Publicitate
Publicitate prin bannere aiciPublicitate
Publicitate prin bannere aiciCOOPERATIVA DE ÎNTREPRINZĂTOR ECOFRUCT-COM este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Cooperative de întreprinzător” la data de 21.04.2015, cu sediul în Edineț. Compania este identificată prin codul IDNO 1015604000984 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de VRABII VICTOR. Domeniul principal de activitate declarat este: Activităţi auxiliare pentru producţia vegetală. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), COOPERATIVA DE ÎNTREPRINZĂTOR ECOFRUCT-COM a raportat o cifră de afaceri de 12.652.878 lei și un profit net de 213.460 lei, având 20 angajați. Scorul de bonitate estimat este 20/100 (clasa B).
+373 69 ●●● ●●●
+373 69 ●●● ●●●
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Niciuna listată
Hartă bazată pe adresa: MD-4601, EDINEȚ, mun. Edineț, Nicolae Moroșanu, 6
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: A0163 — Activităţi după recoltare · vezi toate companiile din domeniu
Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
12.7 M MDL
24.7% vs 2024Profit net 2025
213 K MDL
60.7% vs 2024Total Active
28.2 M MDL
20 salariațiCapital Propriu
1.0 M MDL
ROE 20.7%Scor Bonitate
20/100
B · Risc f. ridicatTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 23.6 M | 21.4 M | 18.8 M | 23.5 M | 22.9 M | 20.9 M | 18.8 M |
| Active circulante | 11.0 M | 8.0 M | 9.9 M | 5.9 M | 7.8 M | 10.8 M | 9.4 M |
| Total Activ | 34.5 M | 29.4 M | 28.7 M | 29.4 M | 30.6 M | 31.7 M | 28.2 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 1.8 M | 1.7 M | 1.8 M | 1.2 M | 274 K | 817 K | 1.0 M |
| Datorii termen lung | 25.9 M | 24.6 M | 23.6 M | 22.0 M | 23.7 M | 22.5 M | 21.1 M |
| Datorii curente | 6.9 M | 3.1 M | 3.3 M | 6.2 M | 6.7 M | 8.4 M | 6.1 M |
| Total Datorii | 32.8 M | 27.7 M | 26.9 M | 28.2 M | 30.4 M | 30.9 M | 27.2 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 8.9 M | 10.6 M | 10.1 M | 9.6 M | 11.1 M | 16.8 M | 12.7 M |
| Costul vânzărilor | 5.6 M | 7.9 M | 9.0 M | 8.9 M | 9.7 M | 14.3 M | 10.5 M |
| Profit brut | 3.3 M | 2.6 M | 1.2 M | 719 K | 1.4 M | 2.5 M | 2.2 M |
| Rezultat operațional | 287 K | 275 K | 297 K | -115 K | -644 K | 679 K | 318 K |
| Profit net | 278 K | 65 K | 94 K | -585 K | -959 K | 543 K | 213 K |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 1.59 | 2.57 | 3.02 | 0.95 | 1.17 | 1.28 | 1.53 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 0.68 | 1.12 | 1.34 | 0.40 | 0.44 | 0.75 | 0.86 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.00 | 0.00 | 0.03 | 0.00 | 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 94.9% | 94.1% | 93.6% | 95.8% | 99.1% | 97.4% | 96.3% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.05 | 0.06 | 0.06 | 0.04 | 0.01 | 0.03 | 0.04 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 37.4% | 24.8% | 11.5% | 7.5% | 12.3% | 15.1% | 17.2% |
| Marjă netă % | 3.1% | 0.6% | 0.9% | -6.1% | -8.7% | 3.2% | 1.7% |
| ROA % | 0.8% | 0.2% | 0.3% | -2.0% | -3.1% | 1.7% | 0.8% |
| ROE % | 15.7% | 3.8% | 5.1% | -47.3% | -349.5% | 66.4% | 20.7% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 0.88 | 1.76 | 1.63 | 2.56 | 2.00 | 3.15 | 2.54 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 415 | 207 | 224 | 143 | 183 | 116 | 144 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 1.92 | 3.03 | 2.37 | 3.91 | 4.03 | 2.67 | 2.41 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei COOPERATIVA DE ÎNTREPRINZĂTOR "ECOFRUCT-COM" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri a scăzut cu 24.7% față de 2024, ceea ce necesită monitorizare atentă.
Marja netă de 1.7% este scăzută și indică presiune asupra profitabilității.
Lichiditatea curentă de 1.53 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).
Scorul de bonitate B (20 puncte) indică un risc financiar foarte ridicat. Sunt necesare măsuri urgente de restructurare.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
| Indicator | Cod | An | An |
|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 020 | 1 234 567 | 1 345 678 |
| Active circulante | 190 | 987 654 | 1 012 345 |
| Total active | 410 | 2 222 221 | 2 358 023 |
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Publicitate
Publicitate prin bannere aiciAdăugați datele de contact pentru această companie. Echipa noastră va verifica informațiile înainte de publicare.