indice logo
Login

AVE UNGHENI SRL

Activ IDNO: 1008609004839
MD-3606, UNGHENI, UNGHENI, str. LACULUI, 1 Înființat: 22.08.2008

AVE UNGHENI SRL – profil companie

AVE UNGHENI SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 22.08.2008, cu sediul în Ungheni. Compania este identificată prin codul IDNO 1008609004839 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de CONIUHOV CLAUDIA. Capitalul social este deținut de CONSILIUL MUNICIPAL UNGHENI (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Tratarea şi eliminarea deşeurilor nepericuloase. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), AVE UNGHENI SRL a raportat o cifră de afaceri de 12.730.521 lei și un profit net de 1.162.550 lei, având 37 angajați. Scorul de bonitate estimat este 53/100 (clasa BBB).

Date Generale

IDNO: 1008609004839
Cod CUIIO 40551106
Activitate (CAEN) E3821
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 2008-08-22
Adresă: MD-3606, UNGHENI, UNGHENI, str. LACULUI, 1
Cod ATU: 9201

Contacte

+373 23 ●●● ●●●

+373 23 ●●● ●●●

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: E3821 — Tratarea şi eliminarea deşeurilor nepericuloase · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 ECOELASTIC LUX SRL 13 191 364 MDL
  2. #2 AVE UNGHENI SRL 12 730 521 MDL
  3. #3 ȚAMBULA ECO PRIM SRL 9 104 727 MDL
  4. #4 Întreprinderea Municipală GOSPODĂRIA LOCATIV COMUNALĂ CUPCINI 2 073 052 MDL
  5. #5 LC SOLAR PEAK SRL 1 373 793 MDL
  6. #6 POLIVALENT-95 SRL 363 076 MDL
  7. #7 SYNERGO ENTERPRISES SRL 36 800 MDL
  8. #8 CLEANING TIME SRL 12 050 MDL
  9. #9 LUMEN SOLAR SRL 500 MDL

Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

12.7 M MDL

28.2% vs 2024

Profit net 2025

1.2 M MDL

446.3% vs 2024

Total Active

21.0 M MDL

37 salariați

Capital Propriu

15.2 M MDL

ROE 7.7%

Scor Bonitate

53/100

BBB · Risc mediu
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate 6.4 M 6.1 M 6.1 M 6.9 M 6.0 M 8.2 M 11.2 M
Active circulante 7.2 M 7.8 M 7.4 M 5.9 M 8.3 M 8.5 M 9.7 M
Total Activ 13.5 M 13.9 M 13.5 M 12.8 M 14.3 M 16.6 M 21.0 M

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu 10.9 M 11.3 M 10.9 M 12.7 M 13.9 M 13.6 M 15.2 M
Datorii termen lung — — — — 213 K 2.8 M 5.5 M
Datorii curente 2.6 M 2.6 M 2.6 M 152 K 168 K 253 K 336 K
Total Datorii 2.6 M 2.6 M 2.6 M 152 K 380 K 3.1 M 5.8 M

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 5.4 M 5.2 M 5.7 M 8.7 M 9.0 M 9.9 M 12.7 M
Costul vânzărilor 2.8 M 2.8 M 4.2 M 5.3 M 5.1 M 7.3 M 8.2 M
Profit brut 2.6 M 2.4 M 1.6 M 3.4 M 3.9 M 2.7 M 4.5 M
Rezultat operațional 362 K 337 K -392 K -13 K 1.3 M -333 K 1.3 M
Profit net 538 K 326 K -392 K -174 K 1.2 M -336 K 1.2 M

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 2.76 2.96 2.84 38.62 49.21 33.47 29.00
Lichiditate rapidă > 1.0 1.31 1.55 1.43 15.67 28.82 16.41 16.16
Lichiditate imediată > 0.3 0.40 0.55 0.46 5.10 18.48 1.41 3.75
Rata datoriilor % < 50% 19.2% 18.9% 19.3% 1.2% 2.7% 18.4% 27.7%
Autonomie financiară > 0.5 0.81 0.81 0.81 0.99 0.97 0.82 0.72

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 48.2% 46.7% 27.3% 39.5% 42.9% 26.8% 35.6%
Marjă netă % 10.0% 6.2% -6.8% -2.0% 13.1% -3.4% 9.1%
ROA % 4.0% 2.3% -2.9% -1.4% 8.2% -2.0% 5.5%
ROE % 4.9% 2.9% -3.6% -1.4% 8.5% -2.5% 7.7%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 0.74 0.75 1.13 1.51 1.50 1.68 1.90
Durata stocajului (zile) < 60 493 487 323 242 243 217 192
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 2.26 2.01 2.28 5.40 5.20 5.54 5.88
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
BBB · 53 / 100 · Bonitate satisfăcătoare
25/25
Lichiditate
29.00
18/25
Solvabilitate
72.3%
9/25
Profitabilitate
9.1%
1/25
Rentabilitate
7.7%
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
10

Analiza Datoriilor

Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt

Structura datoriilor (MDL)

Rata datoriilor (%)

11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "AVE UNGHENI" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 28.2% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.

Marja netă de 9.1% se situează la un nivel moderat.

Lichiditatea curentă de 29.00 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).

Scorul de bonitate BBB (53 puncte) este satisfăcător, însă există indicatori care necesită îmbunătățire.

Recomandări:

  • Creșterea rentabilității capitalului propriu (ROE: 7.7%) prin maximizarea eficienței operaționale.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).

Licitații publice

Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.

119
Participări
119
Câștigate
469 979 MDL
Valoare câștigată
19.10.2026
Ultima activitate

AVE UNGHENI SRL a participat la 119 proceduri de achiziții publice, dintre care 119 prin atribuire directă. A câștigat 119 proceduri, în valoare totală de 469 979 MDL.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.