IDNO: 1003607150313
ActivFIRMA DE PRODUCȚIE ȘI COMERȚ LUMITEXSOR S.R.L. este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 21.10.1999, cu sediul în Soroca. Compania este identificată prin codul IDNO 1003607150313 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de CAZAC IGOR. Capitalul social este deținut de CAZAC IGOR (66,70%), CAZAC VLADIMIR (33,30%). Domeniul principal de activitate declarat este: Servicii pentru agricultură. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), FIRMA DE PRODUCȚIE ȘI COMERȚ LUMITEXSOR S.R.L. a raportat o cifră de afaceri de 176.635 lei și un rezultat net negativ de 42.577 lei, având 1 angajat.
Nu sunt disponibile date de contact.
Hartă bazată pe adresa: MD-3001, SOROCA, mun. Soroca, Independenței, 41
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: G4711 — Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vînzare predominantă de produse alimentare, băuturi şi tutun · vezi toate companiile din domeniu
Poziția companiei: #2 574 din 3 210.
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
177 K MDL
33.8% vs 2024Profit net 2025
-43 K MDL
9.2% vs 2024Total Active
185 K MDL
1 salariațiCapital Propriu
-287 K MDL
Scor Bonitate
0/100
B · Risc f. ridicatTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 1 K | 488 | 3 K | 2 K | 2 K | 1 K | 487 |
| Active circulante | 932 K | 1.3 M | 709 K | 1.2 M | 511 K | 224 K | 185 K |
| Total Activ | 933 K | 1.3 M | 712 K | 1.2 M | 513 K | 225 K | 185 K |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | -49 K | -62 K | -107 K | -166 K | -205 K | -244 K | -287 K |
| Datorii termen lung | — | — | — | — | — | — | — |
| Datorii curente | 982 K | 1.3 M | 819 K | 1.4 M | 718 K | 470 K | 472 K |
| Total Datorii | 982 K | 1.3 M | 819 K | 1.4 M | 718 K | 470 K | 472 K |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 668 K | 764 K | 711 K | 606 K | 261 K | 267 K | 177 K |
| Costul vânzărilor | 591 K | 686 K | 637 K | 548 K | 235 K | 230 K | 134 K |
| Profit brut | 77 K | 78 K | 74 K | 58 K | 27 K | 37 K | 43 K |
| Rezultat operațional | 25 K | 12 K | -23 K | -24 K | -27 K | -26 K | -33 K |
| Profit net | 3 K | -12 K | -46 K | -51 K | -40 K | -39 K | -43 K |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 0.95 | 0.95 | 0.87 | 0.88 | 0.71 | 0.48 | 0.39 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 0.02 | 0.02 | 0.00 | 0.00 | 0.02 | 0.01 | 0.01 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.00 | 0.00 | 0.00 | 0.00 | 0.02 | 0.01 | 0.00 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 105.3% | 104.9% | 115.1% | 113.9% | 140.0% | 208.4% | 255.0% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | -0.05 | -0.05 | -0.15 | -0.14 | -0.40 | -1.08 | -1.55 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 11.6% | 10.2% | 10.4% | 9.6% | 10.3% | 13.9% | 24.1% |
| Marjă netă % | 0.5% | -1.6% | -6.4% | -8.4% | -15.2% | -14.6% | -24.1% |
| ROA % | 0.3% | -1.0% | -6.4% | -4.3% | -7.7% | -17.3% | -23.0% |
| ROE % | — | — | — | — | — | — | — |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 0.65 | 0.55 | 0.90 | 0.46 | 0.47 | 1.05 | 0.75 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 562 | 664 | 406 | 793 | 777 | 348 | 487 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 34.16 | 40.19 | 118525.83 | 101028.33 | 43575.83 | 44490.83 | 31.72 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei FIRMA DE PRODUCȚIE ȘI COMERȚ "LUMITEXSOR" S.R.L. pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri a scăzut cu 33.8% față de 2024, ceea ce necesită monitorizare atentă.
Compania înregistrează pierdere netă (-24.1%), situație care necesită măsuri corective urgente.
Lichiditatea curentă de 0.39 este sub pragul critic (1.0) – risc de incapacitate de plată pe termen scurt.
Scorul de bonitate B (0 puncte) indică un risc financiar foarte ridicat. Sunt necesare măsuri urgente de restructurare.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).