indice logo
Login

VINOTECA-LUX SRL

Activ IDNO: 1008600051818
MD-2014, CHIȘINĂU RÎȘCANI, mun. Chișinău, Tudor Vladimirescu, 1, ap.(of.) 1 Înființat: 30.10.2008

VINOTECA-LUX SRL – profil companie

VINOTECA-LUX SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 30.10.2008, cu sediul în CHIȘINĂU RÎȘCANI. Compania este identificată prin codul IDNO 1008600051818 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de ZANFIROV ALEXANDR. Capitalul social este deținut de JITCOV IURIE (50,00%), ZANFIROV ALEXANDR (50,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Comerţul cu ridicata pe bază de tarife sau contracte. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), VINOTECA-LUX SRL a raportat o cifră de afaceri de 5.573.266 lei și un rezultat net negativ de 30.229 lei, având 9 angajați. Scorul de bonitate estimat este 10/100 (clasa B).

Date Generale

IDNO: 1008600051818
Cod CUIIO 40572611
Activitate (CAEN) G4725
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 2008-10-30
Adresă: MD-2014, CHIȘINĂU RÎȘCANI, mun. Chișinău, Tudor Vladimirescu, 1, ap.(of.) 1
Cod ATU: 150

Contacte

tev●●●●●●@●●●●●.com

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: G4725 — Comerţ cu amănuntul al băuturilor, în magazine specializate · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 VERSALUX SRL 20 879 326 MDL
  2. #2 KELLERS BOUTIQUE SRL 18 829 505 MDL
  3. #3 DORIMAX SRL 14 119 247 MDL
  4. #4 FIRMA BRĂNEȘTI S.R.L. 13 482 293 MDL
  5. #5 DIAMAR COMPANY SRL 10 741 822 MDL
  6. #6 SKYDREAMS SRL 9 719 325 MDL
  7. #7 VINFOTECA & CO SRL 7 243 222 MDL
  8. #8 BON CAFFEE SRL 6 014 450 MDL
  9. #9 SAVIVAS PRIM SRL 5 618 968 MDL
  10. #10 VINOTECA-LUX SRL 5 573 266 MDL

Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

5.6 M MDL

22.9% vs 2024

Profit net 2025

-30 K MDL

107.7% vs 2024

Total Active

2.3 M MDL

9 salariați

Capital Propriu

950 K MDL

ROE -3.2%

Scor Bonitate

10/100

B · Risc f. ridicat
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate 208 K 141 K 235 K 168 K 113 K 68 K 477 K
Active circulante 1.3 M 927 K 1.2 M 1.4 M 2.0 M 3.0 M 1.8 M
Total Activ 1.5 M 1.1 M 1.5 M 1.6 M 2.1 M 3.0 M 2.3 M

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu 307 K 208 K 562 K 694 K 586 K 981 K 950 K
Datorii termen lung 1.2 M 860 K 895 K 884 K 1.5 M 2.1 M 1.4 M
Datorii curente — — — — — — —
Total Datorii 1.2 M 860 K 895 K 884 K 1.5 M 2.1 M 1.4 M

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 4.0 M 2.9 M 4.2 M 3.8 M 3.6 M 7.2 M 5.6 M
Costul vânzărilor 3.0 M 2.1 M 2.6 M 2.7 M 2.5 M 5.4 M 4.2 M
Profit brut 913 K 790 K 1.6 M 1.1 M 1.1 M 1.8 M 1.3 M
Rezultat operațional 72 K -99 K 405 K 151 K -110 K 434 K -30 K
Profit net 65 K -99 K 371 K 132 K -110 K 395 K -30 K

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 23.1% 26.9% 37.4% 29.4% 31.1% 24.9% 24.1%
Marjă netă % 1.6% -3.4% 8.9% 3.4% -3.0% 5.5% -0.5%
ROA % 4.4% -9.3% 25.5% 8.4% -5.2% 13.0% -1.3%
ROE % 21.1% -47.8% 66.0% 19.1% -18.7% 40.3% -3.2%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 3.28 2.72 3.05 2.83 1.87 4.05 4.10
Durata stocajului (zile) < 60 111 134 120 129 195 90 89
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 33.94 23.65 19.62 59.32 6.39 5.13 9.61
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
B · 10 / 100 · Bonitate nesatisfăcătoare
0/25
Lichiditate
—
10/25
Solvabilitate
40.8%
0/25
Profitabilitate
-0.5%
0/25
Rentabilitate
-3.2%
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
10

Analiza Datoriilor

Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt

Structura datoriilor (MDL)

Rata datoriilor (%)

11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "VINOTECA-LUX" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri a scăzut cu 22.9% față de 2024, ceea ce necesită monitorizare atentă.

Compania înregistrează pierdere netă (-0.5%), situație care necesită măsuri corective urgente.

Scorul de bonitate B (10 puncte) indică un risc financiar foarte ridicat. Sunt necesare măsuri urgente de restructurare.

Recomandări:

  • Optimizarea structurii costurilor pentru îmbunătățirea marjei nete.
  • Creșterea rentabilității capitalului propriu (ROE: -3.2%) prin maximizarea eficienței operaționale.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).

Licitații publice

Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.

1
Participări
0
Câștigate
—
Valoare câștigată
21.02.2023
Ultima activitate

VINOTECA-LUX SRL a participat la 1 proceduri de achiziții publice, dintre care 1 prin licitație competitivă.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.