IDNO: 1014600027658
ActivHOUSECONS GROUP SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 13.08.2014, cu sediul în CHIȘINĂU CIOCANA. Compania este identificată prin codul IDNO 1014600027658 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de ANDRONACHI OLGA. Capitalul social este deținut de ANDRONACHI OLGA (50,00%), ANDRONACHI VICTOR (50,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Alte lucrări de construcţii. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), HOUSECONS GROUP SRL a raportat o cifră de afaceri de 993.714 lei și un profit net de 464.334 lei, având 5 angajați. Scorul de bonitate estimat este 67/100 (clasa A).
Nu sunt disponibile date de contact.
Hartă bazată pe adresa: MD-2044, CHIȘINĂU CIOCANA, mun. Chișinău, Vadul lui Vodă, 19
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: L6820 — Închirierea şi exploatarea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate · vezi toate companiile din domeniu
Poziția companiei: #972 din 2 827.
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
994 K MDL
11.8% vs 2024Profit net 2025
464 K MDL
1.9% vs 2024Total Active
14.3 M MDL
5 salariațiCapital Propriu
13.5 M MDL
ROE 3.4%Scor Bonitate
67/100
A · Risc moderatTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 14.2 M | 14.0 M | 13.9 M | 13.9 M | 13.7 M | 13.6 M | 13.5 M |
| Active circulante | 1.0 M | 641 K | 822 K | 754 K | 689 K | 922 K | 785 K |
| Total Activ | 15.2 M | 14.7 M | 14.7 M | 14.6 M | 14.4 M | 14.5 M | 14.3 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 11.0 M | 11.3 M | 11.6 M | 12.2 M | 12.6 M | 13.1 M | 13.5 M |
| Datorii termen lung | 3.4 M | 3.1 M | 2.5 M | 2.1 M | 1.4 M | 993 K | 291 K |
| Datorii curente | 763 K | 281 K | 531 K | 311 K | 389 K | 439 K | 430 K |
| Total Datorii | 4.2 M | 3.4 M | 3.1 M | 2.4 M | 1.8 M | 1.4 M | 721 K |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 2.1 M | 1.0 M | 1.2 M | 1.1 M | 883 K | 1.1 M | 994 K |
| Costul vânzărilor | 528 K | — | — | — | — | 14 K | 18 K |
| Profit brut | 1.5 M | 1.0 M | 1.2 M | 1.1 M | 883 K | 1.1 M | 976 K |
| Rezultat operațional | 990 K | 299 K | 338 K | 593 K | 378 K | 532 K | 471 K |
| Profit net | 949 K | 296 K | 338 K | 583 K | 378 K | 473 K | 464 K |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 1.35 | 2.28 | 1.55 | 2.42 | 1.77 | 2.10 | 1.83 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 0.57 | 0.12 | 0.33 | 0.65 | 0.31 | 0.78 | 0.53 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.42 | 0.00 | 0.07 | 0.11 | — | — | — |
| Rata datoriilor % | < 50% | 27.4% | 22.9% | 20.8% | 16.3% | 12.6% | 9.9% | 5.1% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.73 | 0.77 | 0.79 | 0.84 | 0.87 | 0.90 | 0.95 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 74.4% | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 98.8% | 98.2% |
| Marjă netă % | 46.1% | 28.7% | 28.7% | 53.2% | 42.7% | 42.0% | 46.7% |
| ROA % | 6.3% | 2.0% | 2.3% | 4.0% | 2.6% | 3.3% | 3.3% |
| ROE % | 8.6% | 2.6% | 2.9% | 4.8% | 3.0% | 3.6% | 3.4% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 0.89 | — | — | — | — | 0.02 | 0.03 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 410 | — | — | — | — | 18250 | 12167 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 18.19 | 32.23 | 10.76 | 157.25 | 9.61 | 12.50 | 10.38 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "HOUSECONS GROUP" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri a scăzut cu 11.8% față de 2024, ceea ce necesită monitorizare atentă.
Marja netă de 46.7% reflectă o profitabilitate solidă.
Lichiditatea curentă de 1.83 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).
Scorul de bonitate A (67 puncte) indică o situație financiară bună, cu risc moderat.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).