indice logo
Login

TEHNODENT PRIM SRL

IDNO: 1015600016200

Activ
MD-2082, mun. Chișinău, s. Colonița, Calea Basarabiei, 6 Înființat: 15.05.2015

TEHNODENT PRIM SRL – profil companie

TEHNODENT PRIM SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 15.05.2015, cu sediul în Chişinău (MD-2082, mun. Chișinău, s. Colonița, Calea Basarabiei, 6). Compania este identificată prin codul IDNO 1015600016200 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de ȘERBAN OLIMPIU. Capitalul social este deținut de ȘERBAN OLIMPIU (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Fabricarea de dispozitive, aparate şi instrumente medicale stomatologice. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), TEHNODENT PRIM SRL a raportat o cifră de afaceri de 760.820 lei și un rezultat net negativ de 83.501 lei, având 3 angajați. Scorul de bonitate estimat este 8/100 (clasa B).

Date Generale

IDNO: 1015600016200
Cod CUIIO 41051825
Activitate (CAEN) C3250
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 2015-05-15
Adresă: MD-2082, mun. Chișinău, s. Colonița, Calea Basarabiei, 6

Contacte

+373 69 ●●● ●●●

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: C3250 — Fabricarea de dispozitive, aparate şi instrumente medicale stomatologice · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 Instituția Publică CENTRUL REPUBLICAN EXPERIMENTAL PROTEZARE, ORTOPEDIE ȘI REABILITARE 94 975 608 MDL
  2. #2 DENTAL OFFICE SRL 61 665 627 MDL
  3. #3 ORAL SPARES SRL 30 906 709 MDL
  4. #4 Întreprinderea cu Capital Străin ORTHOSERVICE SRL 19 298 970 MDL
  5. #5 3D DENTLAB SRL 10 760 562 MDL
  6. #6 SANDENT PRIM SRL 7 582 366 MDL
  7. #7 DENTAL-LABORATORY SRL 5 574 209 MDL
  8. #8 ORTOLIFE SRL 5 433 643 MDL
  9. #9 PEAK POINT SRL 4 645 000 MDL
  10. #10 TAGÎRȘ DENTAL PASSION SRL 4 480 531 MDL

Poziția companiei: #46 din 113.

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

761 K MDL

13.2% vs 2024

Profit net 2025

-84 K MDL

68.1% vs 2024

Total Active

313 K MDL

3 salariați

Capital Propriu

-76 K MDL

Scor Bonitate

8/100

B · Risc f. ridicat
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate 13 K 25 K 60 K 40 K 150 K
Active circulante 97 K 134 K 166 K 166 K 203 K 182 K 163 K
Total Activ 97 K 134 K 179 K 192 K 262 K 222 K 313 K

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu -53 K -167 K -177 K -129 K 68 K 12 K -76 K
Datorii termen lung 123 K 208 K 271 K 271 K 141 K 142 K 275 K
Datorii curente 26 K 93 K 85 K 50 K 54 K 68 K 114 K
Total Datorii 149 K 301 K 356 K 321 K 195 K 210 K 388 K

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 251 K 233 K 382 K 522 K 824 K 672 K 761 K
Costul vânzărilor 194 K 190 K 292 K 400 K 495 K 520 K 728 K
Profit brut 58 K 43 K 90 K 123 K 329 K 152 K 32 K
Rezultat operațional 34 K -105 K 11 K 70 K 229 K -23 K -37 K
Profit net 24 K -115 K -4 K 49 K 196 K -50 K -84 K

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 3.70 1.43 1.94 3.35 3.76 2.66 1.43
Lichiditate rapidă > 1.0 0.88 0.20 0.39 0.38 0.55 0.20 0.13
Lichiditate imediată > 0.3 0.88 0.19 0.26 0.38 0.54 0.20 0.13
Rata datoriilor % < 50% 154.3% 225.1% 199.1% 167.1% 74.2% 94.7% 124.1%
Autonomie financiară > 0.5 -0.54 -1.25 -0.99 -0.67 0.26 0.05 -0.24

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 22.9% 18.3% 23.6% 23.5% 40.0% 22.6% 4.3%
Marjă netă % 9.6% -49.3% -1.2% 9.3% 23.8% -7.4% -11.0%
ROA % 24.9% -85.8% -2.5% 25.4% 74.9% -22.4% -26.7%
ROE % 289.8% -422.3%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 2.62 1.65 2.20 2.71 2.86 3.09 4.91
Durata stocajului (zile) < 60 139 221 166 135 128 118 74
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 3536.00 440.16 34.29 19351.07 1625.81 44792.00 1454.72
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
B · 8 / 100 · Bonitate nesatisfăcătoare
14/25
Lichiditate
1.43
0/25
Solvabilitate
-24.1%
0/25
Profitabilitate
-11.0%
0/25
Rentabilitate
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
10

Analiza Datoriilor

Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt

Structura datoriilor (MDL)

Rata datoriilor (%)

11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "TEHNODENT PRIM" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 13.2% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.

Compania înregistrează pierdere netă (-11%), situație care necesită măsuri corective urgente.

Lichiditatea curentă de 1.43 este la limita acceptabilă – se recomandă prudență în angajarea de noi datorii curente.

Scorul de bonitate B (8 puncte) indică un risc financiar foarte ridicat. Sunt necesare măsuri urgente de restructurare.

Recomandări:

  • Optimizarea structurii costurilor pentru îmbunătățirea marjei nete.
  • Îmbunătățirea lichidității prin gestionarea mai eficientă a datoriilor curente.
  • Reducerea gradului de îndatorare (rata datoriilor: 124.1%) prin consolidarea capitalului propriu.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).