Publicitate
Interesat să plasezi un banner aici?Publicitate
Interesat să plasezi un banner aici?Întreprinderea Mixtă KARCHER SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 13.11.2009, cu sediul în Chişinău (MD-2005, CHIŞINĂU, RÎŞCANI CHIŞINĂU, str. ALBIŞOARA, 78/5). Compania este identificată prin codul IDNO 1009600039657 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de GRECOV IGOR. Capitalul social este deținut de GRECOV IGOR (10,00%), SOCIETATEA "KARCHER BETEILIGUNGS" (90,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Comerţul cu ridicata pe bază de tarife sau contracte. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), Întreprinderea Mixtă KARCHER SRL a raportat o cifră de afaceri de 159.622.933 lei și un profit net de 4.455.110 lei, având 90 angajați. Scorul de bonitate estimat este 45/100 (clasa BBB).
+373 22 ●●● ●●●
+373 22 ●●● ●●●
+373 22 ●●● ●●●
+373 22 ●●● ●●●
+373 60 ●●● ●●●
inf●●@●●●●●●●.md
hri●●●●●●●●●@●●●●●●●●●●●.md
and●●●●●●●●@●●●●●●●.com
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Hartă bazată pe adresa: MD-2005, CHIŞINĂU, RÎŞCANI CHIŞINĂU, str. ALBIŞOARA, 78/5
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: G4754 — Comerţ cu amănuntul al articolelor şi aparatelor electrocasnice, în magazine specializate · vezi toate companiile din domeniu
Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
159.6 M MDL
17.9% vs 2024Profit net 2025
4.5 M MDL
50.5% vs 2024Total Active
58.3 M MDL
90 salariațiCapital Propriu
38.4 M MDL
ROE 11.6%Scor Bonitate
45/100
BBB · Risc mediuTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 4.7 M | 5.6 M | 6.6 M | 11.1 M | 10.0 M | 16.7 M | 15.6 M |
| Active circulante | 23.7 M | 25.4 M | 30.6 M | 30.2 M | 33.2 M | 43.7 M | 42.7 M |
| Total Activ | 28.4 M | 31.0 M | 37.2 M | 41.3 M | 43.2 M | 60.4 M | 58.3 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 15.0 M | 22.8 M | 26.9 M | 27.7 M | 31.9 M | 37.7 M | 38.4 M |
| Datorii termen lung | — | — | — | — | — | — | — |
| Datorii curente | 9.5 M | 4.9 M | 4.8 M | 5.6 M | 6.7 M | 17.6 M | 15.4 M |
| Total Datorii | 9.5 M | 4.9 M | 4.8 M | 5.6 M | 6.7 M | 17.6 M | 15.4 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 64.6 M | 75.6 M | 86.8 M | 98.1 M | 112.9 M | 135.3 M | 159.6 M |
| Costul vânzărilor | 37.3 M | 43.9 M | 51.6 M | 61.5 M | 72.0 M | 85.2 M | 103.8 M |
| Profit brut | 27.3 M | 31.7 M | 35.2 M | 36.7 M | 40.9 M | 50.1 M | 55.8 M |
| Rezultat operațional | 4.1 M | 9.1 M | 5.0 M | 7.6 M | 9.5 M | 10.4 M | 6.0 M |
| Profit net | 3.2 M | 7.8 M | 4.1 M | 5.8 M | 9.2 M | 9.0 M | 4.5 M |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 2.49 | 5.18 | 6.39 | 5.37 | 4.93 | 2.48 | 2.77 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 0.88 | 2.50 | 2.54 | 1.94 | 1.88 | 0.67 | 1.08 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.18 | 0.77 | 0.85 | 0.33 | 0.60 | 0.07 | 0.27 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 33.5% | 15.8% | 12.9% | 13.6% | 15.6% | 29.1% | 26.5% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.53 | 0.74 | 0.72 | 0.67 | 0.74 | 0.63 | 0.66 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 42.3% | 42.0% | 40.5% | 37.4% | 36.2% | 37.0% | 35.0% |
| Marjă netă % | 5.0% | 10.3% | 4.8% | 6.0% | 8.2% | 6.6% | 2.8% |
| ROA % | 11.4% | 25.2% | 11.1% | 14.2% | 21.4% | 14.9% | 7.6% |
| ROE % | 21.6% | 34.2% | 15.4% | 21.1% | 29.0% | 23.8% | 11.6% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 2.43 | 3.34 | 2.81 | 3.19 | 3.51 | 2.67 | 3.98 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 150 | 109 | 130 | 114 | 104 | 137 | 92 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 9.70 | 8.92 | 10.75 | 10.80 | 13.12 | 12.81 | 12.81 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Întreprinderea Mixtă "KARCHER" Societate cu Răspundere Limitată pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 17.9% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.
Marja netă de 2.8% este scăzută și indică presiune asupra profitabilității.
Lichiditatea curentă de 2.77 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).
Scorul de bonitate BBB (45 puncte) este satisfăcător, însă există indicatori care necesită îmbunătățire.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
| Indicator | Cod | An | An |
|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 020 | 1 234 567 | 1 345 678 |
| Active circulante | 190 | 987 654 | 1 012 345 |
| Total active | 410 | 2 222 221 | 2 358 023 |
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.
Întreprinderea Mixtă KARCHER SRL a participat la 433 proceduri de achiziții publice, dintre care 398 prin atribuire directă și 35 prin licitație competitivă. A câștigat 414 proceduri, în valoare totală de 5 765 626 MDL.
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.
Se încarcă...
Se încarcă...
Publicitate
Interesat să plasezi un banner aici?Adăugați datele de contact pentru această companie. Echipa noastră va verifica informațiile înainte de publicare.