IDNO: 1004603000288
ActivS. C. EVAN-P S.R.L. este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 21.01.2004, cu sediul în Cahul. Compania este identificată prin codul IDNO 1004603000288 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de PODRUȘNEAC EVGHENI. Capitalul social este deținut de PODRUȘNEAC ANA (50,00%), PODRUȘNEAC EVGHENI (50,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Fabricarea produselor din beton pentru construcţii. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), S. C. EVAN-P S.R.L. a raportat o cifră de afaceri de 8.039.494 lei și un profit net de 568.241 lei, având 28 angajați. Scorul de bonitate estimat este 28/100 (clasa BB).
+373 69 ●●● ●●●
pod●●●●●●●●@●●●●.ru
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Niciuna listată
Hartă bazată pe adresa: MD-3901, CAHUL, mun. Cahul, Republicii prosp., 33Z
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: G4673 — Comerţ cu ridicata al materialului lemnos şi al materialelor de construcţie şi echipamentelor sanitare · vezi toate companiile din domeniu
Poziția companiei: #274 din 974.
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
8.0 M MDL
32.7% vs 2024Profit net 2025
568 K MDL
548.1% vs 2024Total Active
6.5 M MDL
28 salariațiCapital Propriu
532 K MDL
ROE 106.7%Scor Bonitate
28/100
BB · Risc ridicatTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 291 K | 207 K | 178 K | 143 K | 85 K | 1.1 M | 2.2 M |
| Active circulante | 1.9 M | 1.7 M | 1.9 M | 2.4 M | 3.5 M | 4.2 M | 4.3 M |
| Total Activ | 2.2 M | 1.9 M | 2.1 M | 2.5 M | 3.6 M | 5.3 M | 6.5 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | -245 K | -700 K | -555 K | 85 K | 91 K | -36 K | 532 K |
| Datorii termen lung | — | — | — | 397 K | 787 K | 787 K | 687 K |
| Datorii curente | 2.4 M | 2.6 M | 2.6 M | 2.1 M | 2.7 M | 4.5 M | 5.3 M |
| Total Datorii | 2.4 M | 2.6 M | 2.6 M | 2.5 M | 3.5 M | 5.3 M | 6.0 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 3.6 M | 3.6 M | 5.1 M | 9.2 M | 6.4 M | 6.1 M | 8.0 M |
| Costul vânzărilor | 2.1 M | 2.3 M | 2.8 M | 5.0 M | 3.4 M | 3.2 M | 3.5 M |
| Profit brut | 1.5 M | 1.3 M | 2.3 M | 4.2 M | 2.9 M | 2.9 M | 4.6 M |
| Rezultat operațional | -458 K | -354 K | 122 K | 693 K | -19 K | -150 K | 633 K |
| Profit net | -435 K | -453 K | 147 K | 641 K | 5 K | -127 K | 568 K |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 0.78 | 0.66 | 0.72 | 1.16 | 1.29 | 0.93 | 0.82 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 0.31 | 0.31 | 0.30 | 0.36 | 0.46 | 0.40 | 0.40 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.01 | 0.05 | 0.02 | 0.01 | 0.01 | 0.01 | 0.02 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 111.1% | 136.1% | 126.9% | 96.6% | 97.5% | 100.7% | 91.8% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | -0.11 | -0.36 | -0.27 | 0.03 | 0.03 | -0.01 | 0.08 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 42.3% | 36.8% | 44.6% | 45.5% | 46.1% | 47.5% | 56.6% |
| Marjă netă % | -12.0% | -12.4% | 2.9% | 6.9% | 0.1% | -2.1% | 7.1% |
| ROA % | -19.7% | -23.4% | 7.1% | 25.2% | 0.2% | -2.4% | 8.7% |
| ROE % | — | — | — | 749.8% | 6.0% | — | 106.7% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 1.80 | 2.52 | 2.55 | 3.04 | 1.51 | 1.33 | 1.58 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 203 | 145 | 143 | 120 | 242 | 274 | 231 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 4.98 | 5.26 | 6.91 | 12.87 | 5.21 | 3.39 | 4.01 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei SOCIETATEA COMERCIALĂ "EVAN-P" S.R.L. pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 32.7% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.
Marja netă de 7.1% se situează la un nivel moderat.
Lichiditatea curentă de 0.82 este sub pragul critic (1.0) – risc de incapacitate de plată pe termen scurt.
Scorul de bonitate BB (28 puncte) indică un risc financiar ridicat. Se recomandă prudență în relațiile comerciale.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.
S. C. EVAN-P S.R.L. a participat la 1 proceduri de achiziții publice, dintre care 1 prin licitație competitivă.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.
Se încarcă...