB).
+373 29 ●●● ●●●
+373 29 ●●● ●●●
+373 29 ●●● ●●●
+373 69 ●●● ●●●
eli●●●●●●●●●●●●●●●●@●●●●.ru
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Niciuna listată
Hartă bazată pe adresa: MD-5314, rl. Cahul, s. Alexanderfeld
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: A0111 — Cultivarea cerealelor (exclusiv orez), plantelor leguminoase şi a plantelor producătoare de seminţe oleaginoase · vezi toate companiile din domeniu
Poziția companiei: #62 din 3 327.
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
39.8 M MDL
4.3% vs 2024Profit net 2025
1.7 M MDL
114.3% vs 2024Total Active
107.5 M MDL
143 salariațiCapital Propriu
78.8 M MDL
ROE 2.1%Scor Bonitate
47/100
BBB · Risc mediuTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 38.4 M | 40.7 M | 45.0 M | 45.8 M | 49.3 M | 46.8 M | 43.2 M |
| Active circulante | 48.0 M | 46.4 M | 52.5 M | 70.8 M | 55.4 M | 51.5 M | 64.2 M |
| Total Activ | 86.5 M | 87.1 M | 97.5 M | 116.6 M | 104.8 M | 98.3 M | 107.5 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 84.2 M | 84.2 M | 90.4 M | 102.1 M | 89.7 M | 77.2 M | 78.8 M |
| Datorii termen lung | — | 618 K | 3.1 M | 3.4 M | 2.2 M | 3.0 M | 3.0 M |
| Datorii curente | 2.3 M | 2.3 M | 3.9 M | 11.0 M | 12.9 M | 18.1 M | 25.7 M |
| Total Datorii | 2.3 M | 2.9 M | 7.1 M | 14.4 M | 15.1 M | 21.1 M | 28.7 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 34.4 M | 41.1 M | 56.7 M | 44.9 M | 55.6 M | 41.6 M | 39.8 M |
| Costul vânzărilor | 36.6 M | 38.5 M | 48.8 M | 28.7 M | 63.7 M | 50.9 M | 37.0 M |
| Profit brut | -2.2 M | 2.6 M | 7.9 M | 16.3 M | -8.1 M | -9.3 M | 2.8 M |
| Rezultat operațional | -4.8 M | -1.1 M | 4.2 M | 11.3 M | -13.2 M | -13.6 M | -2.1 M |
| Profit net | -4.8 M | 129 K | 6.7 M | 12.3 M | -10.0 M | -11.9 M | 1.7 M |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 20.82 | 19.98 | 13.31 | 6.44 | 4.31 | 2.85 | 2.50 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 4.01 | 3.31 | 2.38 | 1.11 | 0.88 | 1.00 | 0.99 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.63 | 0.81 | 0.83 | 0.06 | 0.09 | 0.02 | 0.05 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 2.7% | 3.4% | 7.3% | 12.4% | 14.4% | 21.4% | 26.7% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.97 | 0.97 | 0.93 | 0.88 | 0.86 | 0.79 | 0.73 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | -6.4% | 6.4% | 14.0% | 36.2% | -14.6% | -22.4% | 7.0% |
| Marjă netă % | -14.0% | 0.3% | 11.9% | 27.5% | -18.1% | -28.5% | 4.2% |
| ROA % | -5.6% | 0.1% | 6.9% | 10.6% | -9.6% | -12.1% | 1.6% |
| ROE % | -5.7% | 0.2% | 7.5% | 12.1% | -11.2% | -15.3% | 2.1% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 0.94 | 0.99 | 1.13 | 0.49 | 1.44 | 1.52 | 0.96 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 388 | 369 | 323 | 745 | 253 | 240 | 380 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 4.41 | 7.08 | 9.26 | 4.02 | 5.65 | 2.40 | 1.67 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei COOPERATIVA AGRICOLĂ DE PRODUCȚIE PENTRU PRODUCEREA SEMINȚELOR "ELITA-ALEXANDERFELD" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri a scăzut cu 4.3% față de 2024, ceea ce necesită monitorizare atentă.
Marja netă de 4.2% se situează la un nivel moderat.
Lichiditatea curentă de 2.50 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).
Scorul de bonitate BBB (47 puncte) este satisfăcător, însă există indicatori care necesită îmbunătățire.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.
COOPERATIVA AGRICOLĂ DE PRODUCȚIE PENTRU PRODUCEREA SEMINȚELOR ELITA-ALEXANDERFELD a participat la 1 proceduri de achiziții publice, dintre care 1 prin atribuire directă. A câștigat 1 proceduri, în valoare totală de 5 418 MDL.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.
Se încarcă...