indice logo
Login

FIRMA DE PRODUCȚIE SI COMERȚ ȘTEFSOTRA S.R.L.

Activ IDNO: 1003600054364
MD-2068, CHIȘINĂU RÎȘCANI, mun. Chișinău, Nicolae Dimo, 11/1, ap.(of.) 44 Înființat: 08.04.1997

FIRMA DE PRODUCȚIE SI COMERȚ ȘTEFSOTRA S.R.L. – profil companie

FIRMA DE PRODUCȚIE SI COMERȚ ȘTEFSOTRA S.R.L. este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 08.04.1997, cu sediul în CHIȘINĂU RÎȘCANI. Compania este identificată prin codul IDNO 1003600054364 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de AGHENII VLADIMIR. Capitalul social este deținut de AGHENII VLADIMIR (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Comerţ cu ridicata de piese şi accesorii pentru autovehicule. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), FIRMA DE PRODUCȚIE SI COMERȚ ȘTEFSOTRA S.R.L. a raportat o cifră de afaceri de 2.846.006 lei și un profit net de 625.014 lei, având 4 angajați. Scorul de bonitate estimat este 59/100 (clasa A).

Date Generale

IDNO: 1003600054364
Cod CUIIO 38473925
Activitate (CAEN) G4778
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 1997-04-08
Adresă: MD-2068, CHIȘINĂU RÎȘCANI, mun. Chișinău, Nicolae Dimo, 11/1, ap.(of.) 44
Cod ATU: 150

Contacte

+373 22 ●●● ●●●

+373 69 ●●● ●●●

ste●●●●●●@●●●●.ru

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Activități

Activități Licențiate (0)

Niciuna listată

Activități Nelicențiate (29)

Locație pe Hartă

Hartă bazată pe adresa: MD-2068, CHIȘINĂU RÎȘCANI, mun. Chișinău, Nicolae Dimo, 11/1, ap.(of.) 44

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: G4778 — Comerţ cu amănuntul al altor bunuri noi, în magazine specializate · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 STICLĂMONT SA 457 626 509 MDL
  2. #2 SIDAL GRUP SRL 375 183 494 MDL
  3. #3 GHS-COM SRL 195 678 570 MDL
  4. #4 TMMARKET SRL 140 208 302 MDL
  5. #5 S. C. TANOV S.R.L. 125 018 568 MDL
  6. #6 TEHNO FOOD SRL 102 374 094 MDL
  7. #7 Firma EPIDAVR S.R.L. 87 719 851 MDL
  8. #8 S. C. VICTAD - MOTO S.R.L. 75 697 061 MDL
  9. #9 PESCOM GRUP SRL 58 122 534 MDL
  10. #10 MIONISCOM SRL 42 551 454 MDL

Poziția companiei: #100 din 405.

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

2.8 M MDL

7.9% vs 2024

Profit net 2025

625 K MDL

43.7% vs 2024

Total Active

12.2 M MDL

4 salariați

Capital Propriu

6.6 M MDL

ROE 9.4%

Scor Bonitate

59/100

A · Risc moderat
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate 33 K 29 K 19 K 19 K 423 K 331 K 193 K
Active circulante 7.4 M 7.6 M 6.0 M 9.0 M 10.4 M 9.9 M 12.0 M
Total Activ 7.5 M 7.6 M 6.1 M 9.0 M 10.8 M 10.2 M 12.2 M

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu 1.3 M 4.6 M 4.6 M 5.2 M 5.4 M 5.9 M 6.6 M
Datorii termen lung 828 K 829 K 828 K 828 K 828 K — —
Datorii curente 5.4 M 2.2 M 610 K 3.0 M 4.5 M 4.2 M 5.5 M
Total Datorii 6.2 M 3.0 M 1.4 M 3.8 M 5.3 M 4.2 M 5.5 M

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 1.7 M 2.2 M 2.6 M 2.2 M 2.1 M 2.6 M 2.8 M
Costul vânzărilor 717 K 1.1 M 1.7 M 939 K 1.1 M 1.5 M 1.3 M
Profit brut 959 K 1.2 M 874 K 1.3 M 996 K 1.1 M 1.5 M
Rezultat operațional 616 K 723 K 414 K 721 K 336 K 523 K 816 K
Profit net 616 K 677 K 40 K 634 K 187 K 435 K 625 K

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 1.39 3.43 9.90 3.04 2.29 2.32 2.16
Lichiditate rapidă > 1.0 0.27 0.53 1.84 1.02 0.77 0.33 0.60
Lichiditate imediată > 0.3 0.01 0.02 0.01 0.00 0.10 0.01 0.37
Rata datoriilor % < 50% 82.7% 39.9% 23.8% 42.0% 49.6% 41.7% 45.6%
Autonomie financiară > 0.5 0.17 0.60 0.76 0.58 0.50 0.58 0.54

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 57.2% 52.8% 33.5% 57.9% 47.2% 42.2% 53.1%
Marjă netă % 36.7% 30.2% 1.5% 28.4% 8.9% 16.5% 22.0%
ROA % 8.2% 8.9% 0.7% 7.0% 1.7% 4.3% 5.1%
ROE % 47.7% 14.8% 0.9% 12.1% 3.4% 7.3% 9.4%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 0.12 0.16 0.35 0.16 0.16 0.18 0.15
Durata stocajului (zile) < 60 3042 2281 1043 2281 2281 2028 2433
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 1.20 1.99 5.91 4.57 1.33 12.19 40.02
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
A · 59 / 100 · Bonitate bună
22/25
Lichiditate
2.16
14/25
Solvabilitate
54.4%
22/25
Profitabilitate
22.0%
1/25
Rentabilitate
9.4%
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
10

Analiza Datoriilor

Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt

Structura datoriilor (MDL)

Rata datoriilor (%)

11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei FIRMA DE PRODUCȚIE SI COMERȚ "ȘTEFSOTRA" S.R.L. pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 7.9% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.

Marja netă de 22% reflectă o profitabilitate solidă.

Lichiditatea curentă de 2.16 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).

Scorul de bonitate A (59 puncte) indică o situație financiară bună, cu risc moderat.

Recomandări:

  • Creșterea rentabilității capitalului propriu (ROE: 9.4%) prin maximizarea eficienței operaționale.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).

Licitații publice

Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.

11
Participări
11
Câștigate
40 033 MDL
Valoare câștigată
18.08.2026
Ultima activitate

FIRMA DE PRODUCȚIE SI COMERȚ ȘTEFSOTRA S.R.L. a participat la 11 proceduri de achiziții publice, dintre care 11 prin atribuire directă. A câștigat 11 proceduri, în valoare totală de 40 033 MDL.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.