IDNO: 1002602002432
ActivFirma de Producție și Comerț VAD-NORD S.R.L. este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 17.05.1995, cu sediul în Bălţi (MD-3100, BĂLȚI, mun. Bălți, V. Baiducov, 84, ap.(of.) 1). Compania este identificată prin codul IDNO 1002602002432 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de BUCEAȚCHI PAVEL. Capitalul social este deținut de BUCEAȚCHI PAVEL (50,00%), BUCEAȚCAIA ANASTASIA (25,00%), BUCEAȚCHI VADIM (25,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Fabricarea macaroanelor, tăiţeilor, cuş-cuş-ului şi a altor produse făinoase similare. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), Firma de Producție și Comerț VAD-NORD S.R.L. a raportat o cifră de afaceri de 5.255.317 lei și un profit net de 3.054.471 lei, având 14 angajați. Scorul de bonitate estimat este 76/100 (clasa AA).
Nu sunt disponibile date de contact.
Niciuna listată
Hartă bazată pe adresa: MD-3100, BĂLȚI, mun. Bălți, V. Baiducov, 84, ap.(of.) 1
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: L6820 — Închirierea şi exploatarea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate · vezi toate companiile din domeniu
Poziția companiei: #296 din 2 822.
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
5.3 M MDL
19.9% vs 2024Profit net 2025
3.1 M MDL
36% vs 2024Total Active
39.0 M MDL
14 salariațiCapital Propriu
38.6 M MDL
ROE 7.9%Scor Bonitate
76/100
AA · Risc scăzutTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 17.0 M | 16.2 M | 15.9 M | 14.9 M | 14.2 M | 13.9 M | 16.2 M |
| Active circulante | 14.2 M | 16.6 M | 18.0 M | 18.6 M | 21.5 M | 23.0 M | 22.7 M |
| Total Activ | 31.3 M | 32.9 M | 33.8 M | 33.5 M | 35.7 M | 36.9 M | 39.0 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 30.9 M | 32.7 M | 33.6 M | 33.2 M | 35.4 M | 36.6 M | 38.6 M |
| Datorii termen lung | — | — | — | — | — | — | — |
| Datorii curente | 365 K | 160 K | 232 K | 278 K | 328 K | 264 K | 409 K |
| Total Datorii | 365 K | 160 K | 232 K | 278 K | 328 K | 264 K | 409 K |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 5.5 M | 5.9 M | 5.4 M | 4.9 M | 5.8 M | 4.4 M | 5.3 M |
| Costul vânzărilor | 1.1 M | 1.1 M | 1.3 M | 1.3 M | 1.0 M | 598 K | 689 K |
| Profit brut | 4.5 M | 4.8 M | 4.2 M | 3.5 M | 4.8 M | 3.8 M | 4.6 M |
| Rezultat operațional | 2.8 M | 3.2 M | 2.6 M | 1.9 M | 3.1 M | 1.8 M | 2.7 M |
| Profit net | 2.9 M | 3.2 M | 2.7 M | 2.7 M | 4.0 M | 2.2 M | 3.1 M |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 39.00 | 104.00 | 77.40 | 66.93 | 65.55 | 86.84 | 55.63 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 38.54 | 103.12 | 76.76 | 66.33 | 65.06 | 86.32 | 55.24 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 36.87 | 100.99 | 75.34 | 65.04 | 63.99 | 84.59 | 54.24 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 1.2% | 0.5% | 0.7% | 0.8% | 0.9% | 0.7% | 1.0% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.99 | 1.00 | 0.99 | 0.99 | 0.99 | 0.99 | 0.99 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 80.7% | 80.9% | 76.4% | 72.5% | 82.3% | 86.4% | 86.9% |
| Marjă netă % | 52.4% | 53.3% | 49.6% | 54.5% | 68.5% | 51.3% | 58.1% |
| ROA % | 9.3% | 9.6% | 8.0% | 7.9% | 11.2% | 6.1% | 7.8% |
| ROE % | 9.4% | 9.7% | 8.0% | 8.0% | 11.3% | 6.1% | 7.9% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 6.36 | 8.07 | 8.64 | 8.04 | 6.41 | 4.39 | 4.25 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 57 | 45 | 42 | 45 | 57 | 83 | 86 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 9.08 | 17.47 | 16.44 | 13.62 | 16.53 | 9.60 | 12.95 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Firma de Producție și Comerț "VAD-NORD" S.R.L. pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 19.9% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.
Marja netă de 58.1% reflectă o profitabilitate solidă.
Lichiditatea curentă de 55.63 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).
Scorul de bonitate AA (76 puncte) indică un profil financiar excelent, cu risc scăzut pentru creditori și parteneri.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).