Publicitate
Publicitate prin bannere aiciPublicitate
Publicitate prin bannere aiciAPĂ-CANAL CHIȘINĂU SA este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate pe acţiuni” la data de 17.09.1997, cu sediul în CHIȘINĂU RÎȘCANI (MD-2005, CHIŞINĂU, RÎŞCANI CHIŞINĂU, str. ALBIŞOARA, 38). Compania este identificată prin codul IDNO 1002600015876 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de TACU DIANA. Domeniul principal de activitate declarat este: Captarea, epurarea şi distribuţia apei. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), APĂ-CANAL CHIȘINĂU SA a raportat o cifră de afaceri de 942.467.909 lei și un profit net de 14.646.108 lei, având 1577 angajați. Scorul de bonitate estimat este 30/100 (clasa BB).
+373 22 ●●● ●●●
+373 22 ●●● ●●●
+373 22 ●●● ●●●
+373 22 ●●● ●●●
+373 22 ●●● ●●●
+373 22 ●●● ●●●
+373 22 ●●● ●●●
+373 22 ●●● ●●●
+373 22 ●●● ●●●
ac●●@●●●.md
ac●●@●●●.md
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Niciuna listată
Hartă bazată pe adresa: MD-2005, CHIŞINĂU, RÎŞCANI CHIŞINĂU, str. ALBIŞOARA, 38
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: E3600 — Captarea, tratarea şi distribuţia apei · vezi toate companiile din domeniu
Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
942.5 M MDL
13% vs 2024Profit net 2025
14.6 M MDL
32.7% vs 2024Total Active
999.7 M MDL
1577 salariațiCapital Propriu
395.4 M MDL
ROE 3.7%Scor Bonitate
30/100
BB · Risc ridicatTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 1195.8 M | 1460.9 M | 2472.4 M | 1074.3 M | 1096.3 M | 983.8 M | 750.9 M |
| Active circulante | 191.2 M | 218.3 M | 158.3 M | 178.4 M | 216.1 M | 228.0 M | 248.8 M |
| Total Activ | 1387.0 M | 1679.3 M | 2630.7 M | 1252.7 M | 1312.4 M | 1211.8 M | 999.7 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 878.5 M | 805.3 M | 1768.0 M | 367.7 M | 401.9 M | 440.7 M | 395.4 M |
| Datorii termen lung | 343.8 M | 614.5 M | 575.6 M | 503.8 M | 699.2 M | 570.4 M | 440.7 M |
| Datorii curente | 164.0 M | 237.6 M | 264.8 M | 356.8 M | 186.1 M | 173.8 M | 136.9 M |
| Total Datorii | 507.8 M | 852.1 M | 840.4 M | 860.7 M | 885.3 M | 744.1 M | 577.5 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 683.3 M | 656.5 M | 670.2 M | 698.6 M | 858.6 M | 833.8 M | 942.5 M |
| Costul vânzărilor | 461.3 M | 475.6 M | 495.6 M | 600.7 M | 586.1 M | 593.8 M | 758.3 M |
| Profit brut | 222.0 M | 180.9 M | 174.6 M | 97.9 M | 272.4 M | 240.0 M | 184.2 M |
| Rezultat operațional | 22.5 M | -13.1 M | -42.6 M | -21.8 M | 71.2 M | 65.9 M | 14.7 M |
| Profit net | 22.8 M | -62.7 M | -18.3 M | -163.7 M | 28.8 M | 21.8 M | 14.6 M |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 1.17 | 0.92 | 0.60 | 0.50 | 1.16 | 1.31 | 1.82 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 0.91 | 0.74 | 0.44 | 0.35 | 0.92 | 1.08 | 1.47 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.15 | 0.21 | 0.12 | 0.04 | 0.21 | 0.27 | 0.14 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 36.6% | 50.7% | 31.9% | 68.7% | 67.5% | 61.4% | 57.8% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.63 | 0.48 | 0.67 | 0.29 | 0.31 | 0.36 | 0.40 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 32.5% | 27.6% | 26.1% | 14.0% | 31.7% | 28.8% | 19.5% |
| Marjă netă % | 3.3% | -9.6% | -2.7% | -23.4% | 3.4% | 2.6% | 1.6% |
| ROA % | 1.6% | -3.7% | -0.7% | -13.1% | 2.2% | 1.8% | 1.5% |
| ROE % | 2.6% | -7.8% | -1.0% | -44.5% | 7.2% | 4.9% | 3.7% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 11.08 | 11.19 | 11.64 | 11.50 | 13.31 | 14.52 | 15.89 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 33 | 33 | 31 | 32 | 27 | 25 | 23 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 5.49 | 5.26 | 8.01 | 6.18 | 6.49 | 5.92 | 5.20 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Societatea pe Acțiuni APĂ-CANAL CHIȘINĂU pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 13% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.
Marja netă de 1.6% este scăzută și indică presiune asupra profitabilității.
Lichiditatea curentă de 1.82 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).
Scorul de bonitate BB (30 puncte) indică un risc financiar ridicat. Se recomandă prudență în relațiile comerciale.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
| Indicator | Cod | An | An |
|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 020 | 1 234 567 | 1 345 678 |
| Active circulante | 190 | 987 654 | 1 012 345 |
| Total active | 410 | 2 222 221 | 2 358 023 |
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.
APĂ-CANAL CHIȘINĂU SA a participat la 673 proceduri de achiziții publice, dintre care 673 prin atribuire directă. A câștigat 671 proceduri, în valoare totală de 11 814 736 MDL.
Compania apare și ca autoritate contractantă în 1 298 proceduri (nu sunt incluse mai sus).
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.
Se încarcă...
Se încarcă...
Publicitate
Publicitate prin bannere aiciAdăugați datele de contact pentru această companie. Echipa noastră va verifica informațiile înainte de publicare.