indice logo
Login

VL-GROUP SERVICE SRL

Activ IDNO: 1014600009362
MD-2037, CHIȘINĂU CIOCANA, mun. Chișinău, Voluntarilor, 15 Înființat: 19.03.2014

VL-GROUP SERVICE SRL – profil companie

VL-GROUP SERVICE SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 19.03.2014, cu sediul în CHIȘINĂU CIOCANA. Compania este identificată prin codul IDNO 1014600009362 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de VLASOV ALEXANDR. Capitalul social este deținut de VLASOV VLADIMIR (50,00%), VLASOVA MARYNA (50,00%). Domeniul principal de activitate declarat este: Comerţul cu ridicata pe bază de tarife sau contracte. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), VL-GROUP SERVICE SRL a raportat o cifră de afaceri de 171.266.090 lei și un profit net de 6.913.617 lei, având 65 angajați. Scorul de bonitate estimat este 25/100 (clasa BB).

Date Generale

IDNO: 1014600009362
Cod CUIIO 40968591
Activitate (CAEN) G4638
Forma Juridică Societate cu răspundere limitată
Data Înregistrării: 2014-03-19
Adresă: MD-2037, CHIȘINĂU CIOCANA, mun. Chișinău, Voluntarilor, 15

Contacte

+373 22 ●●● ●●●

+373 22 ●●● ●●●

+373 22 ●●● ●●●

+373 22 ●●● ●●●

+373 22 ●●● ●●●

+373 69 ●●● ●●●

inf●●@●●●●●●●●●●.md

ope●●●●●@●●●●●●●●●●.md

vla●●●●●●●●@●●●●●●●●●●.md

Autentificare

Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.

Fondatori

Administratori

Liderii pieții conform anului 2025

Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.

Acoperire: G4638 — Comerţ cu ridicata specializat al altor alimente, inclusiv peşte, crustacee şi moluşte · vezi toate companiile din domeniu

  1. #1 SLAVENA LUX SRL 660 134 172 MDL
  2. #2 VITALCOMUS SRL 469 884 566 MDL
  3. #3 Compania de Distribuție VLADALINA S.R.L. 376 292 003 MDL
  4. #4 S. C. VIOCRIS-IMPEX S.R.L. 216 019 268 MDL
  5. #5 VL-GROUP SERVICE SRL 171 266 090 MDL
  6. #6 CAZANTIP SRL 122 662 412 MDL
  7. #7 ALMAIAN SRL 114 041 496 MDL
  8. #8 GALEXIM GRUP SRL 108 622 095 MDL
  9. #9 VICTONIS PRIM SRL 89 842 769 MDL
  10. #10 LEMIN COMP SRL 87 864 576 MDL

Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).

1

Sumar Executiv

Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova

Venituri 2025

171.3 M MDL

19.1% vs 2024

Profit net 2025

6.9 M MDL

13.9% vs 2024

Total Active

154.0 M MDL

65 salariați

Capital Propriu

43.9 M MDL

ROE 15.7%

Scor Bonitate

25/100

BB · Risc ridicat
2

Evoluție Financiară

Tendințe pe 7 ani · valori în MDL

Venituri, cheltuieli și profit

Active, Datorii & Capital Propriu

Număr de salariați

3

Bilanț Comparativ

Valori în MDL · M = milioane, K = mii

Activ

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Active imobilizate 4.7 M 6.3 M 7.1 M 10.6 M 13.5 M 28.0 M 29.6 M
Active circulante 15.3 M 25.5 M 38.2 M 47.9 M 62.8 M 89.4 M 124.4 M
Total Activ 20.0 M 31.8 M 45.4 M 58.4 M 76.3 M 117.4 M 154.0 M

Pasiv

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Capital Propriu 7.4 M 8.8 M 11.2 M 20.6 M 30.1 M 38.0 M 43.9 M
Datorii termen lung 6.5 M 13.6 M 23.0 M 24.5 M 28.1 M 53.1 M 3.5 M
Datorii curente 6.1 M 9.4 M 11.2 M 13.4 M 18.1 M 26.3 M 106.5 M
Total Datorii 12.6 M 23.0 M 34.2 M 37.8 M 46.2 M 79.4 M 110.1 M

