Publicitate
Publicitate prin bannere aiciPublicitate
Publicitate prin bannere aiciBARBACARU DIONIS Î. I. este o entitate juridică din Republica Moldova, înregistrată sub forma „Întreprindere individuală” la data de 16.07.2020, cu sediul în Chișinău. Compania este identificată prin codul IDNO 1020600023505 și are în prezent statut activ. Funcția de administrator este deținută de BARBACARU DIONIS. Capitalul social este deținut de BARBACARU DIONIS. Domeniul principal de activitate declarat este: Fabricarea pîinii; fabricarea prăjiturilor şi a produselor proaspete de patiserie. Conform ultimei situații financiare disponibile (2025), BARBACARU DIONIS Î. I. a raportat o cifră de afaceri de 5.569.477 lei și un profit net de 124.036 lei, având 4 angajați. Scorul de bonitate estimat este 22/100 (clasa B).
Nu sunt disponibile date de contact.
Niciuna listată
Hartă bazată pe adresa: MD-2046, mun. Chișinău, or. Vadul Lui Vodă, Ștefan cel Mare, 73
Top 10 companii, după criteriile alese mai jos.
Acoperire: G4724 — Comerţ cu amănuntul al pîinii, produselor de patiserie şi produselor zaharoase, în magazine specializate · vezi toate companiile din domeniu
Compania ta este în top 10 (evidențiată mai sus).
Indicatori cheie · 2025 · Sursa: BNS Moldova
Venituri 2025
5.6 M MDL
176.5% vs 2024Profit net 2025
124 K MDL
168.7% vs 2024Total Active
1.5 M MDL
4 salariațiCapital Propriu
224 K MDL
ROE 55.4%Scor Bonitate
22/100
B · Risc f. ridicatTendințe pe 7 ani · valori în MDL
Valori în MDL · M = milioane, K = mii
Activ
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Active imobilizate | — | 36 K | 320 K | 265 K | 257 K | 198 K | 199 K |
| Active circulante | — | — | 26 K | 143 K | 657 K | 1.1 M | 1.3 M |
| Total Activ | — | 36 K | 346 K | 409 K | 914 K | 1.3 M | 1.5 M |
Pasiv
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Capital Propriu | — | -233 K | -12 K | 112 | 54 K | 100 K | 224 K |
| Datorii termen lung | — | — | — | — | 108 K | — | 14 K |
| Datorii curente | — | 268 K | 358 K | 409 K | 752 K | 1.2 M | 1.3 M |
| Total Datorii | — | 268 K | 358 K | 409 K | 860 K | 1.2 M | 1.3 M |
Profit & Pierdere
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri din vânzări | — | — | 382 K | 773 K | 1.1 M | 2.0 M | 5.6 M |
| Costul vânzărilor | — | — | 234 K | 596 K | 736 K | 1.5 M | 4.8 M |
| Profit brut | — | — | 148 K | 176 K | 372 K | 532 K | 759 K |
| Rezultat operațional | — | -233 K | 22 K | 14 K | 61 K | 53 K | 127 K |
| Profit net | — | -233 K | 20 K | 12 K | 54 K | 46 K | 124 K |
Sursa: Situațiile financiare depuse la BNS Moldova
Structura costurilor · valori în MDL
Verde ≥ prag optim · Galben = atenție · Roșu = risc
| Indicator | Prag optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | > 1.5 | — | — | 0.07 | 0.35 | 0.87 | 0.92 | 1.03 |
| Lichiditate rapidă | > 1.0 | — | — | 0.02 | 0.08 | 0.04 | 0.03 | 0.01 |
| Lichiditate imediată | > 0.3 | — | — | 0.02 | 0.08 | 0.03 | 0.03 | 0.01 |
| Rata datoriilor % | < 50% | — | 750.0% | 103.6% | 100.0% | 94.1% | 92.3% | 85.2% |
| Autonomie financiară | > 0.5 | — | -6.50 | -0.04 | 0.00 | 0.06 | 0.08 | 0.15 |
Marje și rate de rentabilitate
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Marjă brută % | — | — | 38.8% | 22.8% | 33.6% | 26.4% | 13.6% |
| Marjă netă % | — | — | 5.2% | 1.6% | 4.8% | 2.3% | 2.2% |
| ROA % | — | -650.0% | 5.7% | 3.0% | 5.9% | 3.6% | 8.2% |
| ROE % | — | — | — | 11068.8% | 99.8% | 46.2% | 55.4% |
Eficiența utilizării activelor
| Indicator | Optim | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rotația stocurilor (ori/an) | > 6 | — | — | 13.00 | 5.49 | 1.17 | 1.40 | 3.70 |
| Durata stocajului (zile) | < 60 | — | — | 28 | 66 | 312 | 261 | 99 |
| Rotația creanțelor (ori/an) | > 8 | — | — | — | 515.02 | 118.09 | 307.03 | 1017.26 |
Distribuția activelor și pasivelor · 2025
Rating financiar calculat pe baza indicatorilor cheie
Evoluția datoriilor pe termen lung și scurt
Analiză auto-generată pe baza datelor financiare disponibile
Analiza performanței financiare a companiei Întreprinzător Individual "BARBACARU DIONIS" pentru perioada 2019–2025 a fost realizată pe baza situațiilor financiare depuse la Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova.
Cifra de afaceri prezintă o creștere semnificativă de 176.5% față de anul anterior, indicând extinderea activității comerciale.
Marja netă de 2.2% este scăzută și indică presiune asupra profitabilității.
Lichiditatea curentă de 1.03 este la limita acceptabilă – se recomandă prudență în angajarea de noi datorii curente.
Scorul de bonitate B (22 puncte) indică un risc financiar foarte ridicat. Sunt necesare măsuri urgente de restructurare.
Recomandări:
Disclaimer: Această analiză este generată automat pe baza datelor publice disponibile și are caracter informativ. Nu constituie consultanță financiară sau de investiții. Datele pot fi incomplete sau pot diferi față de situațiile financiare consolidate ale companiei.
Toate liniile din declarațiile financiare, an de an.
| Indicator | Cod | An | An |
|---|---|---|---|
| Active imobilizate | 020 | 1 234 567 | 1 345 678 |
| Active circulante | 190 | 987 654 | 1 012 345 |
| Total active | 410 | 2 222 221 | 2 358 023 |
Trebuie să fii autentificat pentru a vedea raportul complet.
Valori în lei (MDL) din situațiile financiare oficiale. Pentru fiecare an: soldul la finele perioadei (bilanț) și totalul perioadei (profit și pierdere).
Publicitate
Publicitate prin bannere aiciAdăugați datele de contact pentru această companie. Echipa noastră va verifica informațiile înainte de publicare.