Publicitate
Publicitate prin bannere aiciPublicitate
Publicitate prin bannere aiciVIVERCON SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 24.08.2012, cu sediul în Hînceşti (MD-3401, HÎNCEȘTI, mun. Hîncești, Chișinăului, 18). Compania este identificată prin codul IDNO 1012605002939 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de COBZAC VICTOR. Capitalul social este deținut de COBZAC VICTOR (60,00%), COBZAC VERONICA (40,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Cultura plantelor cerealiere, tehnice şi a plantelor furajere. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), VIVERCON SRL a raportat o cifră de afaceri de 57.831.344 lei și un profit net de 5.146.266 lei, având 6 angajați. Scorul de bonitate estimat este 33/100 (clasa BB).
+373 68 ●●● ●●●
+373 26 ●●● ●●●
+373 26 ●●● ●●●
vll●●●●●●●●●●@●●●●●.com
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Hartă bazată pe adresa: MD-3401, HÎNCEȘTI, mun. Hîncești, Chișinăului, 18
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: F4222 — Lucrări de construcţii a proiectelor utilitare pentru electricitate şi telecomunicaţii · vezi toate companiile din domeniu
Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
57.8 M MDL
19.5% vs 2024Profit net 2025
5.1 M MDL
47.6% vs 2024Total Active
77.3 M MDL
6 salariațiCapital Propriu
28.8 M MDL
ROE 17.9%Scor Bonitate
33/100
BB · Risc ridicatTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 665 K | 455 K | 513 K | 5.9 M | 11.0 M | 33.5 M | 34.0 M |
| Active circulante | 3.3 M | 3.4 M | 10.7 M | 23.9 M | 35.2 M | 52.6 M | 43.3 M |
| Total Activ | 4.0 M | 3.9 M | 11.2 M | 29.8 M | 46.2 M | 86.1 M | 77.3 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 1.8 M | 1.1 M | 4.4 M | 11.7 M | 20.1 M | 27.3 M | 28.8 M |
| Datorii termen lung | 1.9 M | 1.5 M | 761 K | 17.9 M | 4.5 M | 5.9 M | 14.1 M |
| Datorii curente | 203 K | 1.2 M | 6.1 M | 91 K | 21.6 M | 52.9 M | 34.4 M |
| Total Datorii | 2.1 M | 2.8 M | 6.8 M | 18.0 M | 26.1 M | 58.8 M | 48.5 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 1.1 M | 4.0 M | 12.8 M | 43.9 M | 76.5 M | 71.9 M | 57.8 M |
| Costul vânzărilor | 745 K | 3.7 M | 8.6 M | 34.5 M | 56.4 M | 58.5 M | 49.3 M |
| Profit brut | 308 K | 315 K | 4.3 M | 9.3 M | 20.1 M | 13.4 M | 8.5 M |
| Rezultat operațional | -205 K | 70 K | 3.7 M | 8.2 M | 18.5 M | 11.1 M | 6.3 M |
| Profit net | 1 K | 28 K | 3.3 M | 7.3 M | 16.0 M | 9.8 M | 5.1 M |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 16.30 | 2.75 | 1.76 | 262.37 | 1.63 | 0.99 | 1.26 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 14.62 | 2.03 | 1.08 | 89.63 | 0.72 | 0.59 | 0.81 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 1.42 | 0.09 | 0.43 | 64.96 | 0.07 | 0.16 | 0.03 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 54.0% | 71.4% | 61.0% | 60.6% | 56.4% | 68.2% | 62.8% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.46 | 0.29 | 0.39 | 0.39 | 0.44 | 0.32 | 0.37 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 29.2% | 7.8% | 33.2% | 21.3% | 26.3% | 18.6% | 14.7% |
| Marjă netă % | 0.1% | 0.7% | 25.7% | 16.7% | 20.9% | 13.7% | 8.9% |
| ROA % | 0.0% | 0.7% | 29.2% | 24.6% | 34.6% | 11.4% | 6.7% |
| ROE % | 0.1% | 2.5% | 74.9% | 62.5% | 79.4% | 35.9% | 17.9% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 2.18 | 4.12 | 2.05 | 2.20 | 2.86 | 2.74 | 3.21 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 167 | 89 | 178 | 166 | 128 | 133 | 114 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 0.39 | 1.66 | 3.28 | 19.56 | 7.44 | 9.34 | 4.97 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "VIVERCON" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri a scăzut cu 19.5% față de 2024, ceea ce necesită monitorizare atentă.
Marja netă de 8.9% se situează la un nivel moderat.
Lichiditatea curentă de 1.26 este la limita acceptabilă – se recomandă prudență în angajarea de noi datorii curente.
Scorul de bonitate BB (33 puncte) indică un risc financiar ridicat. Se recomandă prudență în relațiile comerciale.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
| Indicator | Cod | An | An |
|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 020 | 1 234 567 | 1 345 678 |
| Active circulante | 190 | 987 654 | 1 012 345 |
| Total active | 410 | 2 222 221 | 2 358 023 |
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.
VIVERCON SRL a participat la 1 proceduri de achiziții publice, dintre care 1 prin licitație competitivă.
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.
Se încarcă...
Se încarcă...
Publicitate
Publicitate prin bannere aiciAdăugați datele de contact pentru această companie. Echipa noastră va verifica informațiile înainte de publicare.