indice logo
Login

RACURS GRUP SRL

Activ IDNO: 1011600012374
MD-2065, CHIȘINĂU CENTRU, mun. Chișinău, Ștefan cel Mare și Sfânt bd., 69, ap.(of.) 1 Înființat: 01.04.2011

RACURS GRUP SRL – profil companie

RACURS GRUP SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 01.04.2011, cu sediul în CHIȘINĂU CENTRU. Compania este identificată prin codul IDNO 1011600012374 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de ROITMAN IRINA. Capitalul social este deținut de ROITMAN IRINA (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Activitatea de turism. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), RACURS GRUP SRL a raportat o cifră de afaceri de 59.391.127 lei și un profit net de 1.084.787 lei, având 5 angajați. Scorul de bonitate estimat este 37/100 (clasa BB).

Date Generale

IDNO: 1011600012374
Cod CUIIO 40766568
Activitate (CAEN) N7911
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 2011-04-01
Adresă: MD-2065, CHIȘINĂU CENTRU, mun. Chișinău, Ștefan cel Mare și Sfânt bd., 69, ap.(of.) 1

Contacte

+373 22 ●●● ●●●

+373 79 ●●● ●●●

rac●●●●●●●●@●●●●●.com

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Activități

Activități Licențiate (1)

Activități Nelicențiate (0)

Niciuna listată

Locație pe Hartă

Hartă bazată pe adresa: MD-2065, CHIȘINĂU CENTRU, mun. Chișinău, Ștefan cel Mare și Sfânt bd., 69, ap.(of.) 1

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: N7911 — Activităţi ale agenţiilor turistice · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 JOIN UP SRL 2 646 550 081 MDL
  2. #2 VOYAGE PRESTIGE SRL 199 598 304 MDL
  3. #3 ABC TRAVEL SRL 102 675 751 MDL
  4. #4 ENWARDO INVESTMENT GROUP SRL 78 913 493 MDL
  5. #5 CANONIC-TUR SRL 73 235 963 MDL
  6. #6 STALUX-TOUR SRL 63 638 497 MDL
  7. #7 RACURS GRUP SRL 59 391 127 MDL
  8. #8 INFOTURISM GRUP SRL 54 383 302 MDL
  9. #9 EXPLOR TUR SRL 51 370 087 MDL
  10. #10 TELETUR SRL 50 970 072 MDL

Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

59.4 M MDL

6.6% vs 2024

Profit net 2025

1.1 M MDL

54.3% vs 2024

Total Active

9.4 M MDL

5 salariați

Capital Propriu

4.7 M MDL

ROE 23.2%

Scor Bonitate

37/100

BB · Risc ridicat
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate 36 K 84 K 66 K 113 K 131 K 207 K 1.1 M
Active circulante 3.1 M 3.2 M 2.5 M 3.1 M 5.3 M 7.7 M 8.3 M
Total Activ 3.1 M 3.3 M 2.6 M 3.2 M 5.5 M 7.9 M 9.4 M

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu 256 K 291 K 226 K 213 K 1.5 M 3.6 M 4.7 M
Datorii termen lung — — — — 173 K 669 K 867 K
Datorii curente 2.8 M 3.0 M 2.4 M 3.0 M 3.8 M 3.7 M 3.9 M
Total Datorii 2.8 M 3.0 M 2.4 M 3.0 M 4.0 M 4.4 M 4.8 M

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 27.7 M 10.6 M 26.3 M 45.4 M 57.1 M 63.6 M 59.4 M
Costul vânzărilor 26.8 M 9.3 M 25.0 M 43.8 M 53.1 M 58.3 M 54.9 M
Profit brut 941 K 1.3 M 1.3 M 1.6 M 4.0 M 5.3 M 4.5 M
Rezultat operațional 98 K -55 K -88 K 17 K 1.7 M 2.9 M 1.2 M
Profit net 59 K 36 K -74 K -14 K 1.3 M 2.4 M 1.1 M

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 1.08 1.07 1.07 1.03 1.40 2.10 2.14
Lichiditate rapidă > 1.0 1.06 — — — 1.40 2.05 1.96
Lichiditate imediată > 0.3 0.60 0.53 0.79 0.73 1.05 1.42 1.36
Rata datoriilor % < 50% 91.7% 91.1% 91.3% 93.3% 73.0% 54.9% 50.5%
Autonomie financiară > 0.5 0.08 0.09 0.09 0.07 0.27 0.45 0.50

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 3.4% 12.5% 5.1% 3.5% 6.9% 8.4% 7.5%
Marjă netă % 0.2% 0.3% -0.3% 0.0% 2.2% 3.7% 1.8%
ROA % 1.9% 1.1% -2.8% -0.4% 23.1% 29.9% 11.5%
ROE % 23.2% 12.2% -32.5% -6.5% 85.6% 66.2% 23.2%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 541.74 — — — 42535.75 333.14 81.19
Durata stocajului (zile) < 60 1 — — — 0 1 4
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 21.36 6.52 40.76 49.64 43.22 27.39 25.28
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
BB · 37 / 100 · Bonitate slabă
21/25
Lichiditate
2.14
12/25
Solvabilitate
49.5%
2/25
Profitabilitate
1.8%
2/25
Rentabilitate
23.2%
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
10

Analiza Datoriilor

Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt

Structura datoriilor (MDL)

Rata datoriilor (%)

11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "RACURS GRUP" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri a scăzut cu 6.6% față de 2024, ceea ce necesită monitorizare atentă.

Marja netă de 1.8% este scăzută și indică presiune asupra profitabilității.

Lichiditatea curentă de 2.14 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).

Scorul de bonitate BB (37 puncte) indică un risc financiar ridicat. Se recomandă prudență în relațiile comerciale.

Recomandări:

  • Optimizarea structurii costurilor pentru îmbunătățirea marjei nete.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).

Licitații publice

Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.

786
Participări
712
Câștigate
25 092 184 MDL
Valoare câștigată
26.08.2026
Ultima activitate

RACURS GRUP SRL a participat la 786 proceduri de achiziții publice, dintre care 594 prin atribuire directă și 192 prin licitație competitivă. A câștigat 712 proceduri, în valoare totală de 25 092 184 MDL.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.