indice logo
Login

VINFOTECA & CO SRL

Activ IDNO: 1011600004724
MD-2004, CHIȘINĂU RÎȘCANI, mun. Chișinău, Columna, 136, ap.(of.) 3 Înființat: 11.02.2011

VINFOTECA & CO SRL – profil companie

VINFOTECA & CO SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 11.02.2011, cu sediul în CHIȘINĂU RÎȘCANI. Compania este identificată prin codul IDNO 1011600004724 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de LUCA ION. Capitalul social este deținut de LUCA ION (100,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Cultivarea strugurilor. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), VINFOTECA & CO SRL a raportat o cifră de afaceri de 7.243.222 lei și un profit net de 2.833.796 lei, având 6 angajați. Scorul de bonitate estimat este 67/100 (clasa A).

Date Generale

IDNO: 1011600004724
Cod CUIIO 40744957
Activitate (CAEN) G4725
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 2011-02-11
Adresă: MD-2004, CHIȘINĂU RÎȘCANI, mun. Chișinău, Columna, 136, ap.(of.) 3
Cod ATU: 150

Contacte

+373 22 ●●● ●●●

+373 79 ●●● ●●●

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: G4725 — Comerţ cu amănuntul al băuturilor, în magazine specializate · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 VERSALUX SRL 20 879 326 MDL
  2. #2 KELLERS BOUTIQUE SRL 18 829 505 MDL
  3. #3 DORIMAX SRL 14 119 247 MDL
  4. #4 FIRMA BRĂNEȘTI S.R.L. 13 482 293 MDL
  5. #5 DIAMAR COMPANY SRL 10 741 822 MDL
  6. #6 SKYDREAMS SRL 9 719 325 MDL
  7. #7 VINFOTECA & CO SRL 7 243 222 MDL
  8. #8 BON CAFFEE SRL 6 014 450 MDL
  9. #9 SAVIVAS PRIM SRL 5 618 968 MDL
  10. #10 VINOTECA-LUX SRL 5 573 266 MDL

Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

7.2 M MDL

25.2% vs 2024

Profit net 2025

2.8 M MDL

374.6% vs 2024

Total Active

19.7 M MDL

6 salariați

Capital Propriu

12.0 M MDL

ROE 23.6%

Scor Bonitate

67/100

A · Risc moderat
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate 3.9 M 4.6 M 8.5 M 9.0 M 11.8 M 11.1 M 10.7 M
Active circulante 4.9 M 7.0 M 6.6 M 11.1 M 10.4 M 10.3 M 8.9 M
Total Activ 8.8 M 11.6 M 15.1 M 20.1 M 22.1 M 21.4 M 19.7 M

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu 3.1 M 4.2 M 6.2 M 7.5 M 8.8 M 8.9 M 12.0 M
Datorii termen lung 2.4 M 4.5 M 4.6 M 5.6 M 7.2 M 6.4 M 4.9 M
Datorii curente 3.3 M 2.8 M 4.4 M 7.0 M 6.1 M 6.1 M 2.7 M
Total Datorii 5.8 M 7.3 M 9.0 M 12.6 M 13.3 M 12.5 M 7.6 M

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 5.4 M 6.2 M 6.7 M 6.9 M 6.6 M 5.8 M 7.2 M
Costul vânzărilor 3.2 M 3.3 M 3.3 M 3.4 M 3.3 M 3.5 M 3.3 M
Profit brut 2.2 M 2.9 M 3.5 M 3.5 M 3.3 M 2.3 M 4.0 M
Rezultat operațional 791 K 1.6 M 2.0 M 1.3 M 1.3 M 86 K 1.0 M
Profit net 723 K 1.1 M 1.9 M 1.1 M 1.3 M 597 K 2.8 M

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 1.47 2.46 1.49 1.57 1.69 1.69 3.30
Lichiditate rapidă > 1.0 0.36 0.91 0.37 0.77 0.62 0.56 0.78
Lichiditate imediată > 0.3 0.11 0.02 0.04 0.09 0.08 0.02 0.05
Rata datoriilor % < 50% 65.0% 63.3% 59.2% 62.9% 60.3% 58.3% 38.8%
Autonomie financiară > 0.5 0.35 0.37 0.41 0.37 0.40 0.42 0.61

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 41.3% 46.7% 51.7% 50.5% 49.6% 40.0% 54.6%
Marjă netă % 13.4% 18.0% 28.5% 15.8% 19.8% 10.3% 39.1%
ROA % 8.2% 9.7% 12.7% 5.5% 6.0% 2.8% 14.4%
ROE % 23.4% 26.5% 31.2% 14.7% 15.0% 6.7% 23.6%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 0.86 0.75 0.66 0.61 0.51 0.50 0.48
Durata stocajului (zile) < 60 424 487 553 598 716 730 760
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 6.34 2.45 4.64 1.46 2.00 1.76 3.67
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
A · 67 / 100 · Bonitate bună
25/25
Lichiditate
3.30
15/25
Solvabilitate
61.2%
25/25
Profitabilitate
39.1%
2/25
Rentabilitate
23.6%
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
10

Analiza Datoriilor

Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt

Structura datoriilor (MDL)

Rata datoriilor (%)

11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "VINFOTECA & CO" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 25.2% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.

Marja netă de 39.1% reflectă o profitabilitate solidă.

Lichiditatea curentă de 3.30 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).

Scorul de bonitate A (67 puncte) indică o situație financiară bună, cu risc moderat.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).

Licitații publice

Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.

18
Participări
18
Câștigate
77 517 MDL
Valoare câștigată
13.10.2026
Ultima activitate

VINFOTECA & CO SRL a participat la 18 proceduri de achiziții publice, dintre care 18 prin atribuire directă. A câștigat 18 proceduri, în valoare totală de 77 517 MDL.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.