indice logo
Login

DENTAL-LABORATORY SRL

IDNO: 1018600007171

Activ
MD-2044, CHIȘINĂU CIOCANA, mun. Chișinău, Ginta Latină, 48 Înființat: 19.02.2018

DENTAL-LABORATORY SRL – profil companie

DENTAL-LABORATORY SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 19.02.2018, cu sediul în CHIȘINĂU CIOCANA. Compania este identificată prin codul IDNO 1018600007171 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de UNGUREANU MARIN. Capitalul social este deținut de UNGUREANU MARIN (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Fabricarea de dispozitive, aparate şi instrumente medicale stomatologice. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), DENTAL-LABORATORY SRL a raportat o cifră de afaceri de 5.574.209 lei și un profit net de 1.668.063 lei, având 4 angajați. Scorul de bonitate estimat este 72/100 (clasa AA).

Date Generale

IDNO: 1018600007171
Cod CUIIO 41248982
Activitate (CAEN) C3250
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 2018-02-19
Adresă: MD-2044, CHIȘINĂU CIOCANA, mun. Chișinău, Ginta Latină, 48

Contacte

+373 60 ●●● ●●●

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Locație pe Hartă

Hartă bazată pe adresa: MD-2044, CHIȘINĂU CIOCANA, mun. Chișinău, Ginta Latină, 48

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: C3250 — Fabricarea de dispozitive, aparate şi instrumente medicale stomatologice · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 Instituția Publică CENTRUL REPUBLICAN EXPERIMENTAL PROTEZARE, ORTOPEDIE ȘI REABILITARE 94 975 608 MDL
  2. #2 DENTAL OFFICE SRL 61 665 627 MDL
  3. #3 ORAL SPARES SRL 30 906 709 MDL
  4. #4 Întreprinderea cu Capital Străin ORTHOSERVICE SRL 19 298 970 MDL
  5. #5 3D DENTLAB SRL 10 760 562 MDL
  6. #6 SANDENT PRIM SRL 7 582 366 MDL
  7. #7 DENTAL-LABORATORY SRL 5 574 209 MDL
  8. #8 ORTOLIFE SRL 5 433 643 MDL
  9. #9 PEAK POINT SRL 4 645 000 MDL
  10. #10 TAGÎRȘ DENTAL PASSION SRL 4 480 531 MDL

Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

5.6 M MDL

101.8% vs 2024

Profit net 2025

1.7 M MDL

446.7% vs 2024

Total Active

8.0 M MDL

4 salariați

Capital Propriu

6.2 M MDL

ROE 27.0%

Scor Bonitate

72/100

AA · Risc scăzut
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate 112 K 104 K 131 K 1.4 M 3.0 M 4.1 M 3.8 M
Active circulante 220 K 696 K 1.2 M 1.6 M 1.9 M 1.5 M 4.3 M
Total Activ 332 K 800 K 1.3 M 3.0 M 4.9 M 5.6 M 8.0 M

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu 201 K 662 K 1.3 M 2.7 M 4.2 M 4.5 M 6.2 M
Datorii termen lung 78 K 40 K 230 K 821 K 1.6 M
Datorii curente 131 K 61 K 48 K 320 K 428 K 226 K 235 K
Total Datorii 131 K 139 K 48 K 360 K 658 K 1.0 M 1.8 M

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 379 K 797 K 1.2 M 3.0 M 3.9 M 2.8 M 5.6 M
Costul vânzărilor 235 K 281 K 455 K 1.3 M 1.8 M 2.1 M 2.9 M
Profit brut 144 K 517 K 743 K 1.7 M 2.1 M 709 K 2.7 M
Rezultat operațional 95 K 493 K 685 K 1.5 M 1.8 M 338 K 1.9 M
Profit net 80 K 461 K 637 K 1.4 M 1.6 M 305 K 1.7 M

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 1.68 11.39 25.34 5.02 4.37 6.43 18.10
Lichiditate rapidă > 1.0 1.33 10.38 23.41 3.95 2.95 3.94 15.01
Lichiditate imediată > 0.3 0.35 3.04 11.75 1.10 1.24 0.00 1.86
Rata datoriilor % < 50% 39.5% 17.3% 3.6% 11.9% 13.5% 18.8% 22.8%
Autonomie financiară > 0.5 0.61 0.83 0.96 0.88 0.87 0.81 0.77

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 38.0% 64.8% 62.0% 56.4% 53.1% 25.7% 48.8%
Marjă netă % 21.0% 57.8% 53.2% 45.3% 40.2% 11.0% 29.9%
ROA % 23.9% 57.6% 47.3% 45.0% 32.0% 5.5% 20.8%
ROE % 39.6% 69.6% 49.1% 51.1% 37.0% 6.7% 27.0%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 5.22 4.56 4.93 3.81 2.98 3.66 3.92
Durata stocajului (zile) < 60 70 80 74 96 122 100 93
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 2.93 1.77 2.14 3.29 5.30 3.10 1.80
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
AA · 72 / 100 · Bonitate foarte bună
25/25
Lichiditate
18.10
19/25
Solvabilitate
77.2%
25/25
Profitabilitate
29.9%
3/25
Rentabilitate
27.0%
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
10

Analiza Datoriilor

Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt

Structura datoriilor (MDL)

Rata datoriilor (%)

11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "DENTAL-LABORATORY" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 101.8% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.

Marja netă de 29.9% reflectă o profitabilitate solidă.

Lichiditatea curentă de 18.10 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).

Scorul de bonitate AA (72 puncte) indică un profil financiar excelent, cu risc scăzut pentru creditori și parteneri.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).