Publicitate
Interesat să plasezi un banner aici?Publicitate
Interesat să plasezi un banner aici?VITOIL-TRADING SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 07.04.2016, cu sediul în UTA Găgăuzia. Compania este identificată prin codul IDNO 1016611000707 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de DAVID MARCEL. Capitalul social este deținut de BOGHII VLADISLAV (51,00%), BOGHII LILIANA (49,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Fabricarea produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), VITOIL-TRADING SRL a raportat o cifră de afaceri de 420.410.059 lei și un profit net de 4.037.994 lei. Scorul de bonitate estimat este 43/100 (clasa BBB).
+373 29 ●●● ●●●
+373 60 ●●● ●●●
+373 60 ●●● ●●●
+373 60 ●●● ●●●
+373 69 ●●● ●●●
+373 69 ●●● ●●●
+373 79 ●●● ●●●
off●●●@●●●●●●.md
m.d●●●●@●●●●●●.md
iri●●●●●●●●●●●●@●●●●●.com
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Hartă bazată pe adresa: MD-3801, Uta Găgăuzia, mun. Comrat, Lenin, 1/6
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: G4671 — Comerţ cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi şi gazoşi şi al produselor derivate · vezi toate companiile din domeniu
Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
420.4 M MDL
10.9% vs 2024Profit net 2025
4.0 M MDL
655.1% vs 2024Total Active
65.2 M MDL
Capital Propriu
41.6 M MDL
ROE 9.7%Scor Bonitate
43/100
BBB · Risc mediuTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 13.7 M | 12.8 M | 13.2 M | 16.5 M | 30.1 M | 33.3 M | 31.4 M |
| Active circulante | 24.6 M | 29.0 M | 42.1 M | 63.4 M | 37.5 M | 34.9 M | 33.8 M |
| Total Activ | 38.4 M | 41.8 M | 55.3 M | 79.9 M | 67.6 M | 68.2 M | 65.2 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 14.2 M | 19.5 M | 32.8 M | 35.6 M | 37.4 M | 38.0 M | 41.6 M |
| Datorii termen lung | 14.8 M | 14.5 M | 15.9 M | 32.4 M | 21.7 M | 18.0 M | 14.3 M |
| Datorii curente | 9.4 M | 7.8 M | 6.6 M | 12.0 M | 8.4 M | 12.2 M | 9.3 M |
| Total Datorii | 24.2 M | 22.3 M | 22.5 M | 44.3 M | 30.1 M | 30.2 M | 23.6 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 219.0 M | 292.0 M | 562.5 M | 531.0 M | 477.1 M | 471.8 M | 420.4 M |
| Costul vânzărilor | 206.4 M | 276.1 M | 532.6 M | 506.6 M | 462.0 M | 455.1 M | 398.9 M |
| Profit brut | 12.6 M | 15.9 M | 29.9 M | 24.3 M | 15.1 M | 16.6 M | 21.5 M |
| Rezultat operațional | 2.4 M | 6.2 M | 15.5 M | 10.7 M | 1.2 M | 1.3 M | 5.6 M |
| Profit net | 2.7 M | 6.8 M | 15.4 M | 9.6 M | 2.2 M | 535 K | 4.0 M |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 2.63 | 3.73 | 6.42 | 5.31 | 4.44 | 2.86 | 3.64 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 1.55 | 1.05 | 4.17 | 1.66 | 2.08 | 1.60 | 2.22 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.59 | 0.25 | 2.33 | 0.78 | 0.35 | 0.00 | 0.42 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 63.0% | 53.3% | 40.7% | 55.4% | 44.6% | 44.3% | 36.1% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.37 | 0.47 | 0.59 | 0.45 | 0.55 | 0.56 | 0.64 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 5.8% | 5.4% | 5.3% | 4.6% | 3.2% | 3.5% | 5.1% |
| Marjă netă % | 1.2% | 2.3% | 2.7% | 1.8% | 0.5% | 0.1% | 1.0% |
| ROA % | 7.0% | 16.2% | 27.8% | 12.0% | 3.2% | 0.8% | 6.2% |
| ROE % | 19.0% | 34.7% | 46.8% | 27.0% | 5.8% | 1.4% | 9.7% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 20.49 | 13.23 | 36.12 | 11.64 | 23.14 | 29.62 | 30.35 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 18 | 28 | 10 | 31 | 16 | 12 | 12 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 24.27 | 46.87 | 46.58 | 50.18 | 32.70 | 24.19 | 25.20 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "VITOIL-TRADING" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri a scăzut cu 10.9% față de 2024, ceea ce necesită monitorizare atentă.
Marja netă de 1% este scăzută și indică presiune asupra profitabilității.
Lichiditatea curentă de 3.64 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).
Scorul de bonitate BBB (43 puncte) este satisfăcător, însă există indicatori care necesită îmbunătățire.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
| Indicator | Cod | An | An |
|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 020 | 1 234 567 | 1 345 678 |
| Active circulante | 190 | 987 654 | 1 012 345 |
| Total active | 410 | 2 222 221 | 2 358 023 |
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.
VITOIL-TRADING SRL a participat la 9 proceduri de achiziții publice, dintre care 2 prin atribuire directă și 7 prin licitație competitivă. A câștigat 2 proceduri, în valoare totală de 52 029 MDL.
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.
Se încarcă...
Se încarcă...
Publicitate
Interesat să plasezi un banner aici?Adăugați datele de contact pentru această companie. Echipa noastră va verifica informațiile înainte de publicare.