indice logo
Login

OVICO-PARFUM SRL

Activ IDNO: 1004600018435
Contribuabil mare 2025–2026
MD-2069, CHIȘINĂU BUIUCANI, mun. Chișinău, Calea Ieșilor, 29 Înființat: 15.03.2004

OVICO-PARFUM SRL – profil companie

OVICO-PARFUM SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 15.03.2004, cu sediul în CHIȘINĂU BUIUCANI. Compania este identificată prin codul IDNO 1004600018435 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de CHEIAN VICTOR. Capitalul social este deținut de CHEIAN VICTOR (10,00%), "DELTRESO SERVICES" LTD (90,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Comerţul cu ridicata al parfumurilor şi produselor cosmetice. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), OVICO-PARFUM SRL a raportat o cifră de afaceri de 197.445.923 lei și un profit net de 40.417.175 lei. Scorul de bonitate estimat este 70/100 (clasa AA).

Date Generale

IDNO: 1004600018435
Cod CUIIO 40109899
Activitate (CAEN) G4775
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 2004-03-15
Adresă: MD-2069, CHIȘINĂU BUIUCANI, mun. Chișinău, Calea Ieșilor, 29

Contacte

+373 22 ●●● ●●●

+373 22 ●●● ●●●

+373 22 ●●● ●●●

+373 22 ●●● ●●●

+373 22 ●●● ●●●

+373 60 ●●● ●●●

+373 69 ●●● ●●●

onl●●●@●●●●●.md

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: G4775 — Comerţ cu amănuntul al produselor cosmetice şi de parfumerie, în magazine specializate · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 TAROL-DD SRL 1 716 919 970 MDL
  2. #2 S. C. IACOB S.R.L. 278 464 189 MDL
  3. #3 OVICO-PARFUM SRL 197 445 923 MDL
  4. #4 SOCIETATEA CU RĂSRUNDERE LIMITATĂ VIZAJE-NICA 193 315 274 MDL
  5. #5 LUNPRIM-COM SRL 132 391 856 MDL
  6. #6 SOFINALIA SRL 130 172 514 MDL
  7. #7 RESOURCE ALLIANCE SRL 122 611 288 MDL
  8. #8 S. C. KUȘADASI S.R.L. 106 616 079 MDL
  9. #9 S. C. ROFILENA S.R.L. 67 115 305 MDL
  10. #10 MEDIX SRL 49 440 470 MDL

Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

197.4 M MDL

18.5% vs 2024

Profit net 2025

40.4 M MDL

18.8% vs 2024

Total Active

102.2 M MDL

Capital Propriu

79.4 M MDL

ROE 50.9%

Scor Bonitate

70/100

AA · Risc scăzut
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate 3.9 M 3.6 M 4.6 M 6.3 M 4.9 M 4.4 M 4.0 M
Active circulante 33.2 M 39.2 M 38.6 M 45.3 M 54.2 M 69.3 M 98.2 M
Total Activ 37.1 M 42.9 M 43.1 M 51.5 M 59.1 M 73.7 M 102.2 M

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu 13.6 M 20.0 M 29.4 M 40.6 M 42.5 M 61.5 M 79.4 M
Datorii termen lung 13.3 M 10.9 M 5.7 M — — — —
Datorii curente 10.2 M 12.0 M 8.1 M 10.9 M 16.6 M 12.2 M 22.8 M
Total Datorii 23.5 M 22.9 M 13.7 M 10.9 M 16.6 M 12.2 M 22.8 M

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 59.3 M 68.3 M 96.5 M 113.6 M 139.9 M 166.6 M 197.4 M
Costul vânzărilor 36.7 M 42.3 M 57.5 M 65.0 M 80.1 M 80.9 M 93.5 M
Profit brut 22.6 M 26.0 M 39.0 M 48.6 M 59.8 M 85.8 M 103.9 M
Rezultat operațional 3.5 M 6.0 M 8.9 M 14.8 M 18.2 M 35.4 M 42.2 M
Profit net 2.9 M 6.4 M 9.4 M 13.2 M 17.9 M 34.0 M 40.4 M

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 3.25 3.27 4.79 4.14 3.27 5.68 4.31
Lichiditate rapidă > 1.0 0.47 1.17 1.40 0.98 1.00 1.38 1.56
Lichiditate imediată > 0.3 0.10 0.75 0.58 0.75 0.92 1.25 1.31
Rata datoriilor % < 50% 63.3% 53.4% 31.9% 21.2% 28.1% 16.6% 22.3%
Autonomie financiară > 0.5 0.37 0.47 0.68 0.79 0.72 0.83 0.78

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 38.2% 38.1% 40.4% 42.8% 42.7% 51.5% 52.6%
Marjă netă % 5.0% 9.3% 9.7% 11.6% 12.8% 20.4% 20.5%
ROA % 7.9% 14.9% 21.7% 25.6% 30.2% 46.2% 39.5%
ROE % 21.6% 31.9% 31.9% 32.5% 42.1% 55.3% 50.9%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 1.29 1.68 2.10 1.88 2.13 1.54 1.49
Durata stocajului (zile) < 60 283 217 174 194 171 237 245
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 18.32 15.56 16.39 54.16 105.45 103.83 34.18
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
AA · 70 / 100 · Bonitate foarte bună
25/25
Lichiditate
4.31
19/25
Solvabilitate
77.7%
21/25
Profitabilitate
20.5%
5/25
Rentabilitate
50.9%
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
10

Analiza Datoriilor

Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt

Structura datoriilor (MDL)

Rata datoriilor (%)

11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "OVICO-PARFUM" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 18.5% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.

Marja netă de 20.5% reflectă o profitabilitate solidă.

Lichiditatea curentă de 4.31 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).

Scorul de bonitate AA (70 puncte) indică un profil financiar excelent, cu risc scăzut pentru creditori și parteneri.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).

Licitații publice

Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.

1
Participări
1
Câștigate
8 333 MDL
Valoare câștigată
01.02.2024
Ultima activitate

OVICO-PARFUM SRL a participat la 1 proceduri de achiziții publice, dintre care 1 prin atribuire directă. A câștigat 1 proceduri, în valoare totală de 8 333 MDL.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.