Publicitate
Publicitate prin bannere aiciPublicitate
Publicitate prin bannere aiciCANDIDUS SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 16.05.2001, cu sediul în Rezina. Compania este identificată prin codul IDNO 1003606003711 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de PURICI VADIM. Capitalul social este deținut de PURICI VADIM (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Cultura legumelor, pomicultura şi creşterea producţiei de pepinieră. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), CANDIDUS SRL a raportat o cifră de afaceri de 226.519.640 lei și un profit net de 19.202.051 lei, având 95 angajați. Scorul de bonitate estimat este 36/100 (clasa BB).
+373 68 ●●● ●●●
+373 69 ●●● ●●●
+373 69 ●●● ●●●
can●●●●●●●●@●●●●.ru
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Hartă bazată pe adresa: MD-5401, REZINA, or. Rezina, 27 August, 70/1
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: G4752 — Comerţ cu amănuntul al articolelor de fierărie, al articolelor din sticlă şi a celor pentru vopsit, în magazine specializate · vezi toate companiile din domeniu
Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
226.5 M MDL
18.7% vs 2024Profit net 2025
19.2 M MDL
75.8% vs 2024Total Active
114.7 M MDL
95 salariațiCapital Propriu
48.5 M MDL
ROE 39.6%Scor Bonitate
36/100
BB · Risc ridicatTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 14.5 M | 9.1 M | 14.9 M | 23.2 M | 25.0 M | 27.5 M | 44.7 M |
| Active circulante | 42.5 M | 45.0 M | 52.2 M | 58.5 M | 54.5 M | 60.8 M | 70.0 M |
| Total Activ | 57.0 M | 54.1 M | 67.1 M | 81.7 M | 79.5 M | 88.3 M | 114.7 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 32.3 M | 28.1 M | 36.4 M | 44.2 M | 36.1 M | 33.6 M | 48.5 M |
| Datorii termen lung | 587 K | — | — | — | — | 3.2 M | 5.5 M |
| Datorii curente | 24.2 M | 26.0 M | 30.7 M | 37.5 M | 43.4 M | 51.5 M | 60.7 M |
| Total Datorii | 24.7 M | 26.0 M | 30.7 M | 37.5 M | 43.4 M | 54.7 M | 66.2 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 126.2 M | 125.1 M | 144.0 M | 145.0 M | 158.6 M | 190.9 M | 226.5 M |
| Costul vânzărilor | 103.0 M | 101.2 M | 114.7 M | 115.8 M | 131.5 M | 157.2 M | 179.5 M |
| Profit brut | 23.2 M | 23.9 M | 29.3 M | 29.2 M | 27.1 M | 33.7 M | 47.0 M |
| Rezultat operațional | 11.7 M | 11.3 M | 17.2 M | 16.4 M | 9.5 M | 13.1 M | 22.3 M |
| Profit net | 10.1 M | 9.8 M | 15.1 M | 14.5 M | 8.2 M | 10.9 M | 19.2 M |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 1.76 | 1.73 | 1.70 | 1.56 | 1.26 | 1.18 | 1.15 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 0.48 | 0.52 | 0.44 | 0.42 | 0.18 | 0.13 | 0.09 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.09 | 0.11 | 0.20 | 0.16 | 0.09 | 0.09 | 0.05 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 43.4% | 48.0% | 45.7% | 45.9% | 54.6% | 62.0% | 57.7% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.57 | 0.52 | 0.54 | 0.54 | 0.45 | 0.38 | 0.42 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 18.4% | 19.1% | 20.4% | 20.1% | 17.1% | 17.7% | 20.8% |
| Marjă netă % | 8.0% | 7.8% | 10.5% | 10.0% | 5.2% | 5.7% | 8.5% |
| ROA % | 17.7% | 18.1% | 22.5% | 17.8% | 10.4% | 12.4% | 16.7% |
| ROE % | 31.3% | 34.8% | 41.4% | 32.9% | 22.8% | 32.5% | 39.6% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 3.32 | 3.20 | 2.96 | 2.70 | 2.81 | 2.91 | 2.78 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 110 | 114 | 123 | 135 | 130 | 125 | 131 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 13.51 | 11.81 | 19.37 | 15.29 | 43.42 | 89.05 | 95.98 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "CANDIDUS" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 18.7% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.
Marja netă de 8.5% se situează la un nivel moderat.
Lichiditatea curentă de 1.15 este la limita acceptabilă – se recomandă prudență în angajarea de noi datorii curente.
Scorul de bonitate BB (36 puncte) indică un risc financiar ridicat. Se recomandă prudență în relațiile comerciale.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
| Indicator | Cod | An | An |
|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 020 | 1 234 567 | 1 345 678 |
| Active circulante | 190 | 987 654 | 1 012 345 |
| Total active | 410 | 2 222 221 | 2 358 023 |
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.
CANDIDUS SRL a participat la 303 proceduri de achiziții publice, dintre care 276 prin atribuire directă și 27 prin licitație competitivă. A câștigat 287 proceduri, în valoare totală de 2 527 780 MDL.
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.
Se încarcă...
Se încarcă...
Publicitate
Publicitate prin bannere aiciAdăugați datele de contact pentru această companie. Echipa noastră va verifica informațiile înainte de publicare.