IDNO: 1003600000578
ActivCELERITAS SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 20.01.2003, cu sediul în CHIȘINĂU BUIUCANI. Compania este identificată prin codul IDNO 1003600000578 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de PLUGARU LARISA. Capitalul social este deținut de PLUGARU LARISA (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Fabricarea de textile neţesute şi articole din acestea, cu excepţia confecţiilor de îmbrăcăminte. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), CELERITAS SRL a raportat o cifră de afaceri de 6.243.889 lei și un profit net de 2.506.830 lei, având 8 angajați. Scorul de bonitate estimat este 77/100 (clasa AA).
+373 69 ●●● ●●●
+373 22 ●●● ●●●
+373 22 ●●● ●●●
+373 69 ●●● ●●●
+373 69 ●●● ●●●
cel●●●●●●●●@●●●●●.com
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Hartă bazată pe adresa: MD-2004, CHIȘINĂU BUIUCANI, mun. Chișinău, Columna, 170
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: C1395 — Fabricarea de textile neţesute şi articole din acestea, cu excepţia confecţiilor de îmbrăcăminte · vezi toate companiile din domeniu
Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
6.2 M MDL
3% vs 2024Profit net 2025
2.5 M MDL
3.6% vs 2024Total Active
4.8 M MDL
8 salariațiCapital Propriu
4.1 M MDL
ROE 61.6%Scor Bonitate
77/100
AA · Risc scăzutTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 3.0 M | 2.9 M | 2.8 M | 2.6 M | 2.3 M | 2.0 M | 1.8 M |
| Active circulante | 2.7 M | 3.8 M | 2.2 M | 2.2 M | 3.4 M | 3.8 M | 3.0 M |
| Total Activ | 5.8 M | 6.7 M | 5.0 M | 4.8 M | 5.6 M | 5.8 M | 4.8 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 5.4 M | 6.1 M | 4.6 M | 4.3 M | 4.4 M | 4.9 M | 4.1 M |
| Datorii termen lung | — | — | — | — | — | — | — |
| Datorii curente | 355 K | 615 K | 365 K | 474 K | 1.3 M | 874 K | 697 K |
| Total Datorii | 355 K | 615 K | 365 K | 474 K | 1.3 M | 874 K | 697 K |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 4.0 M | 5.9 M | 5.4 M | 6.1 M | 6.0 M | 6.4 M | 6.2 M |
| Costul vânzărilor | 2.3 M | 3.1 M | 3.0 M | 2.8 M | 2.7 M | 2.7 M | 2.7 M |
| Profit brut | 1.8 M | 2.8 M | 2.4 M | 3.2 M | 3.4 M | 3.7 M | 3.5 M |
| Rezultat operațional | 1.3 M | 2.2 M | 1.9 M | 2.6 M | 2.6 M | 2.9 M | 2.8 M |
| Profit net | 1.2 M | 1.9 M | 1.7 M | 2.3 M | 2.3 M | 2.6 M | 2.5 M |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 7.73 | 6.17 | 5.90 | 4.72 | 2.66 | 4.31 | 4.26 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 4.12 | 3.42 | 1.93 | 1.77 | 1.53 | 2.79 | 2.55 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 1.08 | 1.25 | 1.70 | 1.17 | 0.95 | 1.26 | 1.50 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 6.2% | 9.2% | 7.3% | 9.9% | 22.4% | 15.2% | 14.6% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.94 | 0.91 | 0.93 | 0.90 | 0.78 | 0.85 | 0.85 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 43.9% | 47.6% | 44.7% | 53.5% | 55.9% | 57.3% | 56.7% |
| Marjă netă % | 29.3% | 33.1% | 30.6% | 37.9% | 37.5% | 40.4% | 40.1% |
| ROA % | 20.5% | 29.1% | 33.3% | 47.9% | 39.9% | 45.1% | 52.6% |
| ROE % | 21.9% | 32.1% | 35.9% | 53.1% | 51.4% | 53.1% | 61.6% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 1.77 | 1.82 | 2.06 | 2.02 | 1.86 | 2.06 | 2.27 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 206 | 201 | 177 | 181 | 196 | 177 | 161 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 7.64 | 10.97 | 63.79 | 21.31 | 8.15 | 47.01 | 46.05 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei SOCIETATEA CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ "CELERITAS" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri a scăzut cu 3% față de 2024, ceea ce necesită monitorizare atentă.
Marja netă de 40.1% reflectă o profitabilitate solidă.
Lichiditatea curentă de 4.26 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).
Scorul de bonitate AA (77 puncte) indică un profil financiar excelent, cu risc scăzut pentru creditori și parteneri.
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.
CELERITAS SRL a participat la 70 proceduri de achiziții publice, dintre care 25 prin atribuire directă și 45 prin licitație competitivă. A câștigat 48 proceduri, în valoare totală de 2 460 033 MDL.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.
Se încarcă...