Profit & Pierdere

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Venituri din vânzări 47.2 M 56.5 M 63.1 M 102.1 M 120.9 M 143.8 M 171.3 M
Costul vânzărilor 37.1 M 43.5 M 50.7 M 80.4 M 92.9 M 115.3 M 137.4 M
Profit brut 10.1 M 13.0 M 12.4 M 21.7 M 28.0 M 28.6 M 33.8 M
Rezultat operațional 3.6 M 3.5 M 2.3 M 12.0 M 15.2 M 9.5 M 9.4 M
Profit net 3.1 M 2.1 M 2.4 M 9.5 M 12.9 M 8.0 M 6.9 M

Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova

4

Cheltuieli Operaționale

Structura costurilor · valori în MDL

5

Lichiditate & Solvabilitate

Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc

Indicator Prag optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Lichiditate curentă > 1.5 2.51 2.71 3.42 3.59 3.46 3.40 1.17
Lichiditate rapidă > 1.0 1.23 1.81 1.88 2.11 2.26 2.11 0.70
Lichiditate imediată > 0.3 0.07 0.00 0.00 0.00 0.04 0.01 0.00
Rata datoriilor % < 50% 63.1% 72.4% 75.3% 64.7% 60.6% 67.6% 71.5%
Autonomie financiară > 0.5 0.37 0.28 0.25 0.35 0.39 0.32 0.29

Evoluție lichiditate

6

Profitabilitate

Marje și rate de rentabilitate

Indicator 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Marjă brută % 21.4% 23.0% 19.6% 21.3% 23.2% 19.9% 19.8%
Marjă netă % 6.5% 3.7% 3.8% 9.3% 10.7% 5.6% 4.0%
ROA % 15.4% 6.6% 5.3% 16.2% 16.9% 6.8% 4.5%
ROE % 41.6% 24.0% 21.5% 46.0% 42.9% 21.1% 15.7%

Evoluție marje

7

Indicatori de Activitate

Eficiența utilizării activelor

Indicator Optim 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Rotația stocurilor (ori/an) > 6 4.73 5.12 2.94 4.07 4.25 3.39 2.76
Durata stocajului (zile) < 60 77 71 124 90 86 108 132
Rotația creanțelor (ori/an) > 8 6.68 5.53 4.46 4.79 3.74 2.97 2.60
8

Structura Bilanțului

Distribuția activelor și pasivelor · 2025

Structura Activului

Structura Pasivului

9

Scor Bonitate

Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie

0255075100
BBBBBBAAAAAA
BB · 25 / 100 · Bonitate slabă
12/25
Lichiditate
1.17
7/25
Solvabilitate
28.5%
4/25
Profitabilitate
4.0%
2/25
Rentabilitate
15.7%
Scala de rating bonitate
AAA
85–100
AA
70–84
A
55–69
BBB
40–54
BB
25–39
B
0–24
10

Analiza Datoriilor

Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt

Structura datoriilor (MDL)

Rata datoriilor (%)

11

Concluzii & Recomandări

Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile

Analiza performanței financiare a companiei Societatea cu Răspundere Limitată "VL-GROUP SERVICE" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.

Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 19.1% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.

Marja netă de 4% se situează la un nivel moderat.

Lichiditatea curentă de 1.17 este la limita acceptabilă – se recomandă prudență în angajarea de noi datorii curente.

Scorul de bonitate BB (25 puncte) indică un risc financiar ridicat. Se recomandă prudență în relațiile comerciale.

Recomandări:

  • Optimizarea structurii costurilor pentru îmbunătățirea marjei nete.
  • Îmbunătățirea lichidității prin gestionarea mai eficientă a datoriilor curente.
  • Reducerea gradului de îndatorare (rata datoriilor: 71.5%) prin consolidarea capitalului propriu.

Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.

12

Rapoartele complete

Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.

Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).

Licitații publice

Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.

5
Participări
4
Câștigate
222 500 MDL
Valoare câștigată
30.03.2026
Ultima activitate

VL-GROUP SERVICE SRL a participat la 5 proceduri de achiziții publice, dintre care 4 prin atribuire directă și 1 prin licitație competitivă. A câștigat 4 proceduri, în valoare totală de 222 500 MDL.

Autentificare

Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.