indice logo
Login

S. C. VALAHVIN S.R.L.

IDNO: 1007603003486

Activ
MD-7415, rl. Cahul, s. Borceag Înființat: 13.07.2007

S. C. VALAHVIN S.R.L. – profil companie

S. C. VALAHVIN S.R.L. este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 13.07.2007, cu sediul în Cahul. Compania este identificată prin codul IDNO 1007603003486 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de OSTAVCIUC ELENA. Capitalul social este deținut de DĂSCĂLESCU CARMEN (20,00%), DĂSCĂLESCU ANDREI (80,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Cultura vegetală. Conform ultimei situații financiare disponibile (2024), S. C. VALAHVIN S.R.L. a raportat o cifră de afaceri de 1.075.328 lei și un rezultat net negativ de 366.705 lei, având 16 angajați. Scorul de bonitate estimat este 47/100 (clasa BBB).

Date Generale

IDNO: 1007603003486
Cod CUIIO 40419200
Activitate (CAEN) A0121
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 2007-07-13
Adresă: MD-7415, rl. Cahul, s. Borceag

Contacte

+373 69 ●●● ●●●

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Liderii pieții conform anului 2024

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: A0121 — Cultivarea strugurilor · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 SELECTVINUM SRL 29 252 185 MDL
  2. #2 DAMIRVIT SRL 28 136 420 MDL
  3. #3 FIRMA DE PRODUCȚIE ȘI COMERȚ PODGORENI S.R.L. 26 942 898 MDL
  4. #4 AGROTON PRIM SRL 21 040 677 MDL
  5. #5 S. C. MIHAIVAN S.R.L. 18 502 769 MDL
  6. #6 S. C. DELACOS GRUP S.R.L. 17 346 077 MDL
  7. #7 PRODFRUCT NECTAR SRL 17 166 801 MDL
  8. #8 S.V. - VITIS SRL 15 904 755 MDL
  9. #9 GLORIA COP AGRO SRL 15 680 020 MDL
  10. #10 CRAMA MIRCEȘTI SRL 15 534 562 MDL

Poziția companiei: #138 din 353.

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2024 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2024

1.1 M MDL

14.2% vs 2023

Profit net 2024

-367 K MDL

26.9% vs 2023

Total Active

3.0 M MDL

16 salariați

Capital Propriu

2.6 M MDL

ROE -14.1%

Scor Bonitate

47/100

BBB · Risc mediu
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 6 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Active imobilizate 3.2 M 2.8 M 2.6 M 2.1 M 1.9 M 1.6 M
Active circulante 1.8 M 2.0 M 2.8 M 1.5 M 1.7 M 1.4 M
Total Activ 5.0 M 4.8 M 5.4 M 3.6 M 3.6 M 3.0 M

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Capital Propriu 4.9 M 4.8 M 5.4 M 3.5 M 3.0 M 2.6 M
Datorii termen lung
Datorii curente 22 K 54 K 16 K 189 K 661 K 423 K
Total Datorii 22 K 54 K 16 K 189 K 661 K 423 K

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Venituri din vânzări 1.5 M 1.6 M 2.6 M 1.4 M 1.3 M 1.1 M
Costul vânzărilor 1.5 M 1.4 M 1.6 M 1.7 M 1.5 M 1.3 M
Profit brut -50 K 230 K 968 K -239 K -202 K -187 K
Rezultat operațional -348 K -129 K 617 K -707 K -529 K -367 K
Profit net -308 K -129 K 617 K -722 K -502 K -367 K

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Lichiditate curentă > 1.5 78.57 36.38 173.99 7.95 2.63 3.26
Lichiditate rapidă > 1.0 70.35 35.95 166.38 6.32 1.78 1.40
Lichiditate imediată > 0.3 8.24 17.94 123.82 1.17 0.25 0.22
Rata datoriilor % < 50% 0.5% 1.1% 0.3% 5.2% 18.2% 14.0%
Autonomie financiară > 0.5 1.00 0.99 1.00 0.95 0.82 0.86

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Marjă brută % -3.3% 14.2% 37.4% -16.5% -16.2% -17.4%
Marjă netă % -20.6% -8.0% 23.9% -49.9% -40.1% -34.1%
ROA % -6.2% -2.7% 11.4% -19.8% -13.8% -12.1%
ROE % -6.2% -2.7% 11.5% -20.9% -16.9% -14.1%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 8.37 60.19 13.00 5.49 2.58 1.60
Durata stocajului (zile) < 60 44 6 28 66 141 228
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 1.07 1.66 3.72 1.49 1.24 2.16
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2024

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
BBB · 47 / 100 · Bonitate satisfăcătoare
25/25
Lichiditate
3.26
22/25
Solvabilitate
86.0%
0/25
Profitabilitate
-34.1%
0/25
Rentabilitate
-14.1%
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Societatea Comercială "VALAHVIN" S.R.L. pentru perioada 2019–2024 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri a scăzut cu 14.2% față de 2023, ceea ce necesită monitorizare atentă.

Compania înregistrează pierdere netă (-34.1%), situație care necesită măsuri corective urgente.

Lichiditatea curentă de 3.26 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).

Scorul de bonitate BBB (47 puncte) este satisfăcător, însă există indicatori care necesită îmbunătățire.

Recomandări:

  • Optimizarea structurii costurilor pentru îmbunătățirea marjei nete.
  • Creșterea rentabilității capitalului propriu (ROE: -14.1%) prin maximizarea eficienței operaționale.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).