indice logo
Login

Firma Agricolă de Producție și Comerț V.A.M.P. SRL

Activ IDNO: 1012605001736
MD-4117, rl. Cimișlia, s. Gradiște Înființat: 10.12.1993

Firma Agricolă de Producție și Comerț V.A.M.P. SRL – profil companie

Firma Agricolă de Producție și Comerț V.A.M.P. SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 10.12.1993, cu sediul în Cimișlia. Compania este identificată prin codul IDNO 1012605001736 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de TOMESCU VASILE. Capitalul social este deținut de STROGOTEANU MIHAIL (25,00%), TOMESCU VASILE (75,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Cultivarea cerealelor (exclusiv orez), plantelor leguminoase şi a plantelor producătoare de seminţe oleaginoase. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), Firma Agricolă de Producție și Comerț V.A.M.P. SRL a raportat o cifră de afaceri de 1.649.538 lei și un profit net de 162.064 lei, având 13 angajați. Scorul de bonitate estimat este 39/100 (clasa BB).

Date Generale

IDNO: 1012605001736
Cod CUIIO 20471032
Activitate (CAEN) I5629
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 1993-12-10
Adresă: MD-4117, rl. Cimișlia, s. Gradiște
Cod ATU: 2918

Contacte

+373 79 ●●● ●●●

+373 24 ●●● ●●●

tat●●●●●●@●●●●.ru

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: I5629 — Alte activităţi de alimentaţie · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 GRILL STAR SRL 128 822 009 MDL
  2. #2 Întreprindere Municipală de Alimentaţie Publică ADOLESCENTA-RC 109 064 514 MDL
  3. #3 ART TWIST SRL 106 324 073 MDL
  4. #4 Întreprinderea Municipală de Alimentație Publică LICEIST 104 221 280 MDL
  5. #5 PONTEM.X SRL 87 665 451 MDL
  6. #6 Întreprinderea Municipală de Alimentație Publică BUCURIA-EL 64 057 580 MDL
  7. #7 LOGISTIC INT SRL 60 891 220 MDL
  8. #8 MUZCAFE PLUS SRL 43 661 678 MDL
  9. #9 PEMA-FAMILIA SRL 31 743 573 MDL
  10. #10 VOLTA CAFE SRL 30 848 931 MDL

Poziția companiei: #159 din 431.

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

1.6 M MDL

32.3% vs 2024

Profit net 2025

162 K MDL

1563.7% vs 2024

Total Active

781 K MDL

13 salariați

Capital Propriu

111 K MDL

ROE 146.6%

Scor Bonitate

39/100

BB · Risc ridicat
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 5 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate — 146 K 146 K 129 K 111 K
Active circulante — 438 K 377 K 557 K 670 K
Total Activ — 584 K 523 K 685 K 781 K

Pasiv

Indicator 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu — -210 K -40 K -52 K 111 K
Datorii termen lung — — — — —
Datorii curente — 794 K 563 K 737 K 671 K
Total Datorii — 794 K 563 K 737 K 671 K

Profit & Pierdere

Indicator 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări — 1.3 M 1.6 M 1.2 M 1.6 M
Costul vânzărilor — 815 K 1.1 M 1.0 M 998 K
Profit brut — 504 K 493 K 215 K 652 K
Rezultat operațional — 124 K 181 K -11 K 164 K
Profit net — 68 K 170 K -11 K 162 K

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 — 0.55 0.67 0.76 1.00
Lichiditate rapidă > 1.0 — 0.35 0.39 0.32 0.38
Lichiditate imediată > 0.3 — 0.26 0.21 0.19 0.12
Rata datoriilor % < 50% — 135.9% 107.7% 107.5% 85.9%
Autonomie financiară > 0.5 — -0.36 -0.08 -0.08 0.14

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % — 38.2% 31.0% 17.2% 39.5%
Marjă netă % — 5.2% 10.7% -0.9% 9.8%
ROA % — 11.7% 32.6% -1.6% 20.7%
ROE % — — — — 146.6%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 — 4.98 6.91 3.22 2.39
Durata stocajului (zile) < 60 — 73 53 113 153
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 — 19.09 16.11 13.30 9.78
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
BB · 39 / 100 · Bonitate slabă
10/25
Lichiditate
1.00
4/25
Solvabilitate
14.1%
10/25
Profitabilitate
9.8%
15/25
Rentabilitate
146.6%
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Firma Agricolă de Producție și Comerț "V.A.M.P." Societate cu Răspundere Limitată pentru perioada 2021–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 32.3% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.

Marja netă de 9.8% se situează la un nivel moderat.

Lichiditatea curentă de 1.00 este la limita acceptabilă – se recomandă prudență în angajarea de noi datorii curente.

Scorul de bonitate BB (39 puncte) indică un risc financiar ridicat. Se recomandă prudență în relațiile comerciale.

Recomandări:

  • Îmbunătățirea lichidității prin gestionarea mai eficientă a datoriilor curente.
  • Reducerea gradului de îndatorare (rata datoriilor: 85.9%) prin consolidarea capitalului propriu.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).

Licitații publice

Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.

5
Participări
5
Câștigate
34 346 MDL
Valoare câștigată
15.07.2026
Ultima activitate

Firma Agricolă de Producție și Comerț V.A.M.P. SRL a participat la 5 proceduri de achiziții publice, dintre care 5 prin atribuire directă. A câștigat 5 proceduri, în valoare totală de 34 346 MDL.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.