Publicitate
Publicitate prin bannere aiciPublicitate
Publicitate prin bannere aiciSLAVENA LUX SRL este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Societate cu răspundere limitată” la data de 21.11.2001, cu sediul în CHIȘINĂU BOTANICA. Compania este identificată prin codul IDNO 1002600003240 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de BÎTA-BUBUIOC ODISEEA. Capitalul social este deținut de SMIRNOV ALEXANDRU (99,46%), SMIRNOV EVGHENII (0,54%). Domeniul principal de activitate declarat este: Fabricarea hîrtiei şi cartonului ondulat şi a ambalajelor din hîrtie şi carton. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), SLAVENA LUX SRL a raportat o cifră de afaceri de 660.134.172 lei și un profit net de 9.362.811 lei, având 469 angajați. Scorul de bonitate estimat este 37/100 (clasa BB).
+373 22 ●●● ●●●
+373 22 ●●● ●●●
+373 22 ●●● ●●●
+373 22 ●●● ●●●
+373 60 ●●● ●●●
+373 60 ●●● ●●●
mar●●●●●●@●●●●●●●.md
off●●●@●●●●●●●.md
lid●●●●●●●●●●@●●●●●●●.md
Autentifică-te pentru numărul și emailul complet, plus website-uri și rețele sociale.
Hartă bazată pe adresa: MD-2002, CHIȘINĂU BOTANICA, mun. Chișinău, Valea Bîcului, 1/1
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: G4638 — Comerţ cu ridicata specializat al altor alimente, inclusiv peşte, crustacee şi moluşte · vezi toate companiile din domeniu
Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
660.1 M MDL
4.8% vs 2024Profit net 2025
9.4 M MDL
27.4% vs 2024Total Active
498.0 M MDL
469 salariațiCapital Propriu
217.3 M MDL
ROE 4.3%Scor Bonitate
37/100
BB · Risc ridicatTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 152.7 M | 142.6 M | 171.8 M | 189.2 M | 196.3 M | 287.7 M | 237.9 M |
| Active circulante | 133.3 M | 131.9 M | 173.0 M | 203.9 M | 216.8 M | 244.0 M | 260.1 M |
| Total Activ | 286.0 M | 274.6 M | 344.8 M | 393.1 M | 413.1 M | 531.7 M | 498.0 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | 182.7 M | 183.4 M | 190.4 M | 198.1 M | 203.4 M | 214.2 M | 217.3 M |
| Datorii termen lung | 68.2 M | 46.3 M | 110.1 M | 145.8 M | 152.7 M | 263.8 M | 227.5 M |
| Datorii curente | 35.1 M | 42.1 M | 41.2 M | 45.6 M | 51.3 M | 51.6 M | 50.3 M |
| Total Datorii | 103.3 M | 88.5 M | 151.3 M | 191.4 M | 204.0 M | 315.4 M | 277.8 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | 667.7 M | 424.5 M | 578.6 M | 739.2 M | 732.4 M | 693.5 M | 660.1 M |
| Costul vânzărilor | 577.4 M | 345.7 M | 468.6 M | 594.9 M | 593.2 M | 550.6 M | 491.5 M |
| Profit brut | 90.3 M | 78.8 M | 110.0 M | 144.3 M | 139.2 M | 143.0 M | 168.6 M |
| Rezultat operațional | 9.1 M | 12.8 M | 22.3 M | 26.9 M | 11.4 M | 19.5 M | 2.4 M |
| Profit net | 13.0 M | 6.1 M | 15.6 M | 12.6 M | 8.2 M | 12.9 M | 9.4 M |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | 3.79 | 3.13 | 4.20 | 4.47 | 4.22 | 4.73 | 5.17 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | 1.71 | 1.62 | 2.16 | 2.44 | 2.36 | 2.73 | 3.04 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | 0.17 | 0.22 | 0.09 | 0.10 | 0.10 | 0.03 | 0.02 |
| Rata datoriilor % | < 50% | 36.1% | 32.2% | 43.9% | 48.7% | 49.4% | 59.3% | 55.8% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | 0.64 | 0.67 | 0.55 | 0.50 | 0.49 | 0.40 | 0.44 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | 13.5% | 18.6% | 19.0% | 19.5% | 19.0% | 20.6% | 25.5% |
| Marjă netă % | 1.9% | 1.4% | 2.7% | 1.7% | 1.1% | 1.9% | 1.4% |
| ROA % | 4.5% | 2.2% | 4.5% | 3.2% | 2.0% | 2.4% | 1.9% |
| ROE % | 7.1% | 3.3% | 8.2% | 6.3% | 4.0% | 6.0% | 4.3% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | 7.88 | 5.41 | 5.59 | 6.42 | 6.20 | 5.33 | 4.59 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | 46 | 67 | 65 | 57 | 59 | 68 | 80 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | 12.36 | 7.20 | 6.77 | 6.94 | 6.30 | 4.98 | 4.35 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei SOCIETATEA CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ "SLAVENA LUX" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri a scăzut cu 4.8% față de 2024, ceea ce necesită monitorizare atentă.
Marja netă de 1.4% este scăzută și indică presiune asupra profitabilității.
Lichiditatea curentă de 5.17 este confortabilă (prag recomandat: 1.5).
Scorul de bonitate BB (37 puncte) indică un risc financiar ridicat. Se recomandă prudență în relațiile comerciale.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
| Indicator | Cod | An | An |
|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 020 | 1 234 567 | 1 345 678 |
| Active circulante | 190 | 987 654 | 1 012 345 |
| Total active | 410 | 2 222 221 | 2 358 023 |
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Achiziții publice (MTender) la care compania a participat, conform datelor oficiale.
SLAVENA LUX SRL a participat la 2 409 proceduri de achiziții publice, dintre care 230 prin atribuire directă și 2 179 prin licitație competitivă. A câștigat 1 788 proceduri, în valoare totală de 223 624 145 MDL.
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Denumire licitație
Autoritate contractantă
Sumă
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea licitațiile publice.
Se încarcă...
Se încarcă...
Publicitate
Publicitate prin bannere aiciAdăugați datele de contact pentru această companie. Echipa noastră va verifica informațiile înainte de publicare.