Publicitate
Interesat să plasezi un banner aici?Publicitate
Interesat să plasezi un banner aici?FOODRETAIL SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 27.10.2023, cu sediul în Bălţi (MD-3100, BĂLȚI, mun. Bălți, Ștefan cel Mare, 160). Compania este identificată prin codul IDNO 1003602009140 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de MELNIC RADION. Capitalul social este deținut de "MOLDRETAIL GROUP" S.R.L. (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Producţia, prelucrarea şi conservarea cărnii. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), FOODRETAIL SRL a raportat o cifră de afaceri de 54.217 lei și un rezultat net negativ de 2.237.122 lei, având 9 angajați. Scorul de bonitate estimat este 50/100 (clasa BBB).
Nu sunt disponibile date de contact.
Niciuna listată
Hartă bazată pe adresa: MD-3100, BĂLȚI, mun. Bălți, Ștefan cel Mare, 160
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: L6820 — Închirierea şi exploatarea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate · vezi toate companiile din domeniu
Poziția companiei: #2 212 din 2 827.
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
54 K MDL
232.7% vs 2024Profit net 2025
-2.2 M MDL
299.9% vs 2024Total Active
83.0 M MDL
9 salariațiCapital Propriu
82.5 M MDL
ROE -2.7%Scor Bonitate
50/100
BBB · Risc mediuTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 8.4 M | 8.4 M | 8.3 M | 6.8 M | 6.7 M | 6.7 M | 78.9 M |
| Active circulante | 881 K | 843 K | 851 K | 738 K | 893 K | 769 K | 4.1 M |
| Total Activ | 9.3 M | 9.2 M | 9.2 M | 7.6 M | 7.6 M | 7.5 M | 83.0 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 5.3 M | 5.5 M | 5.0 M | 3.1 M | 2.8 M | 1.9 M | 82.5 M |
| Datorii termen lung | 1.7 M | 3.6 M | 4.1 M | — | — | — | — |
| Datorii curente | 2.3 M | 66 K | 98 K | 4.5 M | 4.9 M | 5.5 M | 467 K |
| Total Datorii | 4.0 M | 3.7 M | 4.2 M | 4.5 M | 4.9 M | 5.5 M | 467 K |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 161 K | 17 K | 120 K | 154 K | 219 K | 16 K | 54 K |
| Costul vânzărilor | 14 K | 3 K | 27 K | 60 K | — | — | — |
| Profit brut | 147 K | 15 K | 94 K | 93 K | 219 K | 16 K | — |
| Rezultat operațional | -327 K | 213 K | -535 K | -523 K | -278 K | -559 K | -2.1 M |
| Profit net | -327 K | 239 K | -535 K | -2.0 M | -316 K | -559 K | -2.2 M |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 0.38 | 12.72 | 8.64 | 0.16 | 0.18 | 0.14 | 8.80 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 0.02 | 0.19 | 0.48 | 0.01 | 0.04 | 0.02 | 4.42 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.02 | 0.12 | 0.05 | 0.00 | 0.00 | 0.01 | 0.84 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 43.4% | 40.2% | 45.7% | 59.4% | 63.8% | 74.2% | 0.6% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.57 | 0.60 | 0.54 | 0.41 | 0.36 | 0.26 | 0.99 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 91.6% | 84.7% | 77.6% | 60.8% | 100.0% | 100.0% | — |
| Marjă netă % | -203.4% | 1381.6% | -444.4% | -1274.5% | -144.2% | -3432.4% | -4126.2% |
| ROA % | -3.5% | 2.6% | -5.8% | -25.9% | -4.1% | -7.5% | -2.7% |
| ROE % | -6.2% | 4.3% | -10.7% | -63.6% | -11.5% | -29.1% | -2.7% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 0.02 | 0.00 | 0.03 | 0.09 | — | — | — |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 18250 | — | 12167 | 4056 | — | — | — |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 25.29 | 4.07 | 2.84 | 3.00 | 1.08 | 0.32 | 0.03 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "FOODRETAIL" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 232.7% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.
Compania înregistrează pierdere netă (-4126.2%), situație care necesită măsuri corective urgente.
Lichiditatea curentă de 8.80 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).
Scorul de bonitate BBB (50 puncte) este satisfăcător, însă există indicatori care necesită îmbunătățire.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
| Indicator | Cod | An | An |
|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 020 | 1 234 567 | 1 345 678 |
| Active circulante | 190 | 987 654 | 1 012 345 |
| Total active | 410 | 2 222 221 | 2 358 023 |
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Publicitate
Interesat să plasezi un banner aici?Adăugați datele de contact pentru această companie. Echipa noastră va verifica informațiile înainte de publicare.