IDNO: 1004603003533
ActivFAVORIT SA este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate pe acţiuni de tip închis” la data de 31.01.1997, cu sediul în Cahul. Compania este identificată prin codul IDNO 1004603003533 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de TIMOFEEVA ELVIRA. Domeniul principal de activitate declarat este: Intermedieri pentru vînzarea unui asortiment larg de mărfuri. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), FAVORIT SA a raportat o cifră de afaceri de 370.398 lei și un rezultat net negativ de 90.145 lei, având 1 angajat. Scorul de bonitate estimat este 46/100 (clasa BBB).
+373 79 ●●● ●●●
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Niciuna listată
Hartă bazată pe adresa: MD-3901, CAHUL, or. Cahul, Vasile Alecsandri, 94
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: G4778 — Comerţ cu amănuntul al altor bunuri noi, în magazine specializate · vezi toate companiile din domeniu
Poziția companiei: #251 din 405.
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
370 K MDL
43% vs 2024Profit net 2025
-90 K MDL
165.3% vs 2024Total Active
345 K MDL
1 salariațiCapital Propriu
283 K MDL
ROE -31.9%Scor Bonitate
46/100
BBB · Risc mediuTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 32 K | 24 K | 24 K | 24 K | 24 K | 117 K | 117 K |
| Active circulante | 661 K | 469 K | 235 K | 149 K | 222 K | 268 K | 227 K |
| Total Activ | 693 K | 493 K | 258 K | 172 K | 246 K | 385 K | 345 K |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 447 K | 274 K | 135 K | 167 K | 235 K | 373 K | 283 K |
| Datorii termen lung | — | — | — | — | — | — | 49 K |
| Datorii curente | 246 K | 219 K | 124 K | 5 K | 11 K | 12 K | 13 K |
| Total Datorii | 246 K | 219 K | 124 K | 5 K | 11 K | 12 K | 62 K |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 362 K | 205 K | 359 K | 331 K | 310 K | 259 K | 370 K |
| Costul vânzărilor | 134 K | 203 K | 355 K | 192 K | 125 K | 99 K | 282 K |
| Profit brut | 228 K | 2 K | 4 K | 139 K | 185 K | 160 K | 88 K |
| Rezultat operațional | 167 K | -164 K | -125 K | 46 K | 80 K | 40 K | -76 K |
| Profit net | 152 K | -172 K | -140 K | 32 K | 68 K | 138 K | -90 K |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 2.69 | 2.15 | 1.90 | 28.81 | 20.36 | 21.97 | 16.95 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 0.41 | 0.01 | 0.03 | 11.72 | 14.05 | 11.94 | 16.13 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.30 | 0.01 | 0.02 | 0.24 | 13.93 | 11.83 | 16.06 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 35.5% | 44.4% | 47.8% | 3.0% | 4.4% | 3.2% | 18.0% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.65 | 0.56 | 0.52 | 0.97 | 0.96 | 0.97 | 0.82 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 63.0% | 0.8% | 1.0% | 41.9% | 59.7% | 61.9% | 23.7% |
| Marjă netă % | 42.1% | -84.2% | -38.9% | 9.7% | 21.8% | 53.3% | -24.3% |
| ROA % | 22.0% | -34.9% | -54.0% | 18.7% | 27.5% | 35.8% | -26.2% |
| ROE % | 34.1% | -62.8% | -103.5% | 19.3% | 28.8% | 37.0% | -31.9% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 0.24 | 0.43 | 1.54 | 2.18 | 1.82 | 0.81 | 25.67 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 1521 | 849 | 237 | 167 | 201 | 451 | 14 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 13.08 | 338.71 | 420.16 | 5.59 | 229.06 | 191.39 | 434.23 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei SOCIETATEA PE ACȚIUNI "FAVORIT" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 43% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.
Compania înregistrează pierdere netă (-24.3%), situație care necesită măsuri corective urgente.
Lichiditatea curentă de 16.95 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).
Scorul de bonitate BBB (46 puncte) este satisfăcător, însă există indicatori care necesită îmbunătățire.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.
FAVORIT SA a participat la 1 proceduri de achiziții publice, dintre care 1 prin atribuire directă. A câștigat 1 proceduri, în valoare totală de 770 MDL.
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.
Se încarcă...