indice logo
Login

GHS-COM SRL

Activ IDNO: 1002600034424
MD-2004, CHIȘINĂU RÎȘCANI, mun. Chișinău, Dimitrie Cantemir bd., 6 Înființat: 23.05.1996

GHS-COM SRL – profil companie

GHS-COM SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 23.05.1996, cu sediul în CHIȘINĂU RÎȘCANI. Compania este identificată prin codul IDNO 1002600034424 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de GOȚONOAGĂ MIHAIL. Capitalul social este deținut de EFIMOV VALERIU (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vînzare predominantă de produse nealimentare. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), GHS-COM SRL a raportat o cifră de afaceri de 195.678.570 lei și un rezultat net negativ de 3.785.957 lei, având 89 angajați. Scorul de bonitate estimat este 19/100 (clasa B).

Date Generale

IDNO: 1002600034424
Cod CUIIO 38120787
Activitate (CAEN) G4778
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 1996-05-23
Adresă: MD-2004, CHIȘINĂU RÎȘCANI, mun. Chișinău, Dimitrie Cantemir bd., 6
Cod ATU: 150

Contacte

+373 22 ●●● ●●●

+373 22 ●●● ●●●

+373 76 ●●● ●●●

+373 76 ●●● ●●●

+373 76 ●●● ●●●

+373 79 ●●● ●●●

+373 79 ●●● ●●●

inf●●@●●●●●●●●●●●.md

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: G4778 — Comerţ cu amănuntul al altor bunuri noi, în magazine specializate · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 STICLĂMONT SA 457 626 509 MDL
  2. #2 SIDAL GRUP SRL 375 183 494 MDL
  3. #3 GHS-COM SRL 195 678 570 MDL
  4. #4 TMMARKET SRL 140 208 302 MDL
  5. #5 S. C. TANOV S.R.L. 125 018 568 MDL
  6. #6 TEHNO FOOD SRL 102 374 094 MDL
  7. #7 Firma EPIDAVR S.R.L. 87 719 851 MDL
  8. #8 S. C. VICTAD - MOTO S.R.L. 75 697 061 MDL
  9. #9 PESCOM GRUP SRL 58 122 534 MDL
  10. #10 MIONISCOM SRL 42 551 454 MDL

Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

195.7 M MDL

15.7% vs 2024

Profit net 2025

-3.8 M MDL

176.3% vs 2024

Total Active

108.8 M MDL

89 salariați

Capital Propriu

20.3 M MDL

ROE -18.7%

Scor Bonitate

19/100

B · Risc f. ridicat
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate 1.4 M 1.9 M 2.1 M 5.5 M 4.5 M 5.8 M 3.3 M
Active circulante 12.7 M 18.6 M 23.3 M 25.8 M 73.8 M 86.9 M 105.4 M
Total Activ 14.1 M 20.5 M 25.3 M 31.3 M 78.3 M 92.7 M 108.8 M

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu 11.0 M 14.1 M 15.1 M 15.9 M 22.2 M 20.9 M 20.3 M
Datorii termen lung — 1.6 M — — 19.4 M 23.7 M 10.9 M
Datorii curente 3.1 M 4.8 M 10.2 M 15.4 M 36.7 M 48.2 M 77.6 M
Total Datorii 3.1 M 6.4 M 10.2 M 15.4 M 56.1 M 71.8 M 88.5 M

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 47.9 M 70.8 M 90.8 M 96.6 M 126.0 M 169.2 M 195.7 M
Costul vânzărilor 26.3 M 44.2 M 54.3 M 54.1 M 80.9 M 112.0 M 137.1 M
Profit brut 21.6 M 26.6 M 36.5 M 42.5 M 45.1 M 57.2 M 58.6 M
Rezultat operațional 4.5 M 4.0 M 7.8 M 8.9 M 6.8 M -1.4 M -2.3 M
Profit net 4.0 M 3.1 M 7.3 M 7.6 M 6.4 M -1.4 M -3.8 M

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 4.15 3.86 2.28 1.67 2.01 1.80 1.36
Lichiditate rapidă > 1.0 0.69 0.88 0.48 0.38 1.12 0.32 0.72
Lichiditate imediată > 0.3 0.24 0.58 0.42 0.31 0.21 0.27 0.06
Rata datoriilor % < 50% 21.8% 31.3% 40.3% 49.3% 71.6% 77.5% 81.4%
Autonomie financiară > 0.5 0.78 0.69 0.60 0.51 0.28 0.23 0.19

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 45.1% 37.6% 40.2% 44.0% 35.8% 33.8% 29.9%
Marjă netă % 8.3% 4.4% 8.0% 7.9% 5.1% -0.8% -1.9%
ROA % 28.0% 15.3% 28.8% 24.3% 8.1% -1.5% -3.5%
ROE % 35.8% 22.2% 48.2% 47.9% 28.6% -6.6% -18.7%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 2.48 3.07 2.97 2.71 2.46 1.57 2.75
Durata stocajului (zile) < 60 147 119 123 135 148 232 133
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 34.52 50.21 146.39 88.25 43.10 73.54 3.86
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
B · 19 / 100 · Bonitate nesatisfăcătoare
14/25
Lichiditate
1.36
5/25
Solvabilitate
18.6%
0/25
Profitabilitate
-1.9%
0/25
Rentabilitate
-18.7%
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
10

Analiza Datoriilor

Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt

Structura datoriilor (MDL)

Rata datoriilor (%)

11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei SOCIETATEA CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ "GHS-COM" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 15.7% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.

Compania înregistrează pierdere netă (-1.9%), situație care necesită măsuri corective urgente.

Lichiditatea curentă de 1.36 este la limita acceptabilă – se recomandă prudență în angajarea de noi datorii curente.

Scorul de bonitate B (19 puncte) indică un risc financiar foarte ridicat. Sunt necesare măsuri urgente de restructurare.

Recomandări:

  • Optimizarea structurii costurilor pentru îmbunătățirea marjei nete.
  • Îmbunătățirea lichidității prin gestionarea mai eficientă a datoriilor curente.
  • Reducerea gradului de îndatorare (rata datoriilor: 81.4%) prin consolidarea capitalului propriu.
  • Creșterea rentabilității capitalului propriu (ROE: -18.7%) prin maximizarea eficienței operaționale.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).

Licitații publice

Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.

11
Participări
11
Câștigate
137 073 MDL
Valoare câștigată
18.03.2026
Ultima activitate

GHS-COM SRL a participat la 11 proceduri de achiziții publice, dintre care 11 prin atribuire directă. A câștigat 11 proceduri, în valoare totală de 137 073 MDL.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.