Publicitate
Publicitate prin bannere aiciPublicitate
Publicitate prin bannere aiciASTRA SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 01.08.2013, cu sediul în Edineț. Compania este identificată prin codul IDNO 1003604001159 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de CIORNÎI VEACESLAV. Capitalul social este deținut de CIORNÎI VEACESLAV (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Fabricarea uleiurilor şi grăsimilor brute. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), ASTRA SRL a raportat o cifră de afaceri de 66.605.363 lei și un profit net de 8.389.740 lei, având 125 angajați. Scorul de bonitate estimat este 60/100 (clasa A).
+373 24 ●●● ●●●
+373 24 ●●● ●●●
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Niciuna listată
Hartă bazată pe adresa: MD-4626, rl. Edineț, or. Cupcini, Mihai Eminescu, 4
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: C1071 — Fabricarea pîinii; fabricarea prăjiturilor şi a produselor proaspete de patiserie · vezi toate companiile din domeniu
Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
66.6 M MDL
38.6% vs 2024Profit net 2025
8.4 M MDL
28.6% vs 2024Total Active
39.5 M MDL
125 salariațiCapital Propriu
29.8 M MDL
ROE 28.1%Scor Bonitate
60/100
A · Risc moderatTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 17.0 M | 18.3 M | 19.3 M | 16.6 M | 15.8 M | 15.5 M | 11.0 M |
| Active circulante | 14.0 M | 12.9 M | 8.1 M | 18.7 M | 16.3 M | 18.7 M | 28.5 M |
| Total Activ | 31.0 M | 31.2 M | 27.4 M | 35.4 M | 32.2 M | 34.2 M | 39.5 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 23.7 M | 26.6 M | 25.8 M | 25.6 M | 26.2 M | 28.0 M | 29.8 M |
| Datorii termen lung | — | — | — | — | — | — | — |
| Datorii curente | 7.3 M | 4.6 M | 1.5 M | 9.7 M | 6.0 M | 6.2 M | 9.7 M |
| Total Datorii | 7.3 M | 4.6 M | 1.5 M | 9.7 M | 6.0 M | 6.2 M | 9.7 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 33.6 M | 38.0 M | 37.5 M | 45.6 M | 51.4 M | 48.0 M | 66.6 M |
| Costul vânzărilor | 27.4 M | 30.3 M | 32.2 M | 39.5 M | 39.6 M | 34.5 M | 49.9 M |
| Profit brut | 6.2 M | 7.7 M | 5.3 M | 6.1 M | 11.8 M | 13.5 M | 16.7 M |
| Rezultat operațional | 2.9 M | 4.1 M | 172 K | -265 K | 5.3 M | 6.0 M | 9.2 M |
| Profit net | 2.7 M | 3.7 M | 216 K | 629 K | 4.6 M | 6.5 M | 8.4 M |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 1.92 | 2.77 | 5.23 | 1.92 | 2.74 | 3.01 | 2.94 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 0.37 | 0.52 | 2.22 | 0.84 | 0.71 | 0.96 | 1.41 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.25 | 0.32 | 1.30 | 0.30 | 0.45 | 0.49 | 0.53 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 23.5% | 14.9% | 5.6% | 27.5% | 18.5% | 18.1% | 24.5% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.77 | 0.85 | 0.94 | 0.73 | 0.82 | 0.82 | 0.76 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 18.5% | 20.3% | 14.2% | 13.5% | 23.0% | 28.2% | 25.1% |
| Marjă netă % | 8.1% | 9.8% | 0.6% | 1.4% | 9.0% | 13.6% | 12.6% |
| ROA % | 8.8% | 11.9% | 0.8% | 1.8% | 14.4% | 19.1% | 21.2% |
| ROE % | 11.5% | 14.0% | 0.8% | 2.5% | 17.7% | 23.3% | 28.1% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 2.42 | 2.90 | 6.92 | 3.76 | 3.27 | 2.70 | 3.35 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 151 | 126 | 53 | 97 | 112 | 135 | 109 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 39.01 | 40.10 | 26.48 | 8.59 | 32.66 | 16.55 | 7.80 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "ASTRA" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 38.6% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.
Marja netă de 12.6% reflectă o profitabilitate solidă.
Lichiditatea curentă de 2.94 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).
Scorul de bonitate A (60 puncte) indică o situație financiară bună, cu risc moderat.
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
| Indicator | Cod | An | An |
|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 020 | 1 234 567 | 1 345 678 |
| Active circulante | 190 | 987 654 | 1 012 345 |
| Total active | 410 | 2 222 221 | 2 358 023 |
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.
ASTRA SRL a participat la 330 proceduri de achiziții publice, dintre care 327 prin atribuire directă și 3 prin licitație competitivă. A câștigat 326 proceduri, în valoare totală de 702 764 MDL.
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.
Se încarcă...
Se încarcă...
Publicitate
Publicitate prin bannere aiciAdăugați datele de contact pentru această companie. Echipa noastră va verifica informațiile înainte de publicare.