Publicitate
Publicitate prin bannere aiciPublicitate
Publicitate prin bannere aiciCRAMA MIRCEȘTI SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 10.03.2011, cu sediul în CHIȘINĂU BUIUCANI. Compania este identificată prin codul IDNO 1011600008283 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de FOȘNEA INGA. Capitalul social este deținut de FOȘNEA ARCADIE (50,00%), GODEA VERONICA (50,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Activităţi în ferme mixte (cultura vegetală combinată cu creşterea animalelor). Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), CRAMA MIRCEȘTI SRL a raportat o cifră de afaceri de 17.444.777 lei și un profit net de 6.307.578 lei, având 27 angajați. Scorul de bonitate estimat este 71/100 (clasa AA).
+373 60 ●●● ●●●
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Hartă bazată pe adresa: MD-2071, CHIȘINĂU BUIUCANI, mun. Chișinău, Alba-Iulia, 87/1, ap.(of.) 33
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: A0121 — Cultivarea strugurilor · vezi toate companiile din domeniu
Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
17.4 M MDL
12.3% vs 2024Profit net 2025
6.3 M MDL
9.4% vs 2024Total Active
38.7 M MDL
27 salariațiCapital Propriu
29.3 M MDL
ROE 21.6%Scor Bonitate
71/100
AA · Risc scăzutTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 4.0 M | 5.0 M | 7.0 M | 10.0 M | 12.7 M | 18.4 M | 23.5 M |
| Active circulante | 914 K | 2.6 M | 6.0 M | 7.8 M | 10.3 M | 13.0 M | 15.2 M |
| Total Activ | 4.9 M | 7.6 M | 13.0 M | 17.9 M | 23.0 M | 31.4 M | 38.7 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 2.2 M | 2.9 M | 6.0 M | 10.9 M | 15.9 M | 22.9 M | 29.3 M |
| Datorii termen lung | 46 K | 621 K | 945 K | 5.5 M | 6.2 M | 8.0 M | 8.1 M |
| Datorii curente | 2.6 M | 4.0 M | 6.1 M | 1.5 M | 891 K | 571 K | 1.3 M |
| Total Datorii | 2.7 M | 4.6 M | 7.0 M | 7.0 M | 7.1 M | 8.6 M | 9.4 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 289 K | 1.5 M | 6.6 M | 10.5 M | 13.1 M | 15.5 M | 17.4 M |
| Costul vânzărilor | 161 K | 799 K | 2.1 M | 4.4 M | 6.3 M | 6.3 M | 8.3 M |
| Profit brut | 128 K | 664 K | 4.5 M | 6.0 M | 6.9 M | 9.2 M | 9.2 M |
| Rezultat operațional | 24 K | 704 K | 3.5 M | 5.1 M | 5.7 M | 7.9 M | 7.1 M |
| Profit net | 166 K | 672 K | 3.1 M | 4.7 M | 5.0 M | 7.0 M | 6.3 M |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 0.35 | 0.64 | 0.99 | 5.22 | 11.58 | 22.83 | 11.69 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 0.15 | 0.30 | 0.36 | 1.79 | 5.27 | 10.08 | 4.73 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.03 | 0.09 | 0.10 | 0.38 | 1.60 | 2.98 | 1.09 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 54.4% | 61.5% | 54.0% | 39.3% | 31.0% | 27.2% | 24.4% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.46 | 0.39 | 0.46 | 0.61 | 0.69 | 0.73 | 0.76 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 44.1% | 45.4% | 68.3% | 57.6% | 52.3% | 59.3% | 52.5% |
| Marjă netă % | 57.6% | 45.9% | 46.8% | 45.3% | 38.2% | 44.8% | 36.2% |
| ROA % | 3.4% | 8.9% | 23.6% | 26.5% | 21.8% | 22.2% | 16.3% |
| ROE % | 7.4% | 23.1% | 51.4% | 43.7% | 31.5% | 30.4% | 21.6% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 0.32 | 0.60 | 0.54 | 0.86 | 1.11 | 0.87 | 0.92 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 1141 | 608 | 676 | 424 | 329 | 420 | 397 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 0.88 | 1.71 | 4.21 | 4.92 | 4.02 | 3.83 | 3.70 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "CRAMA MIRCEȘTI" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 12.3% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.
Marja netă de 36.2% reflectă o profitabilitate solidă.
Lichiditatea curentă de 11.69 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).
Scorul de bonitate AA (71 puncte) indică un profil financiar excelent, cu risc scăzut pentru creditori și parteneri.
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
| Indicator | Cod | An | An |
|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 020 | 1 234 567 | 1 345 678 |
| Active circulante | 190 | 987 654 | 1 012 345 |
| Total active | 410 | 2 222 221 | 2 358 023 |
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.
CRAMA MIRCEȘTI SRL a participat la 17 proceduri de achiziții publice, dintre care 17 prin atribuire directă. A câștigat 17 proceduri, în valoare totală de 105 447 MDL.
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.
Se încarcă...
Se încarcă...
Publicitate
Publicitate prin bannere aiciAdăugați datele de contact pentru această companie. Echipa noastră va verifica informațiile înainte de publicare